Lifestyle

Hotele i restauracje

Jaś Wędrowniczek Hotel & Restauracja & Delicatessen Kulinarne i kulturalne inspiracje

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia JAŚ WĘDROWNICZEK HOTEL RESTAURACJA

2022-04-25
Jaś Wędrowniczek Hotel & Restauracja & Delicatessen Kulinarne i kulturalne inspiracje

Zdjęcia: JAS-WEDROWNICZEK.PL; FUNDACJAJASWEDROWNICZEK.PL; JASIOWAPIWNICZKA.PL

 

Podkarpacie to wyjątkowy region kraju. Gęste lasy, rozległe połoniny i szlaki wiodące przez łagodne górskie szczyty tworzą unikalny krajobraz terenów nadal uznawanych za dzikie i nierozpoznane. Klimat tego zakątka jest równie niezwykły. Życie w zgodzie z naturą, lokalną tradycją, poczucie wolności oraz życzliwi ludzie pozostają w pamięci na długo. W atmosferze, a także kulinariach Bieszczad i Beskidu Niskiego pozwala rozsmakować się restauracja Jaś Wędrowniczek oraz towarzysząca jej od niedawna marka naturalnych produktów Jasiowa Piwniczka.

 

 

Wszystko zaczęło się ponad 15 lat temu, gdy w Rymanowie – malowniczej miejscowości położonej w Beskidzie Niskim – powstał hotel i restauracja o urokliwej nazwie Jaś Wędrowniczek. Obiekt szybko zyskał renomę miejsca lubianego przez turystów i docenianego przez okolicznych mieszkańców. To dzieło Zofii i Jana Szepieńców oraz ich córki Justyny, którzy od samego początku dokładali starań, aby Jaś Wędrowniczek był miejscem wyjątkowym. Dwa lata od otwarcia hotelu Justyna powołała do życia Fundację Jaś Wędrowniczek, wspierającą dzieci w różnorodnych formach spędzania wolnego czasu, ich aktywności sportowej i rozwoju. Efektem zaangażowania właścicieli w promocję regionu jest sklep internetowy Jasiowa Piwniczka, za pośrednictwem którego od 2021 roku smaki Bieszczad i Beskidu Niskiego trafiają do domów w całej Polsce.

 

 

 

KULINARNO-ARTYSTYCZNA UCZTA W GOŚCINNYCH PROGACH JASIA WĘDROWNICZKA

Inspiracją do otwarcia hotelu stała się pasja właścicieli do podróży po kraju i świecie. Znajduje ona odzwierciedlenie w nazwie „Jaś Wędrowniczek”, która nawiązuje też do imienia samego pomysłodawcy. Podróżnicze zamiłowanie pozwoliło serwować w hotelowej restauracji menu z całego świata oraz wina z różnych kontynentów. Jest tu też bogaty wybór potraw dla miłośników staropolskich kulinariów oraz lokalnej kuchni. Wśród wyśmienitych dań regionalnych można skosztować chociażby: pieczonego pstrąga z górskich potoków, razowych pierogów z ziemniakami, fuczków łemkowskich i oczywiście tradycyjnych podkarpackich proziaków.

 

 

Przestrzenie o zróżnicowanych aranżacjach, czyli: przytulna sala restauracyjna, barowa urządzona w klimacie Dzikiego Zachodu, pokój kominkowy utrzymany w rustykalnym stylu oraz sala śniadaniowa o nowoczesnym wystroju, pozwalają spełnić oczekiwania każdego z gości. Komfortowe noclegi gwarantują wygodne, kameralne pokoje z nutą artyzmu.

 

 

 

Zamiłowanie do sztuki przejawia się też w bogactwie wydarzeń, spotkań i koncertów, jakie organizowane są w hotelu. Regularnie goszczą tu największe gwiazdy muzyki, sportu, kabaretu, sceny teatralnej, filmu, a także osobowości telewizyjne i oczywiście podróżnicy. Koncertowały tu zespoły: Dżem, Raz Dwa Trzy, Kult, Lao Che, T-Love czy Happy Sad, oraz artyści: Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Edyta Geppert, Hanna Banaszak, Kamil Bednarek i znakomici jazzmani – Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski, Bill Neal, Jerry Goodman. Występowali tacy artyści kabaretowi, jak: Andrzej Grabowski, Cezary Pazura, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Jerzy Kryszak i wielu innych.

 

Szczególną propozycją Jasia Wędrowniczka są organizowane od ponad 10 lat Wielkie Wyprawy – cykliczne spotkania z inspirującymi ludźmi, podróżnikami i sportowcami. Gościli tutaj między innymi: Krzysztof Wielicki, Martyna Wojciechowska, Sebastian Kawa, Mateusz Damięcki, Przemek Kossakowski, Ryszard Pawłowski, Denis Urubko, Marcin Kydryński, Aleksander Doba, Peter Hamor, Łukasz Nowicki, Paweł Nastula i wielu innych.

 

Chwilę wytchnienia znajdą tu również miłośnicy natury i spokoju. Piękny ogród oraz zadbane, pełne atrakcji otoczenie tworzą znakomite okoliczności do dobrego wypoczynku.

 

 

Na przestrzeni lat hotel w Rymanowie stał się rozpoznawalną marką na lokalnym gruncie, ale zdobył też serca turystów z całej Polski i zza granicy, którzy chętnie wracają w gościnne progi Jasia Wędrowniczka. Za każdym razem można tu bowiem odkryć coś nowego, jednocześnie ciesząc się niezmiennie przyjaznym klimatem kameralnej ostoi.

 

 

PRODUKTY Z LOKALNYCH MANUFAKTUR – JASIOWA PIWNICZKA

 

Z działalnością hotelu wiąże się też kolejne przedsięwzięcie rodziny Szepieńców – marka naturalnych produktów regionalnych Jasiowa Piwniczka. To pieczołowicie tworzone wyroby pochodzące z małych manufaktur rejonu Bieszczad i Beskidu Niskiego, okolicznych pasiek, sadów, ogrodów i starych chat. Za pośrednictwem sklepu internetowego trafiają one na stoły mieszkańców całego kraju, którzy dzięki temu mogą posmakować wyjątkowych regionalnych specjałów: konfitur, dżemów, kiszonek, zdrowych słodyczy i przekąsek, octów, olejów, miodów, kaw, herbat, suszonych owoców i warzyw. W Jasiowej Piwniczce zostały zebrane prawdziwe skarby Bieszczad i Beskidu, takie jak: borówka brusznica, aronia, truskawka, czosnek niedźwiedzi czy dzika mięta, po to, by ich wyjątkowe smaki i walory mogła poznać oraz docenić cała Polska.

 

 

 

 

 

SPEŁNIAJĄC DZIECIĘCE MARZENIA – FUNDACJA JAŚ WĘDROWNICZEK

 

Poza pasją do hotelarstwa wielką miłością Justyny Szepieniec są góry. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i wyrusza na szlak. Ogromnej odwagi oraz hartu ducha dowiodła podczas swoich trzech wypraw w Himalaje. Od najmłodszych lat związana ze sportem, aktywnie działa na rzecz dzieci uzdolnionych sportowo. Pod szyldem założonej przez nią Fundacji Jaś Wędrowniczek pomaga spełniać marzenia i rozwijać skrzydła tym, którzy mają utrudniony start. Fundacja realizuje różnego rodzaju projekty i wspiera społeczne inicjatywy. Jest też współorganizatorem wspomnianego projektu „Wielkie Wyprawy”. Działania fundacji sprzyjają również integracji lokalnego środowiska. Bo chociaż Justyna i jej rodzice kochają podróże po świecie, to ich miłość do regionu Bieszczad oraz Beskidu Niskiego nie słabnie. Jej wyrazem jest prowadzony z zaangażowaniem i sercem hotel i restauracja Jaś Wędrowniczek, a także otoczona wielką troską marka Jasiowa Piwniczka, która pozwala docierać z lokalnymi produktami do odbiorców w całym kraju.