Lifestyle

Inteligentna sypialnia

Tekst Marcelina Kowalczuk • Zdjęcia shutterstock

2018-03-13
Inteligentna sypialnia

Budzisz się i z na wpół przymkniętymi powiekami wyłączasz budzik. Wstajesz, odsłaniasz rolety, a potem idziesz do kuchni, by nastawić w czajniku wodę na kawę. Gdyby tak w wykonywaniu porannych czynności zastąpiłby nas ktoś inny? A może nasze obowiązki przejąłby cały zestaw urządzeń? System inteligentnego domu to wszak nie tylko klimatyzacja, alarm i oświetlenie sterowane jednym urządzeniem. To możliwość umilenia, ułatwienia oraz przyspieszenia wykonywania wielu domowych zadań. Jest w naszym domu strefa, w której możemy tego doświadczyć już kilka minut przed pobudką.

 

Sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem regeneracji, odpoczynku, kojarzonym z lekkością, harmonią, a także beztroską. Warto przemyśleć kilka ciekawych rozwiązań, które dzięki zintegrowanemu systemowi domowej automatyki, będą wypełniać swoje zadania przez całą dobę. Zapewniamy, że wówczas poranki i wieczory staną się pogodne, sprzyjające chwilom odprężenia i relaksu. Unikniemy także zbędnych nerwów czy wszechogarniającego zniechęcenia.

 

inteligentna sypialnia

 

Czas

System automatyki odpowiada za wiele czynności, które są realizowane według ustalonego wcześniej porządku – harmonogramu. Analogicznie do działań na terenie całego domu, urządzenie pracuje w pojedynczych pomieszczeniach, np. sypialni. Zastosowanie harmonogramów umożliwia systemowi uruchomienie o określonej porze całej procedury, jaka przewidziana jest na pobudkę, wieczór czy dni wolne. Do szerokiej gamy czynności możemy wówczas zaliczyć dobór temperatury, zmianę oświetlenia, regulację rolet, włączanie i wyłączanie muzyki, a nawet słanie łóżka. Konieczne jest uwzględnienie różnic czasowych w przypadku dni pracujących oraz weekendu. Nie musimy wówczas przejmować się, że system rozpocznie w sobotę czy niedzielę tradycyjny cykl pobudki – dobrze wprowadzone dane i odpowiednie oprogramowanie systemu zapewnią łagodną pobudkę do pracy oraz swobodny sen w dni wolne.

 

sypialnia technologie

 

Temperatura

Wielokrotnie zdarza się, że naszemu porannemu wstawaniu towarzyszy wrażenie zimna w pomieszczeniu. Nie mamy ochoty wychylać się spod kołdry, a w efekcie często zdarza nam się zaspać do pracy. Dlatego też inteligentne systemy wieczorem obniżają temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, dzięki czemu sen jest bardziej komfortowy. Na trzydzieści minut przed planowaną pobudką system automatycznie rozpoczyna proces podnoszenia temperatury do poziomu, który zapewni nam przyjemne, komfortowe przebudzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko unikniemy nieprzyjemnego dreszczu podczas wstawania, ale również zaoszczędzimy energię.

 

Sceny

Sceny mają za zadanie tak przygotować pomieszczenie, abyśmy mogli swobodnie i komfortowo wykonywać daną czynność. Jeśli więc planujemy czytanie książek w sypialni, scena „czytanie” dopasuje warunki zewnętrzne do charakteru realizowanej czynności: obniży lub podwyższy temperaturę, wyreguluje intensywność oświetlenia czy nawet włączy odpowiednią muzykę, jeśli lubimy ją podczas czytania. Jeżeli natomiast organizujemy seans filmowy, wystarczy wcześniej zaprogramować scenę „film”, a ta, po uruchomieniu, opuści rolety, przygasi światło czy nawet włączy telewizor. Niektórzy z nas lubią w ciągu dnia uciąć sobie drzemkę. Możemy w systemie automatyki zaplanować również taką opcję. „Drzemka” zatem będzie ustawiona w porze odpoczynku: zasłoni rolety, włączy uspokajającą muzykę, a po określonym czasie podniesie rolety i stopniowo będzie zwiększać głośność muzyki, by delikatnie wybudzić nas ze snu.

 

sypialnia technologie

 

Kontrola

System automatyki pozwala na zdalne sterowanie drzwiami wejściowymi i oknami: upewnienie się, czy wszystkie drogi umożliwiające intruzom dostanie się do wnętrza domu są odcięte, pozwoli nam na spokojny sen. Możemy także zaprogramować regulację otwarcia okien w nocy – jeżeli lubimy zasypiać oddychając świeżym powietrzem, to warto zaprogramować system sterowania, by po np. 30 minutach, zamknął otwarte przez nas okno. Będzie to chroniło nas, dobytek oraz wnętrze przed zagrożeniami ze strony nieproszonych gości oraz warunkami atmosferycznymi.

 

Łóżko

To najważniejszy element sypialni i powinniśmy o nie szczególnie zadbać. W trosce o zdrowy sen, warto zaopatrzyć się w materac z pianki termoelastycznej. Zaawansowany technologicznie produkt, dzięki zastosowaniu specjalnego materiału, zmienia swoją elastyczność i dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Na rynku dostępne są również łóżka, które nie tylko mają wygodny materac, ale również pomagają nam w porannej czynności, jaką jest ścielenie łóżka. Smart Bed układają kołdrę oraz poduszki, pozwalając nam ruszyć na poranny jogging lub kawę, gdy ono automatycznie uporządkuje nasze posłanie.

 

smart bed

 

Szafa

Inteligentna sypialnia często posiada wśród wyposażenia inteligentną szafę. Jest to mebel, który oprócz przechowywania ubrań w ściśle określonym porządku, pełni jeszcze kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają nam życie. Zalicza się do nich dbanie o czystość. Odpowiednie czujniki wykrywają egzemplarze zanieczyszczone np. przez dym z papierosów, czyszczą je i odświeżają. Aby miło nam się wybierało odzież, szafa ma dostęp do Internetu, by w trakcie naszego wybierania ubrań w tle grała muzyka. Dzięki połączeniu pomoże nam również dobrać strój do odpowiedniej okazji. Dodatkowo wewnątrz szafy znajdują się elektroniczne wieszaki i pałąk, które są ze sobą kompatybilne, a zamontowany ekran pozwala na zarządzanie szafą i porządkowanie jej zawartości.

 

Lampa

W strefie dziennej powinniśmy otaczać się kwiatami, które wytwarzają tlen. Strefa nocna powinna być od kwiatów wolna lub ich ilość w tej przestrzeni ograniczona do minimum. Możemy jednak zastosować ciekawe i proste zarazem rozwiązanie do sypialni: lampa pochłaniająca dwutlenek węgla. Jest to urządzenie działające w oparciu o algi – żywią się one organicznym węglem lub światłem, dlatego też składa się w głównej mierze z pojemnika z wodą wypełnionego algami oraz akumulatora przechowującego światło słoneczne. Dzięki tej lampie uzyskujemy również efekt specjalny w postaci dodatkowej porcji tlenu, która sprzyja odpoczynkowi.

 

inteligente łóżko

 

Pobudka

Wspomniane wcześniej delikatne wybudzenie za pomocą muzyki i odsłonięcia rolet nie jest do końca możliwe zimą, zwłaszcza wtedy, gdy wstajemy rano. Pomocne w planowaniu wczesnej pobudki zimą jest urządzenie symulujące promienie słoneczne. Jego zadanie polega na stworzeniu warunków imitujących słoneczną aurę, przez co pobudka, choć nie naturalna, jest przyjemna. Wystarczy zamontować urządzenie nad łóżkiem, a odpowiednio zaprogramowana opcja w systemie inteligentnego sterowania czy w aplikacji na smartfon, pozwoli na obudzenie odpowiedniej osoby, w oczekiwanym momencie, poprzez skierowane we właściwą stronę muzykę i oświetlenie.

 

Sypialnia

Sam system inteligentnego sterowania domem może nam dostarczyć wielu ciekawych i przydatnych opcji. Nie musimy zatem uzupełniać go o zbędne komponenty sypialniane. Jeśli jednak prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, warto przemyśleć decyzję o zainstalowaniu elementów pomocnych podczas porannej pobudki czy doborze odpowiedniego ubrania. Oszczędzimy dzięki temu czas, który z kolei możemy poświęcić na poranną świeżą kawę z zaprogramowanego wcześniej ekspresu.