Lifestyle

Technologie

Użyteczne aplikacje

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-02
Użyteczne aplikacje

Współczesny świat wymusza niewiarygodnie intensywne tempo życia. W wypełnionym po brzegi obowiązkami planie dnia musimy uwzględnić rozmaite aspekty codziennego funkcjonowania. Aby sprostać wymaganiom, jakie niosą za sobą dzisiejsze realia, korzystamy z wielu rozwiązań usprawniających wykonywane zadania. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia ukierunkowana na sfunkcjonalizowanie wszelkich dziedzin życia. Wyraźnym przykładem jej zastosowania są aplikacje mobilne. Smartfon wyposażony w odpowiednie oprogramowanie może okazać się wszechstronnym i niezastąpionym narzędziem pomocnym w najrozmaitszych sytuacjach.

 

Telefon komórkowy od dawna przestał odgrywać wyłącznie rolę narzędzia komunikacji. Prowadzenie rozmów i wysyłanie SMS-ów to zaledwie niewielka część całej gamy możliwości oferowanych przez nowoczesne urządzenia mobilne. Obecnie smartfony dostarczają nam także rozrywki, zapewniają dostęp do Internetu, umożliwiają odczytywanie i tworzenie dokumentów, a co najważniejsze, ułatwiają funkcjonowanie oraz okazują się pomocne niemal w każdej dziedzinie życia. Wszystko dzięki aplikacjom mobilnym (z angielskiego „mobile app”), czyli specjalistycznemu oprogramowaniu zaprojektowanemu z myślą o urządzeniach przenośnych, takich jak telefon komórkowy, tablet czy smartfon. Aplikacje znajdują rozmaite zastosowanie, m. in. biurowe, reklamowe, rozrywkowe (w tym gry) bądź handlowe. Ostatnio użytkownicy coraz częściej sięgają po programy charakteryzujące się dużą funkcjonalnością, przydatne w codziennym życiu.

 

aplikacje mobilne

 

W miejskiej dżungli

Zalety aplikacji mobilnych doceniają przede wszystkim mieszkańcy miast. Praktyczne oprogramowanie pozwala zaoszczędzić czas osobom żyjącym w ciągłym pędzie i pośpiechu właściwym dla dużych aglomeracji. Popularnością w tej grupie użytkowników cieszą się szczególnie programy dostarczające informacji na temat rozkładów jazdy komunikacji miejskiej oraz informujące o opóźnieniach, a także te, które uchronią nas przed ukaraniem mandatem za brak biletu dzięki możliwości opłacenia kosztów przejazdu bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Osoby stroniące od zatłoczonych autobusów czy tramwajów za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji mobilnej z łatwością zamówią taksówkę o dowolnej porze dnia i nocy.

 

W codziennym zabieganiu często zapominamy o zagrożeniach cywilizacyjnych czy gospodarczych. Do najczęstszych nieprzyjemnych sytuacji godzących w mieszkańców miast należą drobne kradzieże, dlatego twórcy aplikacji mobilnych opracowali zabezpieczenia na wypadek utraty telefonu. Co prawda zainstalowanie odpowiedniego programu nie sprawi, że złodziej zwróci właścicielowi jego własność, ale skutecznie utrudni korzystanie z telefonu niepowołanej osobie, ograniczając dostęp do prywatnych danych zapisanych w pamięci urządzenia. Jeżeli natomiast naszą największą obawę budzi możliwość zgubienia dokumentów, możemy zrezygnować z noszenia prawa jazdy czy dowodu osobistego w portfelu oraz zdecydować się na umieszczenie ich elektronicznych wersji na smartfonie i korzystać z nich wtedy, kiedy konieczne będzie potwierdzenie naszej tożsamości.

 

mobilne aplikacje

 

W podróży

Aplikacje mobilne mogą okazać się niezastąpione podczas planowania podróży. Za pomocą odpowiedniego programu bez najmniejszego problemu sprawdzimy godzinę odjazdu pociągu. Większość dostępnych aplikacji posiada ponadto funkcję śledzenia aktualnej lokalizacji interesującego nas środka transportu. Przydatną opcją jest również możliwość przeglądania map i wyznaczenia na ekranie telefonu czy tabletu trasy, jaką mamy do pokonania. Poza tym wybierając się w podróż, warto na swoim urządzeniu mobilnym zainstalować program, który pomoże nam znaleźć miejsca, które warto zobaczyć podczas zwiedzania bądź posłuży jako profesjonalny przewodnik turystyczny.

 

Z wyjazdami nierozerwalnie wiąże się uwiecznianie nowych miejsc i poznanych osób na fotografiach. Ci, którzy przywiązują ogromną wagę do jakości zdjęć, do niedawna zmuszeni byli do zabierania ze sobą całego warsztatu fotografa, na który składa się aparat, obiektyw, dodatkowa lampa, czasem też statyw, a także komputer, na którym obrazy poddawane były obróbce. Obecnie do stworzenia profesjonalnych fotografii potrzebujemy jedynie telefonu bądź tabletu wzbogaconego o aplikację do edycji zdjęć. Tego typu programy posiadają funkcje przycinania, kadrowania, wyostrzania, nakładania filtrów, dodawania znaków wodnych, poprawiania parametrów, takich jak kontrast czy nasycenie barw.

 

Podczas zagranicznych tournée niejednokrotnie musimy wykazywać się umiejętnościami językowymi. Niestety nie każdy z nas jest urodzonym poliglotą, dlatego odwiedzając obce kraje, warto wyposażyć się w słowniki oraz rozmówki. Dzięki stosownym aplikacjom mobilnym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z dodatkowym obciążeniem bagażu książkami czy trudnościami ze zrozumieniem rozmówcy, i w zaledwie kilka sekund odszukamy znaczenie nieznanego słowa lub poznamy poprawną wymowę interesującej nas frazy.

 

aplikacje w telefonie

 

W trosce o finanse

Dziedziną życia, w której aplikacje mobilne okazują się bardzo przydatne, są finanse. Obecnie nikogo nie dziwi możliwość przeprowadzania transakcji i dokonywania opłat za pośrednictwem smartfona – jest to już powszechny proceder. Nowością są natomiast programy wspomagające oszczędzanie, monitorowanie i racjonalizowanie kosztów oraz planowanie domowego budżetu. Najczęściej użytkownicy korzystają z uproszczonych wersji pozwalających zapisywać i grupować wydatki, ale dostępne są także bardziej zaawansowane aplikacje, np. zintegrowane z rachunkiem bankowym.

 

 

Ponadto oprogramowanie dostępne na urządzenia mobilne podpowiada także jak zaoszczędzić na zakupach. Nie brakuje aplikacji informujących o nadchodzących wyprzedażach i promocjach oraz tych, dzięki którym w kilka sekund porównamy ceny produktów w różnych sklepach bez konieczności ruszania się z miejsca.

 

aplikacje na telefon

 

W drodze po zdrowie

Czy technologia może przyczynić się do poprawy naszej kondycji, stanu zdrowia bądź urody? Twórcy aplikacji na smartfony udowadniają, że tak i prześcigają się w projektowaniu nowych, coraz doskonalszych programów umożliwiających dopasowanie planu ćwiczeń lub diety do indywidualnych potrzeb. Posiadanie osobistego „e-trenera” czy „e-dietetyka” staje się nie tyle modnym trendem, ale naglącą potrzebą, ponieważ nie każdemu udaje się wygospodarować czas na dojazdy do siłowni czy konsultacje ze specjalistami. Interesującą funkcją jest także aplikacja pomagająca zniwelować stres. Monitoruje ona nasze tętno i podpowiada, jakie działania powinniśmy podjąć, by odzyskać spokój.

 

Przykłady aplikacji mobilnych, które doskonale wpisały się w potrzeby użytkowników, można mnożyć w nieskończoność. W ostatnim czasie powstało tak wiele projektów funkcjonalnych programów, że z łatwością spersonalizujemy swoje smartfony czy tablety i wybierzemy aplikacje najlepiej dostosowane do naszego trybu życia.