Dom

Instalacje

Wymiana źródła ciepła

Tekst Karolina Miszczuk

2016-01-12
Wymiana źródła ciepła

Bez względu na to, jakie posiadamy źródło ogrzewania w naszym domu, generuje ono w każdym sezonie grzewczym spore wydatki. Nie bez przyczyny producenci prześcigają się w stosowaniu nowych rozwiązań, a samorządy i instytucje państwowe oferują ciekawe kredyty i dofinansowania na wymianę źródła ciepła. Wszystko po to, by wprowadzić ogrzewanie na wyższy, ekologiczny poziom.

 

Piec węglowy

Wbrew opiniom o słabnącym zainteresowaniu węglem kamiennym, jest on podstawowym paliwem stosowanym w Polsce. Jego zgubny wpływ na środowisko skutecznie odbiera prym temu rozwiązaniu grzewczemu wśród wielu dostępnych. Wyróżnić możemy kilka rodzajów: orzech, koks, miał, eko groszek. Ten ostatni jest uznawany za rozwiązanie ekologiczne. Wartość opałowa wynosi ok 26 MJ i nadaje się do wszystkich rodzajów pieców węglowych z automatycznym podajnikiem. Jest to więc ciekawe rozwiązanie, które należy gruntownie przemyśleć, rozważając wymianę źródła ciepła.

 

tradycyjne ogrzewanie

 

Piec na drewno

Jest bardziej ekologiczny od pieca węglowego, jednak nie wprowadza większych zmian w częstotliwości dokładania opału. Mniej szkodliwe działanie na środowisko i dobra dostępność surowca do palenia ma wielu zwolenników, a modne ostatnio kominki zapewniają niesłabnące zainteresowanie i dużą liczbę korzystających osób z tego rozwiązania. Nowoczesne kotły mogą „odgazować” drewno, a wytworzy w ten sposób gaz stanie się dodatkowym paliwem do ogrzania domu.

 

Piec na gaz

Wysokokaloryczne paliwo dostarczane jest na dwa sposoby: rurociągiem i w butlach. Produkcja dwutlenku węgla jest znikoma, a dwutlenek siarki nie występuje w ogóle w wyniku spalania gazu. Instalacja pieca jest bezpieczna, gdyż technologia umożliwiła produkcję bezawaryjnych kotłów na gaz. Ze względu na wysoką wartość opałową, jest chętnie stosowany, jednak jego cena implikuje niską ilość zainstalowanych pieców na gaz.

 

Piec na pellet

Cena pelletu czy brykietu zbliżona jest do ceny drewna, a wydajność energetyczna – do węgla. Ich składnikiem jest biomasa: trociny, odpady drzewne czy wióry. Składniki sprasowuje się bez dodatków klejów i środków chemicznych. Popiół powstający w niewielkich ilościach pod wpływem spalania swobodnie można wykorzystać jako nawóz do roślin. Ten cieszący się wzrostem zainteresowania sposób ogrzewania domu to czyste paliwo, które nie osadza zanieczyszczeń w kotle. Miesięczny koszt ogrzewania domu biomasą w okresie zimowym to 600 zł.

 

piec na pellet

 

Piece olejowe

Obniżona zawartość siarki to zalety „lekkiego” oleju opałowego do kotłów olejowych. Wykazuje on dużą efektywność spalania i często jest stosowany do ogrzewania domów. Jednak chęć przechowywania oleju generuje dodatkowe koszty: musimy zaopatrzyć się w zbiornik o wysokiej wytrzymałości ogniowej i umieścić go pod ziemią. Dostępne są kotły jedno- i dwufunkcyjne, jak również kondensacyjne, które ze skroplonej pary wodnej odzyskują ciepło.

 

Ogrzewanie prądem

Przy dużej powierzchni ogrzewanie prądem jest nieopłacalne i generuje ogromne wydatki. Choć instalacja jest estetyczna i czysta pod względem codziennego działania, to cena jest niewspółmierna do ilości ciepła. Do ogrzewania prądem najlepiej nadają się domy poniżej 100 m2 powierzchni, dobrze docieplone. Wówczas ogrzewanie na prąd generuje porównywalne koszty eksploatacji, jak np. ogrzewanie olejem.

 

Grzejniki

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dotyczących grzejników. Możemy zastosować ogrzewanie powierzchniowe, które całkowicie zlikwiduje nam konieczność zakładania grzejników. Jeśli jednak zdecydujemy się na grzejniki wiszące, mamy do dyspozycji wiele rozwiązań: stalowe, aluminiowe, żeliwne, ścienne, kanałowe, poziome, pionowe, stojące, z podłączeniem bocznym, z podłączeniem dolnym, modele krzyżowe, grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe, wodne, elektryczne, mieszane, narożne, dekoracyjne i kanałowe.

 

montaż grzejników

 

Rozwiązania technologii pasywnej

Budowa domu w technologii pasywnej zdecydowanie ogranicza nam udział dodatkowych nowoczesnych źródeł ogrzewania oprócz energii słonecznej i rekuperacji. Są to dwa podstawowe sposoby na ciepły dom. Rekuperacji i korzystaniu z energii słonecznej za pomocą dużych okien od południa towarzyszą zazwyczaj dodatkowo panele słoneczne i przydomowe elektrownie wiatrowe. Koszty włożone w wyposażenie domu w te dosyć drogie technologie mogą zwrócić się po kilku latach. Dzieje się tak ze względu na to, że nie wydajemy pieniędzy na eksploatację klasycznego ogrzewania. Mamy więc w dłuższym czasie ciepło za darmo!

 

+Dotacje na wymianę źródła ogrzewania

Jeśli chcemy zmienić nasze tradycyjne ogrzewanie, które szkodzi środowisku, warto udać się do Urzędu Miasta lub Gminy i dowiedzieć się, czy w naszym rejonie funkcjonują programy dofinansowania podobnych inwestycji. Urzędnik udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi i wskaże, jakie dokumenty należy przedstawić, by moc ubiegać się o takie dofinansowanie. Zasady są wszędzie podobne: sami musimy ponieść koszty inwestycji a następnie odpowiednie organy, po odbiorze przez uprawnione osoby, wypłacają całość lub część dofinansowania (w zależności od ustaleń urzędów i programu dofinansowania). Warto więc zainteresować się wspomnianym rozwiązaniem i przekształcić nasze domowe ogrzewanie na nowocześniejsze.