Dom

Budowa

Wybieramy kostkę brukową

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-06-03
Wybieramy kostkę brukową

Podejmując się jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, powinniśmy uwzględnić szereg odpowiednich w danym przedsięwzięciu czynników, by efekt naszej pracy był zadowalający, funkcjonalny i estetyczny. Nie inaczej jest z aranżacją przestrzeni, którą zamierzamy pokryć kostka brukową. Jest to często finalny etap prac budowlanych i jedna z ostatnich kwestii, które podczas budowy musimy rozważyć. Nie znaczy to jednak, że mniej istotny od tych, które mamy już za sobą. Kostka brukowa to materiał niezwykle popularny w polskim budownictwie. Przechadzając się ulicami i zauważając rozwiązania zastosowane na obserwowanych przez nad posesjach, dostrzeżemy mnogość różnorakich pomysłów na aranżację przestrzeni dookoła domów. Szybko zauważymy również, że podjazd jest jednym z tych elementów, które zwracają nasza uwagę w pierwszej kolejności. Jest to więc niewątpliwie wizytówka całej posesji, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej świadczyła o nas i naszym domu. Aby tak się stało, musimy rozsądnie zaplanować całe przedsięwzięcie. Dla wielu osób kupujących kostkę brukową na swoją posesję najważniejszym kryterium wyboru będą jej walory estetyczne – w końcu w dużej mierze zależy nam na tym, by odpowiednio odgrywała rolę wspomnianej wizytówki. Jednak zanim zaczniemy rozważać kwestie stricte dekoracyjne, powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, iż atrakcyjność wizualna kostki w dużej mierze uzależniona jest od jej jakości. Wystarczy bowiem dobrać choćby jej nieodpowiednią grubość, by nawet najbardziej elegancki podjazd szybko zaczął odpychać swoim wyglądem. 

 

 

Zanim wybierzemy odpowiedni, naszym zdaniem, model, zastanówmy się, w jaki sposób użytkowany będzie pokryty kostką grunt. Jeżeli mamy zamiar ułożyć ją w miejscu, po którym będziemy poruszać się pieszo, a w dodatku nie będzie to ruch wzmożony, wystarczy kostka o grubości 4 cm. Jeżeli natomiast planujemy pokrycie wjazdu do garażu lub innego miejsca, gdzie grunt będzie musiał poradzić sobie z większym obciążeniem, powinniśmy wybrać model o grubości minimum 6 cm. Prace związane z pokryciem terenu kostką brukową to jednak nie tylko sam proces ułożenia jej na gruncie. Podłoże pod nią należy bowiem odpowiednio przygotować. W tym celu najpierw musimy usunąć humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi. Teren powinniśmy oczyścić do głębokości minimum 30 cm. Następnym krokiem jest wykonanie podbudowy pod kostkę – w tym celu używa się najczęściej mieszaniny żwiru i piasku. Prawidłowo przygotowana podbudowa zapewni nam odpowiednie obciążenie powierzchni, a co z tym idzie – uchronienie kostki przed uszkodzeniami. Na koniec należy jeszcze tylko wykonać podsypkę z piasku lub grysu, dzięki której kostka prawidłowo ułoży się na gruncie.
O tym, jakich rozmiarów kostkę wybierzemy, powinna decydować wielkość obszaru, który zamierzamy nią pokryć. Dużych elementów użyjmy wówczas, gdy powierzchnia do tego przeznaczona również jest spora. Jeśli natomiast w planach mamy ułożenie wąskiego chodnika, o wiele lepiej będzie wyglądał, jeśli zbudowany zostanie z drobniejszych elementów. Przy wyborze rozmiarów kostki, weźmy też pod uwagę kształt przeznaczonej powierzchni. Dokładna analiza terenu pozwoli nam uniknąć niepotrzebnej straty materiału (a tym samym pieniędzy) w wyniku konieczności przycinania poszczególnych elementów.

 

 

W ofertach producentów kostki brukowej znajdziemy przede wszystkim kostkę standardową. To niewątpliwie najbardziej popularna kostka. Najczęściej występuje w dwóch wariantach – prostej, geometrycznej bryły o gładkiej powierzchni bądź w kształcie zespolonych ze sobą dwóch liter T. W przypadku kostki standardowej mamy do wyboru wiele wariantów kolorystycznych. Najpopularniejszym kolorem jest szary – oprócz niego możemy znaleźć również kostkę czerwoną, czarną, brązową czy żółtą. Możliwe jest również zakupienie kostki w innych, mniej popularnych barwach, jednak z racji niewielkiego zainteresowania wytwarzane są na ogół na specjalne zamówienie. Oprócz standardowych wzorów, mamy do wyboru różne warianty kostki szlachetnej. W zależności od procesu, jakiemu są poddawane w celu uzyskania pożądanego wyglądu, wyróżnia się m. in. kostkę płukaną, szczotkowaną czy łupaną. Kostkę płukaną otrzymuje się w wyniku wypłukiwania drobin betonu. Rodzaj ten ma pewną bardzo cenną zaletę – dzięki chropowatej powierzchni zyskuje właściwości antypoślizgowe. Tego rodzaju kostki nie należy jednak układać od strony północnej, jeśli na to miejsce będzie padał cień. Będzie ona obrastała mchem, który ze względu na nieregularną fakturę kostki może być trudny do usunięcia. Kostka szczotkowana charakteryzuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem. Jej porowata powierzchnia, podobnie jak w przypadku kostki płukanej, przeciwdziała poślizgom. Natomiast łupana kostka brukowa poddawana jest procesom mającym nadać jej efekt postarzania i zbliżyć wyglądem do kamienia łupanego. Popularnym rozwiązaniem jest łączenie kostek o różnej barwie. Można wówczas stworzyć chodnik lub podjazd cieszący oko ciekawymi wzorami. W naszych eksperymentach z kolorem możemy pójść również o krok dalej i zastosować tzw. melanż. Jest to kostka o nieregularnej barwie, dająca po ułożeniu bardzo atrakcyjny kolorystycznie efekt. Wybierając taki model z katalogu producenta, musimy się jednak liczyć z tym, że w rzeczywistości barwy kostki mogą prezentować się inaczej niż na zdjęciach. Wielobarwną kostkę powinniśmy jednak odpowiednio zaimpregnować, aby pod wpływem działania słońca lub czynników atmosferycznych nie straciła swoich walorów kolorystycznych.

 

 

Problem rozbieżności pomiędzy barwami „katalogowymi” a rzeczywistymi powinniśmy uwzględnić również, gdy zamierzamy połączyć kostki zakupione u różnych producentów. Podobnie sprawa ma się w przypadku wykończenia chodnika krawężnikami innej firmy niż ta, która wyprodukowała kostkę. Przebierając pośród ofert producentów, z pewnością kuszące wydadzą nam się propozycje produktów najatrakcyjniejszych cenowo. Oczywiste jest, że chcielibyśmy wybrać model, który nie nadszarpnie naszych funduszy, jednak nie zawsze dobrze wyjdziemy na próbach zaoszczędzenia pieniędzy. Kostka brukowa jest bowiem produktem, w przypadku którego jakość jest wyjątkowo istotna. Taką inwestycję podejmujemy przecież nie na jeden sezon, ale na lata. Dlatego nie warto oszczędzać. Produkty z niższej półki mogą rozczarować nas swoją jakością, wykonaniem i odpornością na warunki atmosferyczne. Jeżeli chcemy, by nasz podjazd lub chodnik dobrze się prezentował, powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio komponował się z otoczeniem. W tym celu warto choćby wybrać kolor zbliżony do tego, który mają ściany naszego domu. Zrezygnujmy natomiast z pomysłu łączenia zbyt wielu kolorów kostki, gdyż zbyt krzykliwa kompozycja zestawionych ze sobą wariantów kolorystycznych może bardzo zaszkodzić wizerunkowi naszej posesji.