Dom

Porady

W świetle reflektorów

Tekst Nowodvorski Lighting

2012-10-24
W świetle reflektorów

Jeśli posiadamy piękny dom, o nietypowych kształtach, który idealnie prezentuje się na tle przydomowej roślinności, podjazdów i ogrodowych ścieżek, chcielibyśmy, aby podziwiano go przez cały czas. Niestety wraz z nadejściem nocy gaśnie cały urok tak pieczołowicie zaprojektowanej przez nas aranżacji. Warto zatem nieco rozproszyć ciemność i za pomocą zewnętrznego oświetlenia podkreślić wszystkie atuty posesji, tak aby dostojnie prezentowała się zarówno w dzień, jak i w nocy.
Oświetlenie na zewnątrz domu oprócz podkreślenia cech estetycznych jego bryły, zapewnia domownikom i gościom również poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu przy wchodzeniu i wychodzeniu z naszej posesji. Wobec tego należy dokładnie przemyśleć projekt rozmieszczenia źródeł światła oraz wybrać lampy, które w zależności od miejsca przeznaczenia spełnią zarówno swoje dekoracyjne, jak i użytkowe funkcje. Prezentujemy zatem kilka wskazówek, które z pewnością pomogą wam przy aranżacji oświetlenia domu i jego otoczenia.


Światło praktyczne


Projektując świetlną oprawę warto wybrać lampy, które oprócz pięknego, estetycznego wyglądu będą spełniały jak najwięcej praktycznych zadań.  Jednymi z najczęściej wybieranych lamp są punktowe reflektory, które za sprawą dużej mocy zapewniają podświetlenie większych powierzchni i swoim blaskiem mogą podkreślić całą bryłę budynku. Dzięki umiejętnemu ich rozmieszczeniu możemy odwrócić uwagę od niedociągnięć architektonicznych budowli i skupić wiązkę światła jedynie na jego walorach. Do oświetlenia newralgicznych miejsc, takich jak główne ciągi komunikacyjne, schody oraz wejścia do budynków przydadzą się również natynkowe
 i podtynkowe lampki. Ich niewielkie rozmiary i geometryczne kształty sprawiają, że nie zajmują one dużo miejsca na ścianie, a na dodatek wpisują się doskonale w stylistykę nowoczesnego budownictwa. Do domów o tradycyjnym charakterze, a także posiadających zadaszenia nad głównym wejściem idealnie sprawdzą się kinkiety, stylizowane na starodawne miejskie latarnie, które nadadzą im kameralnego nastroju. Istotną rolę odegrają również lampy wiszące, które możemy zamontować na werandzie, w formie lampy sufitowej lub na filarach. Mogą one być także stosowane jako dodatkowe oświetlenie ścian budynku lub jako oświetlenie akcentujące. Istnieje wiele źródeł światła do wyboru jednak to, czy oświetlenie spełni swoje zadanie zależy w dużej mierze od odpowiedniego ich zastosowania oraz uwzględnienia kilku ważnych kwestii, takich jak żywotność, moc, oszczędność energii czy zmienność warunków pogodowych.
Światłem malowane


Istnieje wiele technik oświetlenia zewnętrznego i rodzajów lamp, za pomocą których możemy stworzyć niepowtarzalne efekty, podkreślając atuty i niwelując wady architektoniczne budynku. Jedną z najbardziej znanych metod jest podświetlenie, poprzez umieszczenie lampy – reflektora w odpowiedniej odległości od fasady budynku, w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć. Zmieniając odległość i kąt lampy możemy eksperymentować i tworzyć na ścianach różne wzory. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale zwłaszcza przy symetrycznych i dużych obiektach, dodając ich elewacjom dramaturgii i budując niezwykły klimat. Jeżeli natomiast reflektory umieścimy przy samej podstawie domu osiągniemy jeszcze bardziej wyrazisty rezultat, gdyż światło wydobędzie wówczas unikalną teksturę kamiennych lub zbudowanych z cegieł ścian. 
Kierunkowe oświetlenie


Umiejscowienie zewnętrznych opraw oświetleniowych jest tak samo ważne jak rodzaj i kształt lamp użytych do wykonania świetlnej aranżacji, ponieważ pomoże wyróżnić te części budowli, które warte są podkreślenia, a zatuszuje architektoniczne niedociągnięcia. Przy projektowaniu należy zastanowić się jednak, jakie elementy określają charakter danego budynku, a także które kształty i powierzchnie chcemy wyeksponować. Warto zwrócić szczególną uwagę, by wybrany rodzaj oświetlenia współgrał z otaczającym dom krajobrazem, a także uwzględnić zmianę pór roku i szybkość dojrzewania roślin. Zbyt szybko rosnąca roślinność może spowodować zasłonięcie punktów świetlnych podczas wiosennego rozkwitu, a bliskość drzew liściastych zanieczyszczenia powierzchni lamp i zablokowanie wydobywającej się z nich smugi światła. Przy oświetleniu budynków mieszkalnych musimy szczególnie ostrożnie lokować i ukierunkować zewnętrzne oświetlenie, aby światło nie wpadało przez okna do wnętrza budynku i nie zakłócało komfortu jego mieszkańcom. Unikać trzeba również zbyt dużych kontrastów, które stworzą na budynku nieestetycznie wyglądające jasne i ciemne plamy. Dobrze przemyślany układ i konfiguracja wszystkich lamp jest we wszystkich tych przypadkach niezwykle ważna, ponieważ łatwo o przesadę. Pamiętajmy, że oświetlenie ma być subtelnym dodatkiem i delikatnie akcentować wybrane powierzchnie oraz elementy bryły budynku, a nie skupiać na sobie całą uwagę.
Domy, ogrody, tarasy, fontanny, czy inne elementy występujące na naszej posesji – nie ważne jakiej są wielkości i kształtu, zawsze mogą zmienić swój wygląd za sprawą umiejętnie zaaranżowanego zewnętrznego oświetlenia. Należy wziąć pod uwagę kilka wyżej wymienionych, praktycznych wskazówek dotyczących wyboru lamp, aby w znaczący sposób wpłynąć na samopoczucie i bezpieczeństwo domowników.