Lifestyle

Gadżety

Drukarka, która materializuje marzenia

Tekst Robert Rałowicz - 3D La b s.c. • Zdjęcia Tekst i zdjęcia Robert Ra łowicz - 3D La b s.c.

2014-09-16
Drukarka, która materializuje marzenia

Wyobraź sobie, że przedmiot powstały w twojej wyobraźni możesz w każdej chwili zmaterializować. Nadać mu kształt, kolor, dotknąć go. Coś, co jest tylko twoje i nikt inny nie posiada identycznego modelu. Wiesz, co by to było? A co jeśli powiem Ci, że po upływie niespełna godziny naprawdę możesz trzymać ten przedmiot w swojej dłoni? Poświęć trzy minuty na lekturę artykułu a dowiesz się, w jaki sposób możesz powołać do życia twory swojej wyobraźni!

 

 

Ekskluzywność na każdą kieszeń

 

Ludzi ceniących sobie smak, styl i lubiących podkreślać swoje prawdziwe „ja” jest wielu. Niewielu jednak stać na to, by otaczać się gadżetami stworzonymi na indywidualne zamówienie. Nie jest łatwo wyróżnić się z tłumu i oddać swój niepowtarzalny charakter, mając do dyspozycji produkty masowo wytwarzane w Chinach. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach problem ten zostanie zażegnany. Dzięki nowoczesnej technologii druku 3D każdy może pozwolić sobie na spełnienie najbardziej ekstrawaganckich zachcianek. Breloczek w kształcie i kolorach Twojego zwierzaka? Bielizna lub suknia, która idealnie leży tylko na Twoim ciele? Torebka, której wzór istnieje wyłącznie w Twojej głowie? Pomysły te nie mają żadnych granic!

Powstała w latach 80-tych technologia druku trójwymiarowego w ostatnich czasach święci tryumfy popularności. Precyzja i wydajność drukarek 3D pobudziła wyobraźnię projektantów, architektów, inżynierów i lekarzy na całym świecie. Krótki czas budowy modeli oraz różnorodność materiałów do druku sprawia, że każda idea może zostać zaprezentowana światu w formie wydrukowanego prototypu. Jak to możliwe?

 

Diabeł tkwi w szczególe… i w materiale

Druk 3D polega na tworzeniu trójwymiarowych form na podstawie projektu graficznego. Najpierw w programie komputerowym powstaje model. Na tym etapie ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia i umiejętności, przy czym o te drugie nie należy się zbytnio martwić. Tworzeniem modelu komputerowego na bazie wytycznych klientów zajmuje się wiele firm – choćby www.3d-lab.pl. Po opracowaniuprojektu przesyłany jest on do drukarkii rozpoczyna się proces jego materializacji.Efektem jest produkt z Twojej wyobraźni,wykonany z tworzywa sztucznego, metalu,papieru, gipsu, ceramiki, czy nawet czekolady!Najnowocześniejsze drukarki potrafią tworzyćprojekty 3D z substancji zawierających żywekomórki, a możliwości zastosowania druku 3Dposzerzają się z miesiąca na miesiąc.

 

Nieograniczone możliwości

 

O posiadaniu drukarki 3D na własny użytek w ciągu najbliższych lat nie ma raczej co marzyć. Trudno też spodziewać się, by druk 3D zastąpił masową produkcję. Niemniej przewiduje się, że trójwymiarowe wydruki zrewolucjonizują wybrane branże. Niektóre z nich już zaprezentowały przykładowe możliwości.

 

 

Moda drukowana na miarę

 

Druk 3D miał już swoje pięć minut na ś

wiatowych wybiegach. Wystarczyło podmienić w drukarce plastik na nylon i wyobraźnia światowych designerów poszła w ruch. Holenderska projektantka Iris van Herpen wprowadziła wydruki 3D do świata mody, prezentując podczas Fashion Week w Paryżu projekt sukienki, która powstała w całości dzięki technologii 3D. Burleskowa diva i aktorka Dita von Teese zachwyciła fotoreporterów zakładając czarną, piękną suknię powstałą przy pomocy drukarki 3D. Suknia była wyjątkowo spektakularnym efektem współpracy architekta Francis Bitonti i projektanta Michaela Schmidta. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda kostium kąpielowy oraz biżuteria i okulary powstałe dzięki drukowi 3D, sprawdźcie nazwiska Catherine Wales oraz Ron Arad.

 

Superbohaterowie, postaci bajkowe i dziecięce rysunki stają się realne

 

Ciekawym wykorzystaniem możliwości druku 3D mogą poszczycić się twórcy www.crayoncreatures.com. Dzięki nim narysowany przez Twojego syna samochód czy zaprojektowana przez córkę lalka mogą stać się realną zabawką! Czy to nie idealny pomysł na prezent dla dziecka? Dzięki drukowi 3D w rękach Twojego dziecka mogą znaleźć się również jego ulubione postaci z bajek, gier komputerowych czy książek.

 

 

 

Zdjęcia stają się passé

 

Osoby planujące odwiedzić Tokio w najbliższych latach będą miały okazję przywiezienia wyjątkowo oryginalnej pamiątki. Turyści będą mogli wejść do jednej z budek podobnych do budek fotograficznych, która zamiast zwykłej fotografii wyda im do ręki… kolorową, bardzo dokładnie odwzorowaną na bazie skanu ich ciała figurkę! Wydrukowanie siebie w wersji mini – brzmi niesamowicie? Jeśli idea was oczarowała, a akurat nie planujecie wypadu do Japonii – zajrzyjcie na www.3dyou.pl. Fani tej najnowszej technologii mogą skorzystać z niej już dzisiaj.

W dobie produktów „Made in China” trudno jest wyróżnić się z tłumu. Osoby ceniące piękno i indywidualizm muszą szukać swego „ja” między przedmiotami z taśmowej masówki a drogimi wzorami projektantów. Wraz z rozpowszechnieniem druku 3D sytuacja się zmieniła – spersonalizowane przedmioty wyjęte prosto z Twojej wyobraźni są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po nie sięgnąć.