Dom

Budowa

Wszystko na dotyk...

Tekst Natalia Piotrowska abiLine sp. z o.o. • Zdjęcia abiLine sp. z o.o.

2012-08-30
Wszystko na dotyk...

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko ułatwiają codzienne czynności, ale również cieszą oko ciekawym designem.

Firmy prześcigają się w wymyślaniu nowości - aby zadowolić wymagających klientów oraz wyróżnić się na ogromnym rynku – związanym z wystrojem wnętrz... Takim przykładem są nowoczesne panele dotykowe, które mogą zastąpić zwykłe włączniki prądu a także umożliwiają sterowanie oświetleniem, scenami świetlnymi czy roletami, bez konieczności wstawania z kanapy.
Czy warto zastąpić tradycyjne włączniki inteligentnymi panelami dotykowymi? Każdy, kto już takie rozwiązanie zastosował, nie zamieniłby paneli na standardowe „kontakty”. Ilu z nas leżąc na kanapie marzy, aby mieć w ręku pilota do sterowania oświetleniem? Jednym kliknięciem włączyć, wyłączyć światło, ściemnić nieco dla nastroju, nie psując przy tym romantycznej chwili... lub też jednym pstryknięciem otworzyć roletę, jeszcze przed wstaniem z łóżka... Ostatnio na rynku pojawiły się różnego rodzaju włączniki dotykowe, szeroki wybór nowoczesnych paneli do sterowania oświetleniem, roletami, termostatami za niewygórowaną cenę. Okazuje się, że możemy wymienić standardowy włącznik na panel dotykowy, sterowany pilotem, bez konieczności kucia ścian, kładzenia dodatkowych kabli czy też instalacji jakichkolwiek sterowników. Panel jest wielkości zwykłego włącznika i mieści się w standardowej puszce, okrągłej - sześćdziesiątce, cały mechanizm zamyka się właśnie w tym jednym panelu. Panele, w ramkach metalowych lub plastikowych, mogą być umieszczane na standardowej instalacji, bez potrzeby przeróbek czy montowania dodatkowych urządzeń. Jednym włącznikiem możemy sterować kilkoma punktami świetlnymi (do 6 funkcji w jednym panelu, np. 4 źródła + 2 sceny), tzn. zamiast kilku włączników, możemy mieć jeden panel dotykowy, sterowany również pilotem. Panele zostały zaprojektowane tak, aby jak najbardziej ułatwić codzienne korzystanie z oświetlenia czy rolet. Jest możliwość zaprogramowania pilotem, która z lamp, kiedy ma się włączyć. To rozwiązanie jest niesamowicie wygodne, ale też funkcjonalne i praktyczne dla osób niepełnosprawnych czy chorych, którzy mają problem z poruszaniem się. 
Tego rodzaju system daje takim osobom możliwość samodzielnej obsługi, np. oświetlenia czy regulacji temperatury w pomieszczeniu. Szeroki wachlarz kolorów ramek metalowych oraz plastikowych daje możliwość idealnego dopasowania do nowoczesnych wnętrz. Dostępne są panele w ramkach metalowych (różne odcienie srebra i złota, błyszczące czy matowe) oraz w plastikowych (dostępne są nawet kolory do dziecięcych pokoi- różowe czy błękitne). Ciekawym rozwiązaniem jest opcja dopasowania symboli lub znaków na życzenie klienta. Każdy z nas ma inny gust, swoje własne przyzwyczajenia, istnieje zatem możliwość samodzielnego wyboru szaty graficznej na panelu. Niektórzy wybierają napisy, inni ikonki, co jest dużym ułatwieniem w pokojach dziecięcych. To rozwiązanie jest ogromnie pomocne w salach konferencyjnych, gdzie dzięki opisom na panelach bez problemu można sterować wybranym oświetleniem, bez potrzeby sprawdzania każdego włącznika po kolei, zanim natrafimy na właściwy. Ponadto możemy pogrupować urządzenia i przypisać do danego przycisku na panelu. Dotykając, np. przycisk opisany FILM, automatycznie oświetlenie zrobi nastrój do oglądania TV, a pozostałymi przyciskami możemy sterować pozostałe lampy/urządzenia. Kolejną, ciekawą propozycją na rynku, są sieciowe panele, które umożliwiają wykonanie prostej automatyki domowej, np. indywidualnie zaprogramowane sceny świetlne lub sterowanie roletami według naszych preferencji. Dzięki inteligentnym panelom możemy cieszyć się opcjami wykorzystywanymi w „inteligentnym domu” za nieporównywalnie niższe pieniądze. Mamy możliwość projektować sceny świetlne, według własnych upodobań oraz tworzyć odpowiednią atmosferę, regulując natężenie światła, w zależności od wykonywanych czynności. Funkcje sieciowe umożliwiają sterowanie urządzeniami w całym domu z jednego panelu, który mamy akurat w zasięgu ręki. Poza włącznikami oświetlenia możemy również zakupić termostaty lub ściemniacze dotykowe, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a co się z tym wiąże - zmniejszenie rachunków. Ściemnianie świateł o 25% pozwala ograniczyć zużycie prądu o 20%, więc mając pod ręką pilota z pewnością często skorzystamy z tej opcji. Panele posiadają niebieskie podświetlenie LED, co umożliwia znalezienie ich w ciemności. Natężenie tegoż podświetlenia można regulować, według własnych upodobań.


www.abiline.pl

/p=