Lifestyle

Podróże

Fortuna na talerzu

Tekst Marcelina Kowalczuk

2015-06-09
Fortuna na talerzu

Dania w cenach powyżej kilkuset złotych, zawierające 24-karatowe złoto, szafran i białe trufle, to towar ekskluzywny i dostępny dla nielicznych. Niezwykłe składniki tych potraw są drogie, lecz ich smak i wyjątkowość niektórzy upodobali sobie, nie zwracając uwagi na cenę.

 

Wołowina Kobe

 

Ceny tego wyjątkowego mięsa wahają się od 300 do nawet 800 dolarów za kilogram. Co jest w niej wyjątkowego oprócz ceny? Marmurkowa struktura mięsa krów Wagyu jest wynikiem urozmaicenia ich diety o piwo. Równomierne rozłożenie tłuszczu wołowina zawdzięcza natomiast codziennym masażom krów. Kobe jest najdroższą wołowiną na świecie. Używa się jej jako dodatku wzbogacającego smak potraw.

 

 

Jadalne złoto

 

Wykorzystywane jest w niewielkich ilościach ze względu na nieprawdopodobną cenę. Dekoruje się nim ekskluzywne i wyszukane dania, najczęściej desery. Jadalne złoto nie posiada walorów smakowych, służy jedynie jako ekskluzywna dekoracja dania. Cena za kilogram, w zależności od karatów opiłków użytych do produkcji jadalnego złota, waha się w granicach od 33 do 110 tysięcy dolarów.

 

Kawior Almas

 

Najdroższy kawior na świecie pochodzi z ikry żyjących w Morzu Kaspijskim bieług. Kawior Almas produkuje się w Iranie i sprzedaje w puszkach z 24-karatowego złota za 25 tysięcy dolarów. Oczekiwania w kolejce po kawior pozyskany z ikry stuletnich samic bieługi trwają nawet 4 lata.

 

 

Szafran

 

To żmudna praca, nie zaś rzadkie występowanie implikuje cenę tej przyprawy. Na kilogram szafranu należy zebrać 150 tysięcy kwiatów, a następnie ręcznie zebrać pręciki i ususzyć je. Cena tego niezwykłego specyfiku zawiera się w przedziale od 300 do nawet 1000 dolarów.

 

Kawa Kopi Luwak

 

1400 dolarów za kilogram ziaren to cena, jaką zapłacić należy za kawę wydobywaną z odchodów pochodzącego z południowo–wschodniej Azji łaskuna muzanga. Ziarna kawy zostają nadtrawione przez łaskuna, w wyniku czego tracą gorzki smak i zyskują nowy, łagodny aromat.

 

Arbuzy densuke

 

Miejscem ich pochodzenia jest japońska wyspa Hokkaido. Są bardziej wyraziste w smaku niż klasycznearbuzy i mają od nich twardszy miąższ. Czarne arbuzy odmiany Densuke w Japonii dawane są na prezent, a na aukcjach luksusowych produktów mogą osiągać wartość nawet 6 tysięcy dolarów.

 

Trufle białe

 

Te niezwykłe grzyby rosnące tylko we Włoszech i Chorwacji mają intensywny aromat i smak. Zbierane są przy pomocy wytresowanych świń, które wykopują je spod ziemi, gdzie trufle rozwijają się na korzeniach niektórych drzew. Kilogram tego ekskluzywnego dodatku do potraw oscyluje między 3 a 5 tysiącami dolarów. Egzemplarze aukcyjne mogą być nawet stukrotnie droższe.

 

 

Tuńczyk błękitnopłetwy

 

Za tego tuńczyka należy zapłacić nawet 800 dolarów za kilogram. Sprzedawany jest zazwyczaj w całości, a największe okazy ważą nawet 300 kilogramów. Najpiękniejsze ryby sprzedawane są na giełdzie Tsukiji w Tokio.

 

Grzyby Matsutake

 

Japonia, Korea i Chiny to najczęściej wymieniane miejsca ich występowania. Żyją one w symbiozie z korzeniami czerwonej sosny japońskiej. Ich cechą szczególną jest fakt, że nie pojawiają się w tym samym miejscu więcej niż raz. Grzyby Matsutake o łagodnym smaku i delikatnym aromacie podawane są w Japonii tylko na specjalne okazje, a ich cena oscyluje w granicach 2 tysięcy dolarów za kilogram.

 

Herbata Da Hong Pao

 

Jest najdroższą na świecie herbatą. Ta odmiana popularnej czerwonej herbaty Oolong pochodzi z plantacji położonej w górach Wuyi Shan w Chinach składającej się z sześciu krzewów. Zbiory roczne nie przekraczają pół kilograma suszu, a cena 20 gram herbaty może osiągnąć nawet 25 tysięcy dolarów.

 

Szynka Iberico

 

Delikatne mięso i jego wyrafinowany smak zapewnia dieta świń złożona głównie z żołędzi i korzonków, a także marynowanie mięsa przez 3 lata. Szynka pochodzi z czarnych świń iberyjskich i jest zaopatrzona w specjalny certyfikat świadczący o prawdziwości szynki Iberico. Za kilogram tego specjału zapłacić trzeba około 3 tysięcy dolarów, choć niektórzy mówią, że warta jest swojej ceny.

 

 

Melon Yubari

 

Cena tego specyfiku wacha się od 60 do 200 dolarów, a egzemplarze aukcyjne dochodzą nawet do 26 tysięcy dolarów. Jego wysoką cenę, a także najsłodszy na świecie miąższ, zapewnia zawartość popiołu wulkanicznego w glebie, na której rosną. Melony Yubari są okrągłe i mają gładką skórkę. Uprawiane są na wyspie Hokkaido w okolicach miasta Yubari.

 

Potrawy

 

Czy fast-food może być luksusem? Odpowiedzią jest najdroższa na świecie pizza z Malty. Białe trufle, ekskluzywny ser z mleka bawolego i płatki 24-karatowego jadalnego złota na cienkim cieście to wydatek prawie 3 tysięcy dolarów Drugim ciekawym fast-foodem z najwyższej półki jest hamburger za 5 tysięcy dolarów. Między dwoma kawałkami truflowej bułeczki Brioche znajduje się wołowina Kobe, czarne trufle i foie gras. Hamburgera można dostać w Fleur de Lys w Mandalay Bay Casino, Las Vegas.

 

Meat Pie to kolejna fantastyczna propozycja dla koneserów jedzenia dysponujących zasobnym portfelem. Ta mięsna zapiekanka zrobiona z filetów wołowiny Wagyu, grzybów Matrsutakie i zimowych czarnych trufli to równowartość ponad 14 tysięcy dolarów.

 

Do niezwykle drogich spożywczych dzieł sztuki należy również Samundari Khazana – hinduskie curry w cenie 3,2 tysiąca dolarów. Składnikami są: krab Devon, białe trufle, kawior z bieługi, przepiórcze jaja, uchowce i homar owinięty w płatki złota.

 

Na koniec tak wyszukanego posiłku należy osłodzić sobie czas niezwykłym deserem czekoladowym: Frrrozen Haute Chocolate. Lody wykonywane są z 28 najdroższych gatunków kakao. Dodatkiem do nich jest jadalne złoto. Deser podaje się w złotym pucharze z bransoletką z 18-karatowego złota z brylantami umieszczoną na dnie pucharu. Deser je się wysadzaną diamentami łyżeczką. Za deser wraz z bransoletką i łyżeczką zapłacimy „jedyne” 25 tysięcy dolarów.