Dom

Remont

Zmiana wystroju mieszkania

Tekst Ruck Zuck • Zdjęcia Ruck Zuck

2017-02-13
Zmiana wystroju mieszkania

Powodów do przeprowadzenia remontu po wakacjach jest wiele. Dłuższe wieczory częściej zatrzymują nas w domu, dzięki czemu mamy więcej wolnego czasu na przemyślenia o zmianach w naszych wnętrzach. Łatwiej też jest przeprowadzić remont, gdy nasze pociechy wychodzą do szkoły. Mamy większe pole manewru również w sklepach: wakacje dobiegły końca, więc mniej czasu poświęcimy na stanie w kolejkach po materiały potrzebne do remontu. Prostym sposobem na metamorfozę mieszkania jest zmiana podłogi.

 

Przygotowanie

Aby zmienić wystrój wnętrza nie ma konieczności zmieniania układu mieszkania, przemalowywania ścian czy wymiany mebli. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy naprawdę łatwo i szybko dokonać metamorfozy naszych domów. Wystarczy wymiana paneli podłogowych, jeden dzień pracy, a wnętrze zmieni się nie do poznania. Pamiętać należy o kilku rzeczach, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się wspaniałą, wymarzoną podłogą.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi?

Pierwszy krok to decyzja o tym, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Możemy bowiem uzyskać podłogę przypominającą heblowane, surowe deski, matową, mieniącą się w zależności od kąta padania światła lub naturalną z wyraźnie widocznymi słojami drewna. Następnie powinniśmy precyzyjnie wymierzyć pomieszczenie, w którym planujemy położyć panele. Musimy pamiętać, że do oszacowanego metrażu należy doliczyć ok. 10 procent paneli więcej, gdyż nawet najbardziej dokładny pomiar wnętrza nie gwarantuje wykorzystania każdej z desek w 100 procentach. Dzięki tzw. zapasowi nie braknie nam materiału na żadną wnękę czy na nietypowy kształt podłogi.

W zależności od pomieszczenia, w którym zamierzamy ułożyć panele, należy dopasować do niego klasę użyteczności i ścieralności desek. Aby nie martwić się o odporność paneli, warto nabyć panele w klasie ścieralności od AC3 wzwyż. Warto również zwrócić uwagę na grubość wybieranych paneli. Grubość desek waha się od 6 mm do 12 mm. Im grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Najczęściej spotykana grubość paneli wynosi 8 mm.

Jeśli marzymy o podłodze przypominającej drewnianą, należy wybrać deski, których brzegi zostały specjalnie wyprofilowane tzw. V-fugą. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Większość paneli z V-fugą dodatkowo różni się od pozostałych desek rozmiarem, a niektóre mają postać płytek.

Wybierając panele, należy również pamiętać o tym, czy będziemy je montowali na ogrzewaniu podłogowym. Wszystkie panele można bowiem układać na ogrzewaniu podłogowym – wodnym. W przypadku montażu na ogrzewaniu elektrycznym wybór paneli jest mocno ograniczony, ponieważ tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem, w karcie gwarancyjnej. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć także o akcesoriach, które będą niezbędne przy ich montażu. Konieczny jest zakup folii i podkładu pod panele, np. gąbki lub płyty izolacyjnej, a także listew przypodłogowych, które pozwolą na eleganckie wykończenie podłogi, a przy tym umożliwią funkcjonalne rozprowadzenie gniazdek i kabli. Po zakupie należy odczekać 48 godzin, aż panele się zaaklimatyzują, w tym celu warto rozłożyć panele bezpośrednio w miejscu przeznaczenia, a zamknięte paczki ułożyć na stos krzyżowy na środku pomieszczenia o temp. 18°C i wilgotności względnej max. 75%.

 

panele profilowane ruckzuck

 

Materiały potrzebne do montażu paneli:

• Folia paroizolacyjna PE o grubości 0,2 mm;

• Podkład wygłuszający służący do stłumienia

dźwięków – max 3 mm;

• Kliny dystansowe;

• Piła ręczna lub wyrzynarka elektryczna.

 

Układanie krok po kroku

1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Wyłóż specjalną folię paroizolacyjną i podkład wygłuszający na nawierzchnię podłogi.

2. UKŁADANIE PANELI

Pierwszą deskę paneli zamontuj wzdłuż ściany w rogu pokoju. Jeśli ostatnia klepka okaże się za długa, przytnij ją ostrą piłą lub wyrzynarką elektryczną. Panele ułóż w odstępie 10 mm od ścian i wszelkich elementów zainstalowanych na stałe, tj. schodów, rur grzewczych itp. (tzw. szczeliny dylatacyjne).

3. DYLATACJE

Pozostaw szczelinę dylatacyjną 1-2 cm przy ścianach oraz w progach pomieszczeń. Do wyznaczenia szczeliny użyj plastikowych lub drewnianych klinów, które wyjmij po ułożeniu całej podłogi.

4. PANELE NA KLIPS

Panele zepnij ze sobą dłuższymi krawędziami, które mają specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty ukształtowane tak, że tworzą zaczep.

5. DOPASOWANIE PANELI

Lepsze dopasowanie zapewni delikatne dobijanie krótszych krawędzi, nie wolno jednak uderzyć w panel, tylko w specjalny klocek. Bardzo istotne jest aby nie dobijać poszczególnych paneli bezpośrednio!

6. OSTATNIE POPRAWKI

Kiedy podłoga jest ułożona, pozostaw ją na 24 godziny, wyjmij klocki dystansowe i wykończ podłogę listwami podłogowymi. Ważne, aby listwy zamontować do ściany,

nigdy do podłogi.

7. NA ZAKOŃCZENIE

Ułożoną podłogę przemyj wodą z dodatkiem środka do mycia paneli podłogowych i przetrzyj do sucha miękką szmatką. Nie wolno stosować ściereczek z mikrofibry, mopów parowych, ani płynów, które mogłyby za bardzo nabłyszczać panele. Twoja podłoga jest już gotowa!

 

podłoga ruckzuck

 

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Musi współgrać z kolorem ścian, drzwiami i meblami. Jednakby podłoga dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być odpowiednio dobrana. Jesienią warto na przykład pomyśleć o jasnych podłogach – optycznie powiększą pomieszczenie, nadadzą mu lekkości i świeżości, a dodatkowo przypomną nam o słonecznej, wakacyjnej, ciepłej plaży. By podłoga pasowała do otoczenia, warto wstawić drzwi w zbliżonym odcieniu. Doda to szyku naszemu wnętrzu i zamknie je stylowo, łącząc najważniejsze elementy.