Dom

Budowa

W zgodzie z naturą

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-08-19
W zgodzie z naturą

Projekt i opracowanie: architekt Władysław Piwowarczyk i artysta malarz Kinga Piwowarczyk, (Pracownia DOM-PROJEKT)

Wykonawca: LOG HOUSE - Domy z bali


"Szło o [...] zbudowanie domu, w którym by były rozstrzygnięte wszelkie wątpliwości co do możności pogodzenia ludowego budownictwa z wymaganiami bardziej złożonych i wyrafinowanych potrzeb budowy i piękna"- Stanisław Witkiewicz

 

Dom. Każdy z nas marzy o własnym kącie, który wzbudzi chęć i radość życia. Każdy z nas ceni sobie wygodę i komfort, a także miejsce, w którym można się zrelaksować i „naładować baterie”. Ci, którzy są wrażliwi na walory estetyczne miejsc, w których przychodzi im mieszkać, wybierają na rustykalne klimaty. Decydując się na wybudowanie domu z balidrewnianych, jednocześnie realizujemy marzenia i stwarzamy niemalże sielską przyszłość nam i naszej rodzinie.

Domy z drewna potrafią „oddychać”, mają lepszą wentylację i właśnie dzięki temu przebywanie w nich jest o wiele zdrowsze. Ma to również wpływ na nasze samopoczucie. Niekiedy budowa takiej konstrukcji może trwać zaledwie tydzień. Wbrew istniejącym mitom o łatwopalności domów z drewna, można byłoby wyliczać ich atuty bez końca…

 

Urzeczywistnienie planów

Tym razem prezentujemy budynek zaprojektowany w technologii bali drewnianych, parterowy, niepodpiwniczony. Dom przeznaczony jest do całorocznego używania wraz z dobudowanym do niego garażem. W budynku przewidziano pomieszczenia: salon, kuchnię, łazienkę, przedpokój, hol oraz pokoje i sypialnię.

Dom z duszą (bo tak mogę go nazwać), jest realizacją planów inwestorów. Wybudowany w tradycyjnej góralskiej sztuce, cechuje się solidnością wykonania, pięknem i dokładnością detali konstrukcyjnych. Jednorodzinny dom zlokalizowany pod lasem przykuwa uwagę ciekawym gankiem i szerokim rozstawieniem. Budynek, który zaprasza ciepłem i indywidualnością. Wewnątrz kunsztowny hol uwydatniony jest szerokim i wszechstronnym rozstawieniem ścian, pozwalającym na swobodne przejście. Oryginalnie i precyzyjnie wykonane łączenia płazów wypełniono warkoczami z tworzywa naturalnego. Taki zabieg zapewnia uszczelnienie w przypadku wypaczania się bali. Specjaliści wykonali tutaj artystyczną pracę. Styki zapewniające izolacyjność domu uwydatniają jego atuty. Toteż plecione elementy dodatkowo pełnią funkcję estetyczną.

Dekoracyjny salon z kominkiem jest zaaranżowany na komfortowy wypoczynek i spędzanie wolnego czasu. Inwestorzy użyli prostego oświetlenia, co sprawia, iż nie mamy poczucia nadmiernego przepychu i zatłoczenia. Duże lustra we wnętrzach dodatkowo je poszerzają, toteż można odnieść wrażenie rustykalnej aranżacji pomieszczeń.

Inwestorzy zaprojektowali komfortową łazienkę, w której można wziąć zarówno szybki prysznic, jak i móc się zrelaksować w wannie. Ponadto rośliny doniczkowe dają poczucie obecności natury i zachowania pełnej harmonii.

Technologia z natury

Najczęściej do budowy domów z bali drewnianych wybierane są pnie świerkowe lub sosnowe, spełniające wszystkie wymagane kryteria. Na życzenie klientów można do budowy domu zastosować inne gatunki drewna, przykładowo są nimi modrzew lub daglezja. Specjalnie przygotowane do tego celu bale są indywidualnie dostosowywane do poprzecznej obróbki. Precyzyjnie wykonane podłużne nacięcia wykonuje się ręcznie i wykłada wełną, zapewniając najwyższą szczelność. Bale, pomimo swoich nieregularnych kształtów są dokładnie dopasowane jeden do drugiego.

Dlaczego domy zyskują takie uznanie? Otóż budowle stosowane w tej technologii regulują wilgotność powietrza i temperaturę o wiele skuteczniej, niż specjalizowane urządzenia techniczne. Drewno samo w sobie jest doskonałym izolatorem, dlatego tak powszechnie wykorzystuje się go do budowy domów. Nie jest więc zaskoczeniem, iż masywne ściany z bali kumulują ciepło i oddają je w odpowiednim czasie tak, aby zimą dom był ciepły nawet przez kilka godzin po wygaśnięciu kominka; zaś latem się nie przegrzewał.

Odpowiednie konstrukcje dachu ścian zewnętrznych chronione są przed zaciekaniem, co eliminuje konieczność wielokrotnej impregnacji. Zaraz po ścięciu pnie są okorowane i impregnowane ekologicznymi środkami opartymi najczęściej na solach boru. Istotnym faktem jest, iż firmy specjalizujące się w budowie domów z bali najczęściej posiadają wymagane atesty Państwowego Zakładu Higieny oraz aprobatę technicznych Instytutów Techniki Budowlanej. Metody, jakie używane są do zabezpieczania drewna, nie zakłócają naturalnych procesów wymiany powietrza i stosunków wilgotnościowych w drewnie.

Samoregulujące się właściwości domu drewnianego pod względem panującego w nim mikroklimatu są bezkonkurencyjne w porównaniu z domami wybudowanymi w innych technologiach. Jednakże wybór, jaki dom chcemy mieć i jakie marzenia chcemy spełniać, pozostaje jedynie naszą decyzją.

 

 

W Stanach Zjednoczonych większość domów zbudowanych jest w technologii lekkich szkieletów drewnianych, natomiast w Polsce dominują jeszcze murowane domy z cegły i pustaków. Wiejskie, tradycyjne budynki również zastąpiono murowanymi. Pytanie, dlaczego tak się dzieje? Co stoi za tym, iż w zamożnych Stanach Zjednoczonych jest o wiele więcej zwolenników budownictwa drewnianego? Dlaczego Polacy uchodzą za ustabilizowany naród? Pierwszym i jednocześnie najważniejszym argumentem broniącym tego przekonania jest tradycja. Przede wszystkim w naszym kraju dom jest gniazdem rodzinnym dla wielu pokoleń. Decydując się na budowę domu, warto jest również znać zalety i wady drewnianej konstrukcji.

Czas realizacji drewnianych domów jest uwarunkowany wieloma aspektami. Najczęściej proces ten trwa 3 lub 4 miesiące do osiągnięcia stanu surowego. W pierwszym etapie zamawiane i selekcjonowane jest drewno. W kolejnym drewno jest obrabiane i dostarczane na teren budowy. Przez pozostały czas następuje montowanie domu na fundamentach i jego wykańczanie. Gotowy dom pod klucz jest oddawany w przeciągu 6 lub 7 miesięcy.

Trwałość prawidłowo wybudowanych drewnianych domów ocenia się na blisko 150 i 200 lat! Najbardziej znanym domem z drewna w Polsce jest „Dom pod Jedlami” projektu Stanisława Witkiewicza, zbudowany na przełomie 1896 i 1897 roku.

Tysiące drewnianych obiektów w naszym kraju stoją w dobrym stanie od setek lat, obalając tym samym mit o nietrwałości nieruchomości wykonanych z drewna. Dodatkowo należy wspomnieć, że współczesne techniki budowania z drewna są o wiele bardziej zaawansowane.

Koszty realizacji domów drewnianych nieznacznie różnią się od tych w zabudowie murowanej. Do najważniejszych czynników decydujących o cenie stanu surowego drewnianego domu wpływa grubość bali ścian zewnętrznych, obrys głównych ścian, złożoność konstrukcji, ilość pięter oraz rodzaj pokrycia dachowego. Tym, co również wpływa na koszt budowy, jest wspomniany wcześniej obrys ścian. W zależności od konstrukcji, bryła kwadratowa lub prostokątna jest tańsza. W projekcie uwydatniającym wypustki, wnęki i tarasy, podwyższa się cenę budowy.

Zanim podejmiemy decyzje o budowie domu, niejednokrotnie pojawią się pytania dotyczące konstrukcji, materiału, projektu czy kosztów realizacji. Warto jest przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw” budowie domu naszych marzeń. Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych

dylematów związanych z budową domów drewnianych.

Dom. Każdy z nas ma indywidualne marzenia o własnym kącie. Każdy z nas czegoś pragnie i dąży do urzeczywistnienia najśmielszych pomysłów na życie. Śmiało stąpajmy więc po ziemi, realizując plany na dogodną przyszłość.