Dom

Remont

Wymieniamy dach

Tekst Urszula Sowińska

2014-06-10
Wymieniamy dach

Dach jest zwieńczeniem budowy domu. Każda jego wada odbija się niekorzystnie na komforcie mieszkania i bezpieczeństwie domowników. Trwałość i solidność konstrukcji zależy oczywiście od jakości materiałów, lecz w dużej mierze również od dekarza. Dobry dekarz jest poszukiwanym fachowcem na rynku budowlanym. Od czego zacząć poszukiwania? Jakie materiały wybrać?

WYBÓR SPECJALISTÓW
Poszukiwania fachowca najlepiej zacząć już wcześniej, tak abyśmy mogli dobrze przemyśleć decyzję. W sezonie może być ciężko wpisać się w wolny termin u fachowców, dlatego zanim kupimy materiał na pokrycie, warto poszukać i poradzić się doświadczonego specjalisty. Porządni fachowcy będą świetnie zorientowani na rynku. Kiedy znaleźliśmy już dekarza, najpierw powinniśmy z nim omówić kluczowe kwestie. Informacje o stażu pracy i rodzaju pokrycia, w jakim się specjalizuje, pomogą nam w podjęciu decyzji. Fachowiec z wieloletnim doświadczeniem będzie mógł pochwalić się swoimi referencjami i podpowie, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wykonaniu pokrycia dachowego. Problem z wyborem firmy lub specjalistów od pokryć dachowych ma wielu z nas. Często nie mamy możliwości skorzystania z opinii danej firmy i jesteśmy zdani na siebie. Idealna firma powinna cechować się solidnością działania, terminowością i najwyższą jakością wykonanych usług. Istnieją trzy zasadnicze kwestie, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze firmy dekarskiej. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy nasza ekipa posiada sprzęt dobrej jakości.

 

 

Ważne jest, żeby pracownicy i mieszkańcy budynku czuli się komfortowo i bezpiecznie. Praca dekarza związana jest z wykonywaniem czynności ryzykownych, często na dużych wysokościach, dlatego też należy zachować wyjątkową ostrożność i posiadać odpowiednie, specjalistyczne zabezpieczenie. Po drugie – jakość wykonywanych usług. Najlepiej jeśli wybieramy firmę z doświadczeniem. Możemy zapytać przedstawiciela danej firmy o wykonane inwestycje i efekty wcześniejszych realizacji. Pamiętajmy, że każda porządna firma posiada swoje portfolio i zaplecze reklamowe. Ważne jest, żeby specjaliści znali się na aktualnych trendach i materiałach wchodzących na rynek. Trzecim i ostatnim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze firmy dekarskiej, jest gwarancja. Prawidłowo wykonana praca powinna być opatrzona gwarancją wytrzymałości na minimum 2 lata. Profesjonalne podejście i solidność firmy będzie grała tutaj pierwsze skrzypce. Kierując się wymienionymi zasadami przy wyborze odpowiedniej firmy bądź fachowca, będziemy mieli większe szanse na udaną i trafną inwestycję. Pamiętajmy jednak, że tanio nie zawsze znaczy dobrze. Niekiedy o wiele lepiej jest zainwestować większą ilość gotówki i móc zasnąć ze spokojem. 

 

 

WYBÓR MATERIAŁÓW
Jeśli czujemy, ze wybór odpowiednich dachówek i innych materiałów nas przerasta, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalistów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, podtypów i kolorów dachówek, toteż wybór najlepszego materiału jest nie lada wyzwaniem. Na początek zwróćmy uwagę na dostosowanie więźby dachowej. Ważne jest, aby była ona prawidłowo wykonana. Tutaj musimy ograniczyć liczbę możliwości ze względu na rodzaj więźby dachowej. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to możemy to kryterium odrzucić. Jeśli jednak remontujemy lub wymieniamy dach, musimy wziąć pod uwagę sposób zaprojektowania i wykonania więźby. Dlatego dość ważne jest, abyśmy potrafili ocenić, czy możemy pozwolić sobie na dachówkę ceramiczną, czy lepiej pozostać przy lżejszych materiałach. Przy remoncie dachówki warto również zastanowić się nad charakterem dachu, który chcemy uzyskać. W zależności od tego, czy bardziej przypadły nam do gustu tradycyjne domy z czerwonymi dachówkami, czy nowoczesne z kolorowymi pokryciami, decydujemy się na określenie estetyki budynku. Niekiedy chcemy pozwolić sobie na kolorowe eksperymenty, a czasami wolimy pozostać przy ciemniejszych barwach. Możemy również zwrócić uwagę na kolory pokryć dachowych naszych sąsiadów. Jakie odczucia kierują nami, kiedy spoglądamy na zielony dach? Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy sprawić, aby nasz dom był wyjątkowy. Inną kwestią, związaną z wyborem dachówki jest jej rozmiar. Liczba połaci dachowych powinna być odpowiednio dostosowana do konstrukcji dachu. Jeśli dach jest dwuspadowy, można myśleć o większych dachówkach, które układa się łatwiej i szybciej. Natomiast jeśli nasz dach ma skomplikowany kształt, zawiera lukarny i wole oka. Tutaj najlepszym wyborem będzie niewielka dachówka. Pozwoli to dekarzowi na uwydatnienie załamań i pokazanie atutów nieszablonowej konstrukcji dachu.

 

 

O typach i rodzajach dachówek można pisać bez końca. Producenci niemalże prześcigają się w ofertach i promują różnorodne kolory swoich produktów. Niezawodne okażą się opinie znajomych, które możemy uzyskać z pierwszej ręki. Niektórzy wybierają karpiówkę, zaś inni montują zakładkowe dachówki. Wybór dachówki nie musi być dużym problemem, jeśli zaczniemy podejmować decyzje odpowiednio wcześnie. Najlepiej, jeśli od razu przemyślimy wszystkie za i przeciw. Dachówka nie jest elementem, który zmieniamy często. Jest to decyzja podejmowana na lata, dlatego też dobrze byłoby, gdyby nie była podejmowana pod wpływem impulsu. Pamiętajmy, że im wcześniej zabierzemy się do remontu pokrycia dachowego, tym bardziej powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniej firmy. Dylematów jest wiele, jednak nie są one duże, ale zważając na solidność i bezpieczeństwo, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Istotne jest to, iż wymiany dachówki nie dokonujemy zbyt często, a ta zapewni nam zdrowy i spokojny sen.