Dom

Projekty

Zamiast ceglanej ściany...

Tekst DCOL

2014-09-05
Zamiast ceglanej ściany...

Ceglana ściana jest w ostatnim czasie gorącym trendem, coraz chętniej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Do niedawna kojarzona głównie z pomieszczeniami utrzymanymi w stylistyce loftowej, coraz śmielej – i z doskonałym efektem – pojawia się również we wnętrzach nowoczesnych czy rustykalnych.

 

Ściana z cegły wygląda niezwykle efektownie i doskonale pełni funkcję głównej 

dekoracji we wnętrzu. Zbudowanie jej w wykończonym już budynku wymaga jednak sporej inwestycji finansowej, zwykle też jest to proces długotrwały i powodujący wokół niemały bałagan.

Niechęć do prac remontowych nie przekreśla jednak naszej szansy na efektownie wyglądającą cegłę na ścianie. Z pomocą może nam bowiem przyjść… fototapeta. Producenci dostępnych na naszym rynku fototapet, oprócz niezliczonej liczby innych wzorów, oferują także taki model, który umożliwi nam zaaranżowanie ceglanego muru w naszym mieszkaniu znacznie mniejszym nakładem pieniędzy i – co równie ważne – czasu.

Obecne dziś na rynku fototapety do złudzenia przypominają ścianę z prawdziwych cegieł, będą więc w pełni satysfakcjonującym substytutem cegły.  Inne zalety fototapety, które dają temu rozwiązaniu przewagę nad prawdziwą cegłą, można wymieniać w nieskończoność.

 

Przede wszystkim fototapeta to niższa cena oraz znacznie większa czystość pracy instalacyjnej niż w przypadku prawdziwej cegły. Upiększenie naszego wnętrza ceglaną ścianą wydrukowaną na fototapecie nie wiąże się bowiem z dostarczeniem ciężkich cegieł czy przygotowywaniu zaprawy. Wystarczy przyłożyć do ściany pokryty specjalnym klejem pas tapety, dbając przy tym, by przyległa do niej równo, nie tworząc pęcherzyków powietrza. Następnie w podobny sposób położyć następny pas, dopasowując go do poprzedniego tak, by część nadruku pierwszej części była dopasowana do kolejnego. Na koniec jeszcze tylko przycinamy fototapetę tak, by była równa - i gotowe! Pracę dodatkowo możemy przyspieszyć, wybierając model samoprzylepny, w którym nie stosujemy dodatkowego kleju, a jedynie aktywujemy za pomocą wody klej, który jest już obecny na wewnętrznej stronie tapety.

Fototapeta daje nam o wiele szersze możliwości aranżacyjne niż cegła. Po pierwsze, oferuje większą ilość barw i wzorów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Po drugie, w przeciwieństwie do postawienia muru, w kwestii ulokowania naszej fototapety nic nas nie ogranicza. Nie musimy dbać o względy techniczne, które niekiedy uniemożliwiają postawienie ceglanej ściany w danym miejscu.

I wreszcie po trzecie – fototapetę można usunąć, kiedy tylko zechcemy. Postawienie muru czy pokrycie stojącej już ściany cegłą to pracochłonne przedsięwzięcie. Podobnie rzecz ma się z jej usunięciem. Natomiast fototapetę wystarczy delikatnie oderwać i po chwili będziemy mieć ścianę gotową na nową aranżację!

Czy marzymy o stylowym lofcie, czy o ciepłym, rustykalnym wnętrzu, wybrany przez nas wzór ceglanej ściany doskonale odnajdzie swoje miejsce we wnętrzu i stanie się jego główną atrakcją. To prostsze niż nam się wydaje. W dodatku znacznie tańsze od prawdziwej cegły – a efekt niemal identyczny!