Lifestyle

Ślub

Dodatki ślubne w stylu vintage

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia shutterstock

2018-03-26
Dodatki ślubne w stylu vintage

Vintage jest trendem, który wykształcił się w XIX w. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystanie w stylizacjach modowych oraz wnętrzarskich przedmiotów staromodnych bądź imitujących stare – zabieg taki pozwala choć na chwilę poczuć klimat dawnych lat, a także osiągnąć niebanalny efekt, wyraźnie kontrastujący ze współczesną estetyką. Nic dziwnego, że śluby w duchu vintage są coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób zachwyconych historią oraz urzeczonych romantyzmem i naturalnością czasów minionych.

 

Styl vintage posiada niejedną twarz. Dodatki wpisujące się w ów nurt powinny mieć minimum 25 lat, co oznacza, że w równym stopniu dawną stylistykę mogą reprezentować przedmioty pochodzące bądź stylizowane na lata 50., 60. i 70., jak również te starsze, których historia sięga dwudziestolecia międzywojennego, a nawet czerpiące z epok dawniejszych – klasycyzmu, baroku czy renesansu. Podczas kreowania klimatu vintage na weselu najważniejsze jest, by wybrać jedną dominującą estetykę i podporządkować jej wszystkie elementy ślubnej ceremonii – strój, nakrycie stołu, dekoracje, dodatki – co pozwoli stworzyć spójną, harmonijną aranżację. O jakie detale weselne warto zadbać, by wprowadzić zamierzony efekt vintage?

 

zaproszenia na ślub vintage

 

OPRAWA WESELA

Z organizacją wesela niezmiennie wiążą się takie czynności, jak wybór zaproszeń ślubnych, zakup strojów weselnych czy podpisanie umowy z fotografem, kamerzystą i zespołem. Już na etapie wczesnych przygotowań należy dołożyć starań, by wszystkie te elementy współgrały z założoną stylistyką. Z łatwością znajdziemy zaproszenia imitujące te pochodzące sprzed kilku dekad, drukowane na czerpanym, luksusowym, postarzanym papierze bądź romantycznej, zdobionej kwiatowym motywem papeterii. W zależności od gustów, suknia ślubna może być lekka, zwiewna i wykonana z misternie plecionej koronki, którą doskonale dopełni romantyczny welon czy wianek albo rozkloszowana, stylizowana na styl pin-up, do jakiej znakomicie będą pasować toczek z krótką woalką i pantofelki na niskim słupku. Z kolei Pan Młody powinien ubrać się w ten szczególny dzień w spodnie do kantu, koniecznie na szelkach. Standardowy krawat lepiej zastąpić stylową muszką. Jeśli jego strój ma nawiązywać do starszych klimatów przełomu XIX i XX w., być może lepiej sprawdzi się frak i gustowny cylinder? Możliwości jest naprawdę wiele!

 

samochod na śub vintage

 

Wybór zespołu również powinien być podporządkowany ogólnym założeniom stylu vintage. Doskonale wpisze się w nie np. orkiestra smyczkowa albo grająca piosenki retro grupa muzyków ubranych w stylizowane kostiumy. Również fotograficzne i filmowe pamiątki z wesela mogą zostać wykonane w taki sposób, by nawiązywały swoim wyglądem do tych pochodzących z przeszłości. Zdjęcia warto wydrukować na postarzanym papierze, można także poprosić, by na część z nich nałożyć filtr z sepią bądź efektem archaizującym. Fragment filmu z wesela może mieć charakter dawnej niemej produkcji, warto go również podzielić na mniejsze części panelami z napisami, komentującymi w dowcipny sposób przedstawione treści.

 

NA WESELNEJ SALI

Niezależnie od tego, czy wesele organizujemy w sali balowej, restauracji czy w plenerze, wszystkie te miejsca da się przekształcić w taki sposób, by w pełni wpisywały się w założenia stylu vintage. Warto zadbać już o sam dojazd do miejsca wesela – najlepiej wynająć w tym celu zabytkowe auto, które umiejętnie przystrojone żywymi kwiatami i starymi kuframi, z doczepionymi do stylizowanej tablicy rejestracyjnymi puszkami wprowadzi nas oraz obserwujących nasz przyjazd gości w klimat retro. Również wejście na salę weselną powinno wpisywać się w założenia stylu vintage. Można to osiągnąć, instalując nad nim pergolę przystrojoną delikatnymi, pastelowymi kwiatami, wstążkami, kokardami i koronkami.

 

sala weselna vintage

 

Niesamowicie istotną rolę w kreowaniu vintage'owego wystroju odgrywa niewątpliwie nakrycie stołu. Warto pamiętać, że to właśnie przy stole nasi goście spędzą większą część czasu w trakcie wesela – w związku ze zwykle mocno ograniczoną ilością miejsca na dekoracje, warto zadbać, by żaden element nie znalazł się tam przypadkowo.

 

Najlepiej zaprezentują się stoły przykryte naturalnym, białym, koronkowym obrusem. Przy każdym nakryciu powinny pojawić się również tłoczone, stylizowane na dawne serwety. Atrakcyjnie będzie wyglądać zastawa ceramiczna oraz kryształowa. Jedyną ozdobę stołu powinny stanowić bukiety polnych kwiatów – ich walory wizualne i zapachowe w pełni wykorzystamy, ustawiając na stole lawendę, jaśmin, maki, a także dyskretną gipsówkę czy róże. Ważne, by kwiaty były utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach, bowiem stylizacja w klimacie vintage powinna być lekka i nieprzytłaczająca.

 

dekoracja stołu weselnego vintage

 

Bukiety można umieszczać w szklanych i kryształowych pojemnikach na stołach, jednak równie dobrze barwne rośliny zaprezentują się jako ozdoba podwieszana. Szczególnie pięknie rozwiązanie to koresponduje z weselem odbywającym się na świeżym powietrzu, gdzie zieleń wspaniale współgra z naturalnymi, delikatnymi, dyskretnymi kwiatami, unoszącymi się nad stołami i głowami gości.

 

Niezmiernie ważną rolę na sali weselnej odgrywa również światło. Za dnia warto zadbać, by do środka wpadała jak największa ilość naturalnych promieni słonecznych, które stanowią najlepszy sposób na doświetlenie dyskretnie udekorowanego pomieszczenia. W miarę upływu czasu, we wnętrzu będzie coraz ciemniej – tradycyjne oświetlenie elektryczne warto wesprzeć romantycznym akcentem w postaci umiejscowionych na stole niewielkich podgrzewaczy, umieszczonych – zarówno dla podwyższenia bezpieczeństwa gości, jak i osiągnięcia lepszych walorów estetycznych – w szklanych, malutkich słoiczkach.

 

dekoracja ślubna kwiaty vintage

 

Dziś niewiele osób wyobraża sobie, by w sali weselnej miało zabraknąć stołu kawowego z ciepłymi napojami i ciastami czy stołu wiejskiego, na którym znajdzie się miejsce dla regionalnych specjałów mięsnych, świeżo wypieczonego chleba i domowego alkoholu. Elementom tym również warto nadać vinatge'owy charakter. Jak to zrobić? Wystarczy udekorować je naturalnymi ozdobami, takimi jak świeże kwiaty, drewniane gałęzie, bele słomy, stare fotografie, stylizowaną na dawną zastawą stołową czy misternie zdobionymi sztućcami, by doskonale dopełniły one klimat vintage panujący w sali weselnej. Na słodkim stole warto ustawić tort weselny, który w wersji retro powinien mieć charakter niewielkiego, piętrowego wypieku, zdobionego motywami roślinnymi, koronkowym dekorem czy napisem.