Lifestyle

Zdrowie i uroda

Dobroczynna moc wody

Tekst Karolina Miszczuk

2017-12-01
Dobroczynna moc wody

Monotlenek diwodoru to inna nazwa H2O, czyli zwykłej wody. Standardowo występuje w stanie ciekłym, najbardziej znanym nam z codziennego użytkowania. Stosowana w niemal wszystkich dziedzinach życia, na Ziemi występuje w 98% jako woda słona. 1/5 światowych zasobów wody słodkiej znajduje się w syberyjskim jeziorze Bajkał. Woda jest źródłem zdrowia, młodości oraz dobrego samopoczucia. Skąd bierze się potęga jednego z czterech żywiołów?

 

woda w diecie

 

Woda w diecie

Organizm człowieka jest w stanie przeżyć bez jedzenia nawet 40 dni, jeśli zaś chodzi o taką możliwość w przypadku wody – nie przeżyjemy bez niej nawet tygodnia. Woda jest niezaprzeczalnie źródłem życia. Ciało ludzkie składa się w około 70% z wody, u noworodków jest to nawet 90%, dlatego ważne, by dostarczać jej organizmowi jak najwięcej – zwłaszcza dzieciom. Najzdrowsza forma nawadniania organizmu to picie zwykłej wody niegazowanej, średnio mineralizowanej. Dorosłym zaleca się przyjmowanie od 1,5 do 3 l płynu dziennie. Mitem jest zakaz picia wody w trakcie posiłku. Przyjmowanie wody podczas jedzenia dodatkowo nawilża pokarm i ułatwia jego połykanie. Wypicie rano szklanki wody z odrobiną soku może znacząco wpłynąć na przyspieszenie perystaltyki jelit, a przez to wspomóc proces odchudzania. Przyjmowanie wód gazowanych z wysoką zawartością magnezu zapobiegnie kamicy nerkowej, a podwyższona zawartość wapnia i potasu pomoże obniżyć ciśnienie krwi oraz – co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko zawału serca. Natomiast woda siarkowa wykazuje zdolność poprawy metabolizmu węglowodanów oraz tłuszczów. Zawartość sodu w wodach gazowanych może zmniejszyć poziom złego cholesterolu nawet o 15%. Woda mineralna wpływa również na zmniejszenie ryzyka powstawania próchnicy u dzieci: im więcej cieczy podajemy naszym dzieciom, tym mniejsze prawdopodobieństwo choroby zębów. W uzupełnianiu wapnia w organizmie również pomóc może woda. Płyny z dużą zawartością wapnia i potasu nie tylko obniżają markery degeneracji kości i zapobiegają typowym złamaniom, ale dodatkowo ograniczają ubytki wapnia, traconego wraz z moczem. Woda alkaliczna natomiast jest niezwykle przydatna przy wydalaniu z organizmu trujących substancji, przeciwdziała również zakwaszeniu organizmu. Dzięki spożywaniu dużych ilości cieczy poddanej elektrolizie, możemy mieć pewność, że nasza krew będzie szybciej krążyć po organizmie, a nasze komórki zostaną doskonale dotlenione.

 

zalety picia wody

 

Woda w hydroterapii

Wodolecznictwo to nic innego jak poddawanie ciała działaniu wody w różnych stanach skupienia. Jedną z podstawowych możliwości hydroterapii stanowi kąpiel z hydromasażem. Jest ona zazwyczaj chłodniejsza lub cieplejsza od klasycznej, której temperatura wynosi 35°C. Hydroterapię poleca się osobom z problemami kręgosłupa, bólami reumatycznymi, zaburzeniami krążenia, bezsennością, chorobami układu ruchowego czy nadwagą.

 

Bicze wodne to świetna opcja dla wielbicieli masażu i odczuwanego dzięki niemu odprężenia. Ta nietypowa forma masażu działa intensywniej niż hydromasaż. Jej głównym zadaniem jest niwelowanie napięcia mięśniowego, a także rozbijanie tkanki tłuszczowej.

 

Leczenie zimnem to skuteczna metoda na poprawę stanu i wyglądu skóry. Na popularność tej metody wpływa fakt, że można ją stosować również w domu. Dzięki masażowi kostkami lodu skóra staje się jędrna i elastyczna, znikają zasinienia pod oczami, a przede wszystkim poprawia się krążenie w tkankach oraz niwelowane są nierówności na ciele.

 

Sauna jest kolejnym sposobem na poprawę kondycji ciała poprzez wodę. Para wodna dobrze wpływa na nasze płuca i skutecznie je oczyszcza. Oprócz zbawiennego wpływu na jakość oddychania, sauna działa również na mięśnie – rozluźnia je, a przy tym łagodzi zmęczenie i poprawia nastrój. Wpływa ponadto na poprawę kondycji skóry, oczyszczając ją z martwych komórek przez otwarcie porów skóry, zabija chorobotwórcze bakterie i rozpulchnia skórę.

 

woda w odchudzaniu

 

Woda w kosmetyce

Wbrew pozorom woda jest niezwykle istotnym składnikiem kosmetyków. Wydawać by się mogło, że to ich najtańszy komponent, jednak na jej cenę w tym przypadku wpływ ma jakość – czystość wody powinna być lepsza niż wody pitnej, a dodatkowo musi być sterylna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Woda pełni rolę rozpuszczalnika wpływającego na konsystencję produktów. Jest też nośnikiem aktywnych substancji.

 

Ostatnio coraz częściej można spotkać również kosmetyki na bazie oceanicznej wody głębinowej. Minerały morskie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, a dla osób podatnych na alergie bezcenne, ponieważ kremy na bazie wody oceanicznej nie uczulają. Minerały pochodzące z wód oceanicznych, oprócz działania antyalergicznego, wyróżniają się wysokim stopniem nawilżania i odżywienia skóry. Działają kojąco i zapobiegają stanom zapalnym, a także wpływają na poprawę procesów metabolicznych, usprawniając mikrokrążenie podskórne i odtoksyczniają skórę.

 

Woda

Woda ma zatem wszechstronny i zbawienny wpływ na poprawę kondycji naszego organizmu. Sprawdza się w formie doraźnej: pita często i systematycznie może zdecydowanie poprawić funkcje narządów wewnętrznych. Stosowana w formie kremów – nawilży i odżywi skórę, a poddanie się zabiegom wodoleczniczym może odmłodzić naszą cerę nawet o kilka lat.