Lifestyle

Hobby

Galeon 780 Crystal

Tekst Maciej Samet • Zdjęcia Galeon

2012-09-13
Galeon 780 Crystal

Niewielu jest producentów jachtów, którzy mogą pochwalić się tak dynamicznym rozwojem w ciągu ostatnich pięciu lat, jak firma Galeon. Po wypuszczeniu na rynek Raptora 700 – modelu, który został uhonorowany prestiżowymi nagrodami za najbardziej innowacyjny produkt oraz za najlepszy design jachtu do 24 metrów na targach w Cannes, przyszła pora na coś jeszcze większego.Nowym flagowym okrętem stoczni ze Straszyna jest 780 Crystal, którego rozmiar pozwala już na zaliczenie go do klasy super jachtów. Przestronny, dynamiczny i wyposażony jak luksusowy apartament dla większości pasjonatów pozostaje jedynie marzeniem – zapraszamy na pokład jednej z najdroższych jednostek tej klasy wyprodukowanych w Polsce. Pierwszą cechą jachtu, na ktorą zwrocimy uwagę jest jego majestatyczny rozmiar oraz ilość powierzchni szklanych, ktore doskonale komponują się z jego ostrą, wyrazistą formą. Agresywna sylwetka nie pozostawia wątpliwości co do charakteru tej jednostki, nastawionej nazapewnienie sportowych wrażeń i czystej frajdy z pływania. 
Co ważne, udało się toosiągnąć bez jakichkolwiek kompromisoww sferze ergonomii oraz funkcjonalności – jacht zapewnia wręcz nieprzeciętną ilość miejsca na wszystkich trzech pokładach. Na gornym pokładzie znajdziemy nie tylko obowiązkowe stoliki i miejsca do opalania się, ale rownież udogodnienia, takie jak: aneks kuchenny, czy nawet Jacuzzi z nocnym podświetleniem. Dodatkowe stanowisko sternika, ułatwia skomplikowane manewry w zatłoczonych marinach, a także zapewnia doskonałą widoczność. Każda z 18 osob, ktore można zabrać na pokład, znajdzie dla siebie idealne miejsce – dla chętnych wrażeń są materace na dziobie, gdzie najbardziej odczujemy prędkość z jaką płynie jacht. 
Dla miłośnikow promieni słonecznych idealny będzie gorny pokład, a osłonięte miejsca w kokpicie połączonym z barem, dadzą chwilę ukojenia i odpoczynku. We wnętrzu tej luksusowej jednostki znajduje się wszystko, czego można się spodziewać po jachcie za ponad 2,5 miliona euro. Niektóre z rozwiązań pozytywnie zaskoczą entuzjastow motorowodniactwa. W przestronnym salonie znajdziemy wygodną sofę, barek, stoł jadalny dla 6 osob, a także sporych rozmiarow kuchnię. Komfortowe stanowisko sternika jest centrum zarządzania jachtem, ktore dzięki otwieranemu szyberdachowi oraz opuszczanej szybie bocznej ma zawsze dostęp do świeżego powietrza i odpowiednią widoczność. Pod pokładem udało się wygospodarować miejsce na 4 kabiny pasażerskie, z ktorych każda ma dostęp do własnej łazienki z prysznicem. Dwie największe kabiny znajdują się na dziobie oraz w kierunku rufy statku, przy burtach natomiast znajdziemy kajuty dla gości. Jakość wykończenia wnętrza nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, każda dostępna powierzchnia pokryta jest naturalnym drewnem, skorą a także innymi luksusowymi materiałami. Widać skrupulatną dbałość o szczegoły, nawet ukryte przed wzrokiem fragmenty zabudowy są doskonałej jakości. Jednym z najbardziej istotnych elementow każdego wnętrza jest odpowiednie oświetlenie tworzące atmosferę, w ktorej łatwo będzie się zrelaksować nam i naszym gościom. Każde z pomieszczeń Crystala łączy wiele źrodeł światła o rożnej intensywności oraz kolorystyce, dzięki czemu łatwo dopasujemy klimat pomieszczenia do naszego nastroju. Listwy z diodami LED, w połączeniu z bardziej rozproszonymi punktami światła w salonie, doskonale uzupełniają możliwości zaawansowanego systemu audio i video. Dzięki temu na pokładzie można zaaranżować centrum rozrywki bądź odpoczynku po długim dniu pływania. Warto pamiętać, że na jachcie tej klasy całe wyposażenie dobierane jest pod indywidualne życzenie klienta. Dostępnych jest wiele gotowych aranżacji kolorystyczno - materiałowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby popuścić wodze wyobraźni i stworzyć coś zupełnie unikatowego. Lista opcji oraz możliwości ograniczona jest jedynie ilością miejsca, a także zasobnością portfela przyszłego właściciela.
Wszystkie jachty Galeon powstają od początku do końca w jednej z dwoch stoczni niedaleko Gdańska, dzięki czemu przyszły właściciel może łatwo sprawdzić czy wszystkie prace odbywają się zgodnie z jego życzeniami. Jacht – na ktorym odbyła się sesja zdjęciowa wyposażony był w dwa potężne silniki Diesla o mocy 1800 KM każdy, zapewniających prędkość ponad 31 węzłow oraz spalanie liczone w setkach litrow ropy na godzinę. Fakt ten dziwi trochę mniej, gdy zdamy sobie sprawę z wagi jednostki, wynoszącej powyżej 50 ton. Przy cenie przekraczającej 2,5 miliona euro jest to przyjemność, ktorej skosztować będzie dane jedynie nielicznym. Większoścz nas pozostaje duma z całkowicie polskiego produktu, ktory może konkurować z najlepszymi wyrobami z całego świata. Kryształowy statek Galeon 780 Crystal – jako flagowy model – stanowi pokaz możliwości firmy w zakresie technologii, designu oraz jakości wykończenia. Piękna linia jachtu została stworzona wspolnie przez studio Tony’ego Castro oraz projektantow Galeonu – ze szczegolną uwagą – położoną na zapewnienie niebywałej przestronności na całej łodzi. Przemyślane rozplanowanie gornego pokładu pozwoliło na zmieszczenie, obok tradycyjnych miejsc do siedzenia i opalania się, atrakcji w postaci jacuzzi oraz dużej przestrzeni na przechowywanie RIBa lub skuterow. Wygodny kokpit ma, dzięki opuszczanej szybie, łatwy dostęp do baru w salonie a szerokie połpokłady ułatwiają dostanie się na dziob, gdzie czekają na gości wygodne kanapy, chronione automatycznym Bimini. Porywający design oraz niebywałailość naturalnego światła wewnętrzu Duża powierzchnia bocznych szyb, a także otwierany dach ze szklanych paneli powodują, iż cały salon jest doskonale doświetlony, a suwane i harmonijkowo składane drzwi pozwalają na uzyskanie szerokiego połączenia z kokpitem. Głowny pokład podzielony jest na dwie strefy: pierwszą, służącą do odpoczynku z wygodnymi kanapami, barem i systemami rozrywki oraz drugą, gdzie odnajdziemy doskonale wyposażoną kuchnię ze stołem jadalnym. Przy ergonomicznie zaplanowanym stanowisku sternika udało się wygospodarować miejsce na dodatkową kanapę dla gości oraz elektrycznie opuszczaną szybę. Pod pokładem znajdziemy czterykabiny, każda z osobną łazienką. Głowna kabina armatorska, poza tradycyjnym podwojnym łożkiem, przyciąga uwagę specjalną dzieloną kanapą z funkcją masażu oraz osobną garderobą z zabudowanym sejfem na kosztowności. W przestronnej kabinie VIP na dziobie znajduje się wygodne łożko, a także mnostwo schowkow. Wieczory umilać będzie wielkie okno dachowe oraz oświetlenie LED w postaci gwiaździstego nieba. Obie kabiny gościnne mieszczą się przy burtach, a jedna z nich wyposażona jest w system umożliwiający łączenie łożek. W każdej z sypialni i łazienek zapewniona jest odpowiednia ilość miejsca nad głową wraz z dostępem naturalnego światła. Dzieje się tak dzięki licznym oknom oraz bulajom. 
Crystal to dopracowana konstrukcja o doskonałych osiągach i nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych Kształt kadłuba zorientowany jest na zapewnienie maksimum komfortu przy iście sportowych osiągach, będących zasługą potężnych silnikow Diesla. Osiągniecie prędkości maksymalnej nie stanowi problemu w żadnych warunkach pogodowych, a nad bezpieczeństwem i wszystkimi funkcjami jachtu czuwa zintegrowany system monitoringu. Załoga z pewnością doceni osobną, podwojną kabinę z aneksem kuchennym oraz łazienką – opcja niezwykle ważna na jachcie tej wielkości. Dzięki potężnej platformie hydraulicznej, w ktorą Crystal wyposażony jest standardowo, obsługa wszelkiego sprzętu wodnego będzie czystą przyjemnością.