Lifestyle

Zdrowie i uroda

Akupresura

Tekst Magda Pawluk

2016-07-04
Akupresura

Jako dziedzina medycyny naturalnej, akupresura przez wiele wieków powszechnie uważana była za wiedzę tajemną, niemal magiczną, którą dysponowali kiedyś jedynie wybrani, uchodzący za posiadających dar uzdrawiania. Obecnie ta metoda uśmierzania bólu, wykorzystywana od zarania dziejów, dostępna jest dla każdego. Aby ją zastosować, nie musimy być ekspertami w sprawach medycyny czy posiadać specjalnych zdolności manualnych. Wystarczy nieco zagłębić się w tematykę niwelowania bólu poprzez masaż bądź skorzystać z akcesoriów oraz urządzeń przeznaczonych do akupresury.

 

Akupresura, określana również jako „refleksologia”, znana jest już od kilku tysięcy lat. To wywodząca się z Chin metoda medycyny naturalnej polegająca na masażu określonych części ciała przy pomocy ucisku. W ten sposób stymulowane są receptory, czyli unerwione strefy na ciele odpowiadające poszczególnym narządom. Masaż receptorów wpływa na poprawę ich ukrwienia, a w efekcie na lepszą pracę danych organów. Uciskanie właściwych punktów stosowane jest głównie w celu leczenia bólu, ale w ten sposób łagodzi się również negatywne skutki stresu, wzmacnia odporność, poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz nerwowe, pomaga oczyścić organizm z toksyn, wpływa na poprawę urody. Masaż akupresurowy bywa także niekiedy stosowany zapobiegawczo lub w celach relaksacyjnych. Wówczas uciska się receptory, którym przypisywane jest oddziaływanie na ogólne samopoczucie i cały organizm.

 

Masaż dostosowany do indywidualnych potrzeb

Podobnie, jak w przypadku akupunktury, czyli nakłuwania igłami punktów na ciele, akupresura zakłada, w myśl medycyny oraz filozofii azjatyckiej,iż za pośrednictwem masażu i ucisku w ciele uwalniana jest energia Qi (chi), jaka przepływa przez przebiegające w ciele ludzkim meridany – kręgi, którymi wędruje życiowa energia. Wyróżnia się cztery rodzaje masażu akupresurowego: delikatne opukiwanie, uciskanie palcami, masaż paznokciami (o dosyć silnym działaniu) oraz bardziej zaawansowany masaż z użyciem specjalnej drewnianej pałki.

 

masaz akupresurowy

 

Dobór typu masażu zależny jest od indywidualnych potrzeb, budowy ciała oraz odczuwanych dolegliwości. Efekty przynieść mogą już kilkutygodniowe, regularne masaże akupresurowe, których skuteczność doceniają także lekarze, zalecając je jako terapię uzupełniającą w konwencjonalnym leczeniu wielu schorzeń.

 

Maty akupresurowe

Obecnie masaż manualny nie jest jedyną metodą wykorzystywaną przez zwolenników akupresury. Mamy do dyspozycji różnego rodzaju akcesoria typu: drewniane przyrządy, masażery, rękawice, a także popularne w ostatnim czasie maty akupresurowe. Posiadają one formę materaca wyposażonego w równolegle rozmieszczone krążki z kolcami, których zadaniem jest wywieranie ucisku oraz stymulowanie danego miejsca na ciele. Korzystanie z tego typu mat jest bardzo proste. Wystarczy umieścić materac na równym podłożu, położyć się na nim i w tej pozycji przebywać jeszcze około 20 – 25 minut. Po zakończeniu czynności należy rozetrzeć miejsce, które było poddawane zabiegowi i okryć. Najlepszą porą na zabiegi z wykorzystaniem maty akupresurowej jest wieczór, tuż przed snem. Jeśli nie dokuczają nam poważne schorzenia lub stosujemy matę wyłącznie po to, by się zrelaksować, wystarczy, że będziemy leżeć w jednej pozycji. Natomiast, jeżeli borykamy się z poważniejszymi problemami, wskazane jest wykonywanie aktywnych ruchów podczas wypoczynku na macie powodujących skórczanie się i rozluźnianie mięśni w obolałej części ciała.

 

akupresura masażery

 

Najczęściej maty relaksacyjne stosowane są do niwelowania bólu pleców oraz kręgosłupa. Akupresura wykazuje bowiem wysoką skuteczność w łagodzeniu napięcia mięśni pleców. Zastosowanie maty pozwala stymulować receptory zlokalizowane wzdłuż kręgosłupa oraz w górnej części pleców, co korzystnie wpływa na rozluźnienie mięśni, w efekcie czego ból ustępuje.

 

Nie tylko plecy

Plecy nie są jedynym obszarem ciała, którego masaż przynosi ulgę. Bardzo wiele receptorów znajduje się również na naszych stopach. To receptory organów całego ciała, dlatego też niezwykle ważna dla zdrowia jest dobra kondycja stóp. Zastosowanie maty do akupresury kończyn dolnych wpływa na ukrwienie wszystkich narządów. Dostępne są także maty przeznaczone do masażu dłoni oraz innych części ciała, takich jak na przykład kark. Przed zastosowaniem relaksacyjnych mat akupresurowych warto oczywiście zasięgnąć porady lekarza lub masażysty. Jednak właściwe, regularne użytkowanie specjalistycznych mat może przynieść rezultat taki, jak w przypadku profesjonalnego akupresurowego masażu manualnego, a więc zniwelować ból, przynieść ulgę oraz poprawić ogólne samopoczucie.

 

akupresura stóp