Dom

Projekty

Wielofunkcyjność wnęk dekoracyjnych

Tekst Kamila Włodarczyk • Zdjęcia IPROJEKTOWANIEWNĘTRZ

2013-06-10
Wielofunkcyjność wnęk dekoracyjnych
Każdy z nas prędzej czy później stanie twarzą w twarz z remontem mieszkania czy wykończeniem domu. Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy do aranżacji, chcemy, aby nasze wnętrze miało niepowtarzalny charakter, było efektowne oraz przede wszystkim funkcjonalne. W poszukiwaniu inspiracji przeszukujemy Internet lub czasopisma i coraz częściej spotykamy się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które dają nam szereg możliwości na stworzenie czegoś nietuzinkowego. Z doświadczenia wiem, że aby osiągnąć zamierzony efekt, nie musimy wydawać kroci na materiały. Liczy się przede wszystkim dobry pomysł!
Wnęki w ścianach i niebanalne łączenie różnych materiałów na podłodze są jednym z najprostszych zabiegów dekoracyjnych.
 

Wnęki to dość proste w wykonaniu oraz tanie rozwiązanie. Mogą być wypełniane różnymi materiałami lub w swojej przestrzeni zawierać półeczki. Możemy je także podświetlić halogenami lub paskami LED. Ich zaletą jest także to, iż można je wykonać praktycznie wszędzie, a w zależności od zapotrzebowania będą pełnić różne funkcje. Jeśli chcemy użyć ich jako dekoracji, wystarczy, że w środku takiej wnęki umieścimy obraz, fotografię, lustro czy ozdobny wazonik. Funkcję praktyczną mogą pełnić, jeśli zamontujemy w nich półki. Będą wtedy nam służyć np. jako regał w formie biblioteczki lub jako półka na telewizor i kino domowe.

Wnęki są idealnym rozwiązaniem, jeśli mamy małe mieszkanie, gdyż pozwalają nam zaoszczędzić sporo tak ważnego miejsca. Komody, regały czy sofy wstawione w nisze oraz wnęki nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza funkcjonalność i ład, gdyż nie ograniczają optycznie przestrzeni. Także w kuchni bardzo się przydają, ponieważ w takiej ścianie z "otworami" warto ukryć sprzęt AGD. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno ich "wycinać" w ścianie nośnej, gdyż mogłoby to osłabić konstrukcję. Jest jednak na to sposób. Zamiast usuwać kawałek istniejącej ściany, możemy stworzyć dodatkową nadbudowę z płyt gipsowo-kartonowych i w nich wykonać potrzebne otwory.
 

Łazienki również są idealnym miejscem na zastosowanie tego typu rozwiązania - szczególnie te znajdujące się w blokach. Wypełnienie wnęk płytkami pozwala nam na użycie ich w okolicach "mokrych" łazienki, czyli pod prysznicem oraz wokół wanny. Tym sposobem powstaje dodatkowe miejsce na akcesoria łazienkowe, bez zagracania przestrzeni szafkami. Dzięki halogenom i LED-om o podwyższonej szczelności, możemy je dowolnie podświetlać, co nada wnętrzu nowoczesności i sprawi, że efekt będzie niepowtarzalny.
 

Coraz modniejsze są także szafy wnękowe, które wykonuje się w bardzo prosty oraz tani sposób! Wystarczy zrobić wnękę na danej ścianie i zamontować w niej półki, przegrody i relingi. Dochodzi nam tylko koszt półek i dowolnych drzwi przesuwnych, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Jako projektant nie wyobrażam sobie dzisiejszego wnętrza bez urozmaicenia podłogi! Jest ona przecież jednym z najważniejszych elementów w pomieszczeniach. Idealnym sposobem na nadanie posadzkom oryginalnego wyglądu jest łączenie różnych materiałów.
Jest to szczególnie ważne w takich pomieszczeniach, jak salon otwarty na kuchnię i jadalnię. Dzięki użyciu różnych materiałów możemy wydzielić wizualnie poszczególne pomieszczenia. Płytki w kuchni mogą przechodzić do salonu i tam połączyć się z drewnianą podłogą. Jeśli mamy w salonie kominek, to wokół niego ze względów praktycznych musimy położyć płytki lub kamień (materiał łatwy do czyszczenia i odporny na wysoką temperaturę). Aby uzyskać atrakcyjny estetycznie efekt, możemy przejść wybranym surowcem np. wokół salonu, a po środku wnętrza zastosować drewno. Ważne jest przede wszystkim to, aby między tymi elementami był kontrast, czyli warto łączyć jasne z ciemnym. Takie zabiegi stosuje się także w korytarzach.Musimy jednak wiedzieć, że w miejscu gdzie różne materiały się stykają, wymagane jest czasem połączenie ich na korek. Tego rozwiązania nie można jednak zastosować, łącząc gres z podłogami pływającymi czy z panelami. W takim przypadku należy zastosować listwy maskujące szczeliny dylatacyjne.
Decydując się na łączenie tworzyw, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że różne materiały wymagają odmiennej pielęgnacji i konserwacji. Według mnie jednak efekt, który uzyskamy dzięki fantazyjnym wzorom na naszej podłodze, jest wart każdego zachodu.