Dom

Budowa

Zagospodaruj każdy metr!

Tekst Łukasz Rita

2013-11-26
Zagospodaruj każdy metr!

Wąskie, prostokątne działki najczęściej spotykane są w okolicach aglomeracji miejskich, a także w miejscach o gęstej zabudowie i wysokich cenach gruntów. Takie sytuacje wynikają z zaistniałej potrzeby uzyskania jak największej liczby posesji o danym (z resztą) wystarczająco atrakcyjnym położeniu. Jest to odpowiedzią na brak ścisłych regulacji prawnych, dotyczących postanowień optymalnych proporcji działek. Mimo faktu, że wąska działka przeznaczona pod zabudowę, może nie usatysfakcjonować większości inwestorów, to odpowiednie położenie i dobrze rozpisany projekt domu zadowoli każdego. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie danej działki uzyskać bieżące informacje o możliwościach zrealizowania takiego projektu. Najlepszym wyjściem okaże się możliwość zaznajomienia się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub wizyta w Urzędzie Gminy. Nie każda działka przygotowana pod zabudowę naszego domu, będzie spełniała w pełni nasze oczekiwania. Toteż w przypadku zagospodarowania wąskiego terenu, niekiedy trzeba ograniczyć marzenia do szerokości naszej działki. Jednakże dom przygotowany na wąską działkę wcale nie musi być mały i niefunkcjonalny. Właściwie architekci przygotowujący projekty takich domów, komponują funkcjonalność i estetykę budynków, które są godne uwagi. Ponadto przestrzeń ogrodu również powinna być piękna i dobrze zaplanowana. Istnieją przykłady, że kształt działki nie pozwala nam na pełne zagospodarowanie, w tzw. trudnych miejscach. Wówczas w bardzo prosty sposób można wykorzystać te wady i zamienić w oryginalny element ogrodu. Przykładowo odpowiedni plan rozmieszczenia roślin i detalów tzw. małej architektury, przysłużą się wykorzystaniu takich miejsc. W rzeczywistości inspiracji jest mnóstwo. Poniżej mamy propozycję projektu domu przygotowanego do budowy na stosunkowo wąskiej działce. Architektoniczny plan jest dowodem na to, iż małe może być i piękne, funkcjonalne, i satysfakcjonujące.

  Prezentujemy nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, zaprojektowany przez gdyńską pracownię architektoniczną „Domea”. Głównym założeniem projektantów było stworzenie budynku, który zmieściłby się na działce o szerokości nieprzekraczającej 16 m od strony wjazdowej.

 

ARHUS - nowoczesny i atrakcyjny dom na wąską działkę 15,42 m - minimalna szerokość działki od strony wjazdu. Prezentujemy nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, zaprojektowany przez gdyńską pracownię architektoniczną „Domea”. Głównym założeniem projektantów było stworzenie budynku, który zmieściłby się na działce o szerokości nieprzekraczającej 16 m od strony wjazdowej. Na parterze budynku przewidziano przestronny salon połączony z doskonale doświetloną jadalnią, z której roztacza się piękny widok na ogród. Uzupełnieniem strefy dziennej są kuchnia o pow. 9,43 m2 z możliwością wydzielenia oraz pokój gościnny idealnie nadający się na domowe biuro, a także niewielka łazienka z prysznicem oraz kotłownia. Garaż znajdujący się poza główną bryłą budynku w zależności od potrzeb klienta może zostać zlikwidowany. Strefę sypialnianą, którą stanowią trzy sypialnie, w tym jedna z indywidualną garderobą i łazienką, przewidziano na użytkowym poddaszu. W części nocnej umiejscowiono również ogólnodostępną garderobę i łazienkę. Za sprawą wyjątkowo uniwersalnej i mało skomplikowanej konstrukcji oraz prostego dwuspadowego dachu Arhus jest budynkiem, który z pewnością nie będzie sprawiał problemów wykonawczych.”

 

Zastosowane rozwiązania

Fundamenty: żelbetowe monolityczne Ściany fundamentowe: murowane z bloczków betonowych gr. 24cm Ściany nadziemia: z bloczków z betonu komórkowego o gr.24cm Stropy: żelbetowe monolityczne o gr. 18cm i 12cm (nad garażem) Konstrukcja dachu: drewniana Pokrycie dachu: dachówka ceramiczna płaska Wentylacja: Grawitacyjna Ogrzewanie: Kocioł gazowy lub na paliwo stałe Izolacja ścian osłonowych: Styropian lub wełna mineralna w zależności od zastosowanej okładziny Wykończenie elewacji: tynk cienkowarstwowy, okładziny z desek elewacyjnych i płyt włókno-cementowych Izolacja stropu nad poddaszem: Wełna mineralna o grubości 27 cm Zestawienie powierzchni i kubatury

 

Powierzchnia zabudowy (bez garażu) - 102,76 m2
Powierzchnia użytkowa (łącznie z garażem) - 159,26 m2
Powierzchnia całkowita budynku (bez garażu) - 228,72 m2
Kubatura (bez garażu) - 895,76 m3
Liczba kondygnacji - 2
Wysokość kalenicy - 8,41 m
Kąt nachylenia dachu – 45°
Minimalne wymiary działki: 15.42m×30.96m

 

Zestawienie pomieszczeń

 

Zestawienie pomieszczeń parteru

 

Zestawienie pomieszczeń poddasza

Nr

Nazwa

Posadzka

 

 

Nr

Nazwa

Posadzka

 

1-01

Wiatrołap

Gres

3,82 (m2)

 

2-01

Pokój

Parkiet

9,03 (m2)

1-02

Kotłownia

Gres 

3,38 (m2)

 

2-02

Pokój 

Parkiet

10,03 (m2)

1-03

Łazienka

Gres   

3,80(m2)

 

2-03

Garderoba 

Parkiet 

4,75 (m2)

1-04

Gabinet

Parkiet  

11,38 (m2)

 

2-04

Łazienka

Gres

4,36 (m2)

1-05

Kuchnia 

Gres 

9,34 (m2)

 

2-05

Sypialnia

Parkiet 

11,17 (m2)

1-06

Jadalnia

Parkiet 

10,76 (m2)

 

2-06

Garderoba

Parkiet

5,82 (m2)

1-07

Pokój dzienny

Parkiet

17,20 (m2)

 

2-07

Łazienka   

Gres

2,96 (m2)

1-08

Korytarz+ kl.schodowa

Gres    

22,65 (m2)

 

2-08

Korytarz

Parkiet

9,51 (m2)

1-09

Garaż

Gres

19,52 (m2)