Lifestyle

Ludzie

Inwestycja w nieruchomości. Zyskaj adres dla swojego kapitału

Tekst PRACOWNIA FINANSOWA • Zdjęcia RACOWNIA FINANSOWA WWW.PRACOWNIA-FINANSOWA.PL

2022-08-29
Inwestycja w nieruchomości. Zyskaj adres dla swojego kapitału

Inwestycje w nieruchomości według opinii większości społeczeństwa to jedna z najbardziej powszechnych i bezpiecznych form lokowania kapitału. Misją Pracowni Finansowej jest umożliwienie inwestorowi czerpania zysku z atrakcyjnego rynku deweloperskiego, w pełni pasywnie i bez konieczności posiadania dużych nakładów finansowych. O specyfice firmy oraz opłacalnych formach inwestowania w nieruchomości rozmawiamy z Prezesem Pracowni Finansowej, Tomaszem Wiśniewskim.

 

Prezes Pracowni Finansowej, Tomasz Wiśniewski

 

 

Jak zdefiniować firmę, w której pełni Pan funkcję prezesa?

Pracownia Finansowa umożliwia pomnażanie kapitałów inwestorów poprzez lokowanie ich w biznesy związane z wytwarzaniem zielonej energii, branżą budowlaną i innowacjami. W ramach innowacji staramy się wykorzystywać trendy rynkowe, jak ten związany z przenoszeniem się sprzedaży detalicznej do internetu. Ponadto pomagamy inwestorom budować zdywersyfikowane portfele, które, w ramach programu EKO-RENTIER, wypłacają zyski 4 razy w roku i zabezpieczają kapitały inwestorów przed inflacją i zmianami na rynku.

 

Czym Pracownia Finansowa wyróżnia się spośród innych firm o podobnym modelu biznesowym?

 

Działamy w ramach grupy INWE, która skupia zarówno pozyskanie i obsługę kapitału, jak i dobór oraz nadzór nad projektami inwestycyjnymi. Proponujemy wyłącznie udział w przedsięwzięciach, w których INWE ma udziały, więc występuje tu wspólnota interesów, a wieloletnie doświadczenie w doborze i nadzorowaniu sprawia, że są one coraz lepsze. Z drugiej strony oferta inwestycyjna jest na tyle szeroka, że można w jej ramach zbudować zdywersyfikowany portfel inwestycji z różnych sektorów gospodarki, gdzie każda spółka jest osobnym podmiotem, zarządzanym przez innych specjalistów.

 

Czy według Pana opinii, lokata kapitału w nieruchomościach to dobra inwestycja?

 

Najbogatsi lokują kapitały głównie w nieruchomościach. Ponieważ w opinii inwestorów jest to jedna z najbezpieczniejszych lokat, inwestują w nie relatywnie największe sumy. Mniejsze kwoty inwestorzy próbują najpierw pomnożyć w bardziej agresywnych, obarczonych większym ryzykiem przedsięwzięciach. Model crowdfundingowy w branży deweloperskiej, który proponuje Pracownia Finansowa, łączy te dwie, wydawałoby się sprzeczne cechy. Można w ten sposób zainwestować mniejsze kwoty, uzyskując atrakcyjne zyski. Przy okazji zdejmuje on z głowy inwestora ogrom pracy związany z zarządzaniem nieruchomościami.

 

W jaki rodzaj nieruchomości najlepiej zainwestować?

 

To zależy od rynku, na jakim się działa, od tego, na czym się znamy, ile mamy do zainwestowania, od okazji i wielu innych czynników. Stara, dobra zasada z gry Eurobiznes mówi – kupujemy po kolei cztery domy, a potem zamieniamy je na hotel. Unikamy wówczas zarządzania flotą kilkudziesięciu czy kilkuset mniejszych nieruchomości, co może być uciążliwe. W mojej opinii, na takim rynku jak np. Warszawa można zarobić na każdym rodzaju nieruchomości, jeśli robimy to z głową. Warto wykorzystać niszę i się w niej wyspecjalizować, aby osiągać jeszcze lepsze rezultaty. W Pracowni Finansowej od lat proponujemy inwestycje w domy jednorodzinne w mieście, niedaleko metra lub innej komunikacji miejskiej, których nie budują najwięksi deweloperzy. Zapotrzebowanie na tego typu obiekty jest więc duże, a możliwości budowy coraz mniej.

 

 

 

Rynek nieruchomości jest rynkiem inwestycji, który można uznać za bezpieczny. Jakiego zysku możemy spodziewać się, inwestując z Pracownią Finansową?

Aktualnie jest to ok. 20 i więcej procent w skali projektu oraz kilkanaście procent rocznie. Po sprzedaży wszystkich jednostek mieszkalnych, kapitał wraz z wypracowanym zyskiem wraca do inwestora lub zaczyna zarabiać w kolejnych projektach, bez nawet jednego dnia przerwy. Do korzyści należy doliczyć ochronę przed inflacją, ponieważ domy sprzedawane są po zakończeniu inwestycji, z uwzględnieniem wzrostu cen na rynku. Zysk może być zatem większy niż planowany, zachowując wartość nabywczą. Jak już udało nam się ustalić – inwestowanie w nieruchomości może stać się pasywnym źródłem dochodu dla wielu ludzi.

 

Jakie warunki trzeba spełniać, by móc zacząć inwestować?

 

Próg wejścia to 200 000 zł. Dla stałych inwestorów nieco mniej, w zależności od projektu, nawet 50 000 zł. Zdarzają się projekty określane mianem VIP – jak na przykład realizowana aktualnie budowa prestiżowego wieżowca w centrum Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej 6, gdzie próg wejścia wynosi 0,5 mln zł. Poza tym do spółki może przystąpić zarówno inna spółka, jak i osoba fizyczna.

 

Zgłębiając formę inwestowania w nieruchomości, którą propagujecie, to jest to tzw. społecznościowe finansowanie projektów deweloperskich lub jak kto woli: crowdfunding. Co przemawia za taką alternatywą lokaty kapitału?

Crowdfunding umożliwia inwestowanie mniejszych kwot niż przy zakupie całej nieruchomości. Uwalnia czas inwestora i umożliwia udział w wielu projektach jednocześnie. Zarządzanie nimi przez inwestora byłoby czasem wręcz niewykonalne. Przy okazji uzyskujemy efekt dywersyfikacji, o którym mówiłem wcześniej. Zgodnie ze znanym powiedzeniem: „Pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”, nie polecamy inwestorom samodzielnej realizacji projektów, szczególnie jeśli zawodowo zajmują się zupełnie czymś innym. Jeśli w tym, co robią, są dobrzy, a świadczą o tym posiadane nadwyżki finansowe, to w naszej opinii, lepiej, aby robili to dalej, osiągając kolejne sukcesy, a realizację projektów deweloperskich zostawili specjalistom, którzy popełnili już wszystkie możliwe błędy i wyciągnęli z nich wnioski.

 

Czy z Pracownią Finansową można rozpocząć przygodę z pasywnym zarabianiem? Jeśli tak, to jakie ma Pan wskazówki dla potencjalnego inwestora?

To bardzo szeroki temat, dlatego zapraszam do Akademii Inwestowania dostępnej na naszej stronie. Tam znajdują się m.in. materiały na temat najczęściej popełnianych przez inwestorów błędów, jak i reguł dywersyfikacji portfela. Każdy z naszych Investment Managerów także jest w stanie pomóc swoim inwestorom skomponować portfel inwestycyjny i wskazać, od czego w danej chwili zacząć. Biorąc pod uwagę, że i tak muszą się w nim znaleźć różne klasy aktywów, najlepiej zacząć od tego, co jest w danej chwili dostępne i okazyjne – np. w promocyjnej cenie udziałów lub z rynku wtórnego. Bardzo zyskowne są obecnie inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, o które warto uzupełnić portfel inwestycyjny. Część środków warto inwestować za granicą w twardej walucie, i tu też wychodzimy naprzeciw potrzebom inwestora, umożliwiając dołączenie do projektu Mission:Play! – parku rozrywki w samym centrum Berlina, czyli najbogatszej gospodarki w Europie. Dywersyfikacja jest tu zarówno branżowa, jak i geograficzna oraz walutowa.

 

 

 

Kiedy najrozsądniej zacząć i kiedy skończyć inwestowanie w nieruchomości?

 

Aby zacząć inwestowanie w nieruchomości, potrzebne są większe kwoty, które często wypracowywane są przez inwestorów w innych inwestycjach, chociaż jeśli ktoś może i chce skorzystać z finansowania bankowego, wystarczyć może niewielki wkład własny. Dochodzi jednak ryzyko kredytowe, które odstrasza część inwestorów. Kiedy skończyć? Najlepiej nigdy, bo dobra inwestycja będzie systematycznie wypłacała dochód i zyskiwała na wartości nawet kiedy zostanie po nas odziedziczona. W ramach oferty Pracowni Finansowej nie kupuje się nieruchomości, jednak kapitał może być płynnie przenoszony z projektu do projektu, zarabiając więcej niż przeciętne zyski z wynajmu, nie wymagając od spadkobierców zaangażowania czasowego, wiedzy ani umiejętności z zakresu branży deweloperskiej czy nieruchomości.

 

Na zakończenie, jak dzięki pasywnemu inwestowaniu zyskać wolność finansową i co przemawia za tym, by osiągnąć ten cel z Pracownią Finansową?

Wszystkie inwestycje grupy INWE, do których można dołączyć z PF, są pasywne dla inwestora i wystarczy – wzorem wielu z nich – systematycznie lokować nadwyżki w kolejne projekty. Każdy milion złotych zainwestowany w zdywersyfikowany portfel powinien generować około 30 000 zł zysku kwartalnie, czyli 10 000 zł miesięcznie. Inwestowanie można zacząć już od 50 000 zł, a górnej granicy nie ma. Łącznie nasi inwestorzy zainwestowali ponad 300 milionów zł, a wartość inwestowanego co miesiąc kapitału systematycznie rośnie.

Za inwestowaniem z Pracownią Finansową, obok możliwości dywersyfikacji i korzystnego modelu crowdfundingowego, przemawia wieloletnie doświadczenie w doborze i nadzorowaniu projektów inwestycyjnych oraz model biznesowy, w którym występuje wspólnota interesów zarządzających z inwestorami. Większość projektów oparta jest o tzw. realną wartość, czyli aktywa, które w razie niepowodzenia przedsięwzięcia, stanowią majątek podlegający podziałowi pomiędzy inwestorów. Dzięki formie spółki z o.o. inwestor zostaje tu współwłaścicielem majątku spółki.

Na koniec muszę wspomnieć, że sami jesteśmy entuzjastami zarówno OZE, jak i dochodu pasywnego i proponujemy inwestorom tylko projekty, które uważamy za najlepsze – z myślą o współpracy przez całe dekady.

 

 

 

***

Materiał promocyjny