Lifestyle

Podróże

Costa Navarino

Tekst Filip Jędruch Special Trips

2013-10-25
Costa Navarino

Słowo „wybrzeże” jest kojarzone głównie z polskim morzem, tłumem turystów w sezonie i atrakcjami, które każdy już zna. Wystarczy jednak oddalić się od Bałtyku o blisko 3 000 kilometrów, by zobaczyć jak może wyglądać relaksujący nadmorski wypoczynek w typowo greckim stylu. Pięciogwiazdkowe hotele, nieograniczona przestrzeń, tłum osób zabiegających o to, by upragniony relaks był naprawdę wyjątkowy. Witamy na Costa Navarino.

 

Przed wycieczką i zarezerwowaniem miejsca w jednym z dwóch naprawdę ekskluzywnych hoteli warto dowiedzieć się więcej na temat samego wybrzeża i okolic. Costa Navarino znajduje się w regionie Massina w południowo-zachodniej części Półwyspu Peloponez. To wyjątkowe miejsce w skali świata – jedynie niewielki procent całego nabrzeża podlega zabudowie, dzięki czemu można bez przeszkód cieszyć się pięknymi krajobrazami, bez konieczności odbywania dalekich pieszych wycieczek. W połączeniu ze zrównoważonym rozwojem turystyki daje to prawdziwy klejnot w koronie basenu Morza Śródziemnego, który pomimo bycia atrakcją, zachował swój pierwotny charakter.

 

Największym miastem i zarazem stolicą całego regionu jest Kalamata.

 

Największym miastem i zarazem stolicą całego regionu jest Kalamata. Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają czasów Homera, który wspomina o mieście Pharai, położonym tam gdzie obecnie stoi zamek. Podejrzewano, że w owych czasach część terenu znajdowała się pod wodą, jednak odnalezione ruiny i pozostałości udowadniają coś zgoła odmiennego. Wśród zabytków, które warto zobaczyć znajdują się bizantyjskie kościoły oraz zamek z XIII wieku. Stolica regionu to miasto portowe, mieści się tu także lotnisko oraz muzeum kolejnictwa otwarte w 1986 roku. Planując wakacje w tym miejscu można zaplanować pobyt w terminie lipcowego, siedmiodniowego Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Kalamata słynie ze swoich oliwek, z pewnością warto zabrać garść przysmaków ze sobą do domu, lub obdarować bliskich butelką oliwy.

Mesenia to jedna z sześciu krain historycznych, które znajdują się na Półwyspie Peloponeskim. To właśnie w tej części znajduje się bajkowe Costa Navarino. Do głównych atrakcji regionu zalicza się ruiny miasta Messini, niegdysiejszej stolicy tej krainy geograficznej. Zostało ono zrównane z ziemią blisko 400 lat przed naszą erą, jednak część fortyfikacji zachowała się do dzisiaj. Największe wrażenie robi Brama Arkadyjska, przez  którą obecnie przebiega droga. W pobliżu znajdują się również wykopaliska archeologiczne, gdzie odnaleziono Sanktuarium Asklepiosa. W okolicy można jeszcze zobaczyć pozostałości Świątyni Zeusa i Świątyni Artemidy. Wycieczka do ruin oznacza przemierzenie około 25-30 kilometrów, warto więc wybrać się samochodem lub autobusem ze stolicy.

Gdzie zatrzymać się podczas wyprawy w to niezwykłe miejsce? Można udzielić dwóch poprawnych odpowiedzi na to pytanie. Pierwszą z nich będzie The Westin Resort, czyli hotel który jest w stanie zapewnić pokoje dla co najmniej 445 gości, dysponuje 12 salami konferencyjnymi (największa ma powierzchnię 1 372 metrów kwadratowych) oraz udostępnia gościom spa o powierzchni 4 000 metrów kwadratowych. Pożywić się, wypić mrożoną herbatę lub posiedzieć na basenie można w 10 odmiennych miejscach. Westin organizuje również konferencje i śluby. Zakochani mogą być szczególnie zainteresowani tym kierunkiem podróży, gdyż to właśnie u wybrzeża Navarino można zobaczyć jedną z nielicznych wysp w kształcie serca.

 

Mesenia to jedna z sześciu krain historycznych, które znajdują się na Półwyspie Peloponeskim.

 

Drugim miejscem, również o pięciogwiazdkowym standardzie, jest Hotel Romanos. W centrum SPA przeprowadzane są zabiegi z zakresu talasoterapii oraz unikalnej oleoterapii.

Od czasu swojego otwarcia (rok 2010) hotel zdobył 19 branżowych, prestiżowych nagród, które tylko potwierdziły ekskluzywność tego miejsca. Pokoje oraz apartamenty są niezwykle przestronne, widać z nich wspaniałe nadmorskie krajobrazy. Mówiąc o obu hotelach nie sposób pominąć kilka wyjątkowych miejsc do aktywnego wypoczynku. Dwa pola golfowe o łącznej długości 6 200 metrów, zostały zaprojektowane przez słynnego golfistę Bernharda Langera i znanego architekta Roberta Trenta Jonesa Juniora. Wyjątkowe widoki i profesjonalne przygotowanie terenu do gry docenił sam Tiger Woods. Oprócz golfa jest również mnóstwo innych atrakcji dla osób, które lubią się ruszać – od squasha do sportów wodnych.

„Costa Navarino to miejsce dla osób, które szanują tradycję i szukają spokoju.” – mówi Joanna Jasińska, właścicielka biura podróży luksusowych Special Trips. „Pobyt w tym miejscu to wrażenia nieporównywalne z niczym innym. Poza widokami można cieszyć się również wyjątkowym winem, prosto z nadmorskiej winnicy. To tutaj powstała również ekskluzywna marka produktów spożywczych oraz dzieł sztuki Navarino Icons, która czerpie z kultury i historii regionu. Trudno wymienić wszystkie zalety tego miejsca, trzeba to po prostu przeżyć.” Costa Navarino będzie reprezentować Grecję w międzynarodowym konkursie European Business Awards 2013/14. Każdy kto odwiedził to miejsce potwierdzi, że ma ono duże szanse na wygraną.