Lifestyle

Ludzie

Egzamin z człowieczeństwa – jak pomagać Ukrainie

Tekst Studio 111 • Zdjęcia Studio 111 www.studio111.pl

2022-06-06
 Egzamin z człowieczeństwa – jak pomagać Ukrainie

Od trzech miesięcy trwa wojna w Ukrainie i trudno przewidzieć, kiedy się zakończy. Z podziwem cały świat obserwuje ogromną mobilizację Ukraińców do przetrwania, ale również ludzi dobrej woli do pomocy w tej niewyobrażalnie trudnej dla Ukrainy pozycji.

 


Możemy być dumni, że w konfrontacji z tak kryzysową sytuacją potrafimy zdać podstawowy egzamin z człowieczeństwa. Tak wielu z nas przyjęło przecież do swych domów potrzebujących, zaangażowało się w pomoc charytatywną lub przekazało dary. Warto jednak pamiętać, że dzięki fundacjom i ośrodkom można zrobić to w sposób bardziej zorganizowany. Są to bowiem miejsca posiadające doświadczenie w pomocy długoterminowej, a takiej właśnie potrzebują uchodźcy z Ukrainy. Polski Czerwony Krzyż, SOS Wioski Dziecięce czy Polska Akcja Humanitarna – to punkty, do których wciąż można zgłaszać się z propozycją wsparcia.

 Powstały również placówki dające schronienie uchodźcom, takie jak Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK, które jest największym w Europie punktem pomocy Ukrainie. Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo przed przyjęciem tak dużej liczby ludzi wymagało reorganizacji hal. W przeznaczonych na ten cel ponad 60 000 m2 stworzono punkty sanitarne, sale zabaw, stołówkę, punkty medyczne, punkty pomocy psychologicznej, punkt rejestracyjny oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynów podręcznych. Dzięki pomocy wielu darczyńców udało się wyposażyć to miejsce w niezbędne do codziennego funkcjonowania urządzenia i produkty. W akcję zaangażowało się wiele firm z różnych branż. I tak produkty spożywcze przekazały marki Nestle, Sante, Lewiatan, Lidl i Danone, artykuły medyczne i higieniczne Aflofarm, Dr Irena Eris, Urgo Polfa Łódź, a urządzenia AGD Candy. 40 lodówek i 24 mikrofalówki pomagają w bezpiecznym przechowywaniu i przygotowywaniu przekazywanej żywności.

 W pierwszych dniach funkcjonowania Centrum przyjęło ponad 25 000 uchodźców. Przewiduje się, że w sumie może to być nawet kilkaset tysięcy osób – w większości kobiet z małymi dziećmi. Na terenie Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK został uruchomiony wielki dworzec autobusowy "Dworzec Europa". Dla przebywających w centrum uchodźców z Ukrainy organizowane są bezpłatne transporty do innych portów komunikacyjnych, ośrodków pomocy i dalszych miejsc zakwaterowania.

 Niezależnie od dostarczonych już produktów wciąż występuje jednak zapotrzebowanie na artykuły higieniczne, środki medyczne, koce, poduszki, żywność długoterminową oraz żywność dla dzieci i niemowląt.

 

 


Wszystkie firmy i organizacje, które chcą wesprzeć działanie Centrum proszone są o kontakt: [email protected]

Po określeniu szczegółów współpracy szczegóły dostawy darów można zgłaszać pod adresem: [email protected].Więcej informacji na: https://humanitarianexpo.com