Lifestyle

Dzieci wcieliły się w rolę małych badaczy i poznawały owady razem z Pszczółką Mają

Tekst Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka • Zdjęcia Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

2022-07-26
Dzieci wcieliły się w rolę małych badaczy i poznawały owady razem z Pszczółką Mają

Pszczółka Maja razem z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, zaprosiła dzieci do wspólnej obserwacji i poznawania dziko żyjących owadów na krakowskim Zakrzówku. Najmłodsi mieli okazję odkryć, co kryje się w trawie i zobaczyć, jak różnorodny jest świat przyrody. W warsztatach brały udział również dzieci z Ukrainy. Wydarzenie było częścią kampanii Makowa Łąka, o której można przeczytać na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl.

 

 

Jakie owady udało się spotkać?

Dzieci spacerowały po łąkach i terenach nieczynnych kamieniołomów na Zakrzówku, gdzie dookoła rosną pachnące zioła i króluje roślinność sucholubna. Chwytały owady za pomocą siatek entomologicznych, przyglądały się im i wypuszczały na wolność. Oprócz występujących na Zakrzówku motyli modraszków, które stały się symbolem ratowania przyrody w Krakowie, dzieci napotkały wiele innych ciekawych gatunków. Przyglądały się pracowitym pszczołom, mrówkom, motylom czy wodnym pluskwiakom. Edukatorzy z OTOP opowiadali im, jak ważną rolę owady pełnią w przyrodzie i w jaki sposób możemy je chronić. Warsztaty były prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

 

 

– Zajęcia z edukatorami na krakowskim Zakrzówku dały dzieciom i dorosłym możliwość przyjrzenia się z bliska różnym gatunkom roślin i zwierząt występujących w tym miejscu, ale przede wszystkim okazję do poznania niezwykłej grupy organizmów, jaką są owady. Obserwowaliśmy z dziećmi tylko niewielki fragment ich różnorodnego świata. Te bliskie spotkania z lupą w ręku były bardzo emocjonujące, dlatego mamy nadzieję, że zachęcą uczestników do samodzielnego organizowania wypraw i poznawania świata owadów – mówi Hanna Rachwald, Koordynator programów edukacyjnych, OTOP i dodaje – To bardzo ważny cel kampanii Owadzie Lato, którą prowadzimy pod hasłem "Poznaj, polub, chroń".Z naszego otoczenia znikają miejsca potrzebne im do życia –naturalne lasy iłąkipełne kwiatów.Świadomość tego, jak bardzo ważne dla całego świata przyrody (i człowieka) są owady, pomoże je chronić. I tego warto uczyć od najmłodszych lat.

 

 

Makowa Łąka – ekologiczna kampania Pszczółki Mai

Warsztaty były organizowane w ramach ekologicznej kampanii Makowa Łąka, której ambasadorką jest Pszczółka Maja. Celem kampanii jest przybliżanie dzieciom świata owadów i promowanie ochrony dziko żyjących owadów. Na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl można znaleźć proste instrukcje, jak zbudować domki dla owadów, które kwiaty pszczoły lubią najbardziej i wiele ciekawych porad.

 

O organizatorze:

Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

Studio 100 Media GmbH to działająca na arenie międzynarodowej firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wartościowej rozrywki dla dzieci i rodzin, której najbardziej znane marki to „Pszczółka Maja”, „Mia i ja” czy „100% Wilk”. Od 2018 roku firma i jej znana na całym świecie marka „Pszczółka Maja”, prowadzą kampanię na rzecz dziko żyjących przyjaciół Mai. W ramach edukacyjnej inicjatywy ekologicznej „Makowa Łąka”, zachęcają dzieci i rodziny do ochrony owadów i zrównoważonego działania. Projekt „Makowa Łąka” współpracuje w Polsce z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. OTOP to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Wspólnie zbliżamy się do celu, jakim jest stworzenie świata, w którym ludzie biorą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i dbają o zachowanie różnorodności w przyrodzie z myślą o owadach.

Więcej informacji: https://www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl/