Lifestyle

Podróże

Bułgaria

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-03-20
Bułgaria

Bułgaria jest krajem słynącym z dobrej pogody, przyjaznej atmosfery i kulinarnych przysmaków. Współcześnie Bałkany oferują wiele możliwości spędzania wolnego czasu w wakacje i nie tylko. Malownicze wzgórza i piaszczyste plaże przyciągają coraz więcej turystów. Wakacje w Bułgarii są niemalże pierwszą pozycją na liście urlopowej Polaków. Dlaczego?

 

GEOGRAFIA

Kraj leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego na południu Europy. Sąsiaduje z Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Morzem Czarnym, a jej powierzchnia wynosi 110 912 km2. Jednak na tak niewielkiej powierzchni rozpościerają się piękne i przede wszystkim malownicze widoki. Będąca sercem Bałkanów Bułgaria, jest krajem o dość zróżnicowanym terenie i bogatej tradycji. Na północy rozciąga się Nizina Naddunajska, zaś na południu tereny wyżynne i górskie. W Bułgarii znajduje się Bałkanów – Musała 2925 m n.p.m. Ponadto bogactwo pasm górskich w jakim położone jest państwo, wpływa na jego rozwój gospodarczy i turystykę kraju.

 

Na urlop w Bułgarii najlepiej jest wybrać sezon wakacyjny, gdyż temperatura powietrza jest wtedy najwyższa.

 

KLIMAT

Na urlop w Bułgarii najlepiej jest wybrać sezon wakacyjny, gdyż temperatura powietrza jest wtedy najwyższa. Najgorętszym miesiącem w tym kraju jest lipiec, w którym średnia temperatura powietrza waha się między 23-25oC. Klimat w tym kraju jest umiarkowany ciepły. Temperatura powietrza w całym kraju jest przyjemna przez cały rok, a turystów przyciągają niskie ceny i ciepła woda Morza Czarnego.

 

HISTORIA

Państwo Bułgarskie powstało w 681 roku, co oznacza, że jest to jeden z najstarszych krajów w Europie. Lata historii były związane z podbojami i nieustannym przejmowaniem terenów przez najeźdźców. Jednak współczesne realia Bułgarii są jeszcze bardziej burzliwe, bowiem na tych terenach niegdyś ścierały się wpływy niemieckie i rosyjskie, a w XX wieku kraj nękały wojny światowe. Realia powojenne ściśle związane były z rządami partii komunistycznej, a od 1989 roku państwo jest republiką parlamentarną.

Na historię kraju duży wpływ miało położenie blisko granicy z Azją. 85% mieszkańców stanowi ludność wyznania prawosławnego, 13% muzułmanie, a 3% Turcy. Nic więc dziwnego, że kuchnia tradycyjna jest wyrazem spotkania wschodu z zachodem.

 

Państwo Bułgarskie powstało w 681 roku, co oznacza, że jest to jeden z najstarszych krajów w Europie.

 

KUCHNIA

Kuchnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, toteż wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących Półwysep. Narodowa kuchnia wykorzystuje bogactwo warzyw, służących do przygotowywania smacznych sałatek i surówek. Jedną z najpopularniejszych jest szopska sałata, którą możemy zamówić w każdej miejscowej restauracji. Kuchnia bułgarska to przede wszystkim potrawy mączne. Przy każdym posiłku Bułgarzy jedzą chleb, który odpowiednio kładą obok talerza i ułamują po kawałku. Jeśli przepadamy za potrawami lekkostrawnymi, bogatymi w warzywa, to tradycyjne dania przypadną mu do gustu. I nie ma wątpliwości, iż najsłynniejszą bułgarską potrawą jest jogurt, który zapewnia długowieczność tym, którzy regularnie go jedzą.

Bułgaria to kraj o dość burzliwej historii, toteż wskutek tego, narodowa kuchnia przejęła sporo potraw z kręgu kultury bizantyjskiej, tureckiej, greckiej i niemieckiej. Posiłki mają dla Bułgarów niemalże funkcję społeczną, co przejawia się w spożywaniu posiłków w szerokim gronie rodzinnym i towarzyskim. Wskutek tego stołowanie trwa długo i jest przyjemnością wspólnego spędzania czasu.

Przykładowo tradycyjny obiad zaczyna się od świeżej sałatki i kieliszka rakii. Następnie podawana jest zupa, a najczęstszym dodatkiem do dania głównego jest lokalne wino. Uczta kończy się słodkim deserem, który przeważnie jawi się w formie ciasta nasączonego bardzo słodkim syropem.

 

Bułgaria jest słonecznym krajem pełnym tradycji, znakomitych przysmakówkulinarnych i atrakcji turystycznych.

 

WINO

Dzięki bogatej rzeźbie terenu i łagodnemu klimatowi, Bułgaria ma doskonałe warunki do uprawy winorośli. Właśnie tutaj uprawia się ponad 60 odmian winogron na terytorium 160 tys. hektarów. Toteż życie Bułgara bez wina jest puste i głuche. Wino jest nieodzownym elementem każdego święta. Dodatkowo Trifon Zarezan jest dniem ku uczczenia ludzi zajmujących się wyrobem tego trunku. 14 lutego Bułgarzy odwiedzają winnice, podcinają winorośl i podlewają je winem. Wybierany jest car winnic, a obrzęd kończy się huczną zabawą. Wielkim wydarzeniem związanym z winem jest Święto Winobrania. Data tego święta uzależniona jest od momentu dojrzewania winogron. Wówczas młode dziewczyny, niosące kosze z winogronami, prowadzą uroczystą procesję, w której uczestniczą wozy po brzegi wypełnione winogronem. Pochód odbywa się przy aranżacji dźwięków muzyki, a owoce lądują w ciemnych piwnicach.

 

TURYSTYKA

Na terenie kraju znajduje się dziewięć zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz nich można zobaczyć szereg innych obiektów o znaczeniu historycznym, przyrodniczym i kulturowym. Bułgaria to blisko 160 monastyrów i 150 uzdrowisk. Ponadto jest to kraj bogaty w malownicze pasma górskie i wyjątkową architekturę miast. Niezwykły klimat zachowały Mełnik i Bansko.

Będąc w Bułgarii warto wybrać się do Narodowego Parku Pirin,Trackiego Grobowca w Kazanłyku, a przede wszystkim do zachwycającegoswoją oryginalnością Monastyru Rilskiego, będącego drugim co do wielkościna Półwyspie Bałkańskim.

W muzeach eksponaty opisane są przeważnie w języku rodzimymi angielskim. Jednakże dla Polaków nie będzie stanowiło to większego problemu,bowiem osoby, które uczyły się rosyjskiego, powinny bez trudu odczytaći zrozumieć bułgarskie wyrazy, gdyż ten język jest bliski rosyjskiemu.

Przez cały rok turystów przyciąga wybrzeże Morza Czarnego. Bogatywybór dobrych restauracji, dogodne ceny hoteli, tradycyjna kuchnia i serdecznośćBułgarów, zaciekawia coraz większe grono podróżujących.

Bułgaria jest słonecznym krajem pełnym tradycji, znakomitych przysmakówkulinarnych i atrakcji turystycznych. Serce Bałkanów – Bułgariato kwintesencja radości życia i serdecznych ludzi o iście gorącym temperamencie.