Lifestyle

Hotele i restauracje

Meble restauracyjne

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-01-22
Meble restauracyjne

Restauracje dawno przestały być postrzegane jako lokale, których jedyną funkcją jest oferowanie posiłku. Obecnie obiekty gastronomiczne coraz częściej zamieniają się w miejsca wypoczynku, relaksu, towarzyskich spotkań czy źródła doznań estetycznych i sensualnych. Sprzyja temu coraz większa świadomość inwestorów, którzy z rozmysłem kształtują przestrzeń usługową, przeistaczając ją w strefę doskonałego smaku, niepowtarzalnej atmosfery oraz najwyższego komfortu. Niebagatelną rolę w tej kwestii odgrywają meble, charakteryzujące się coraz oryginalniejszym wzornictwem.

 

Zapewne każdy, kto kiedykolwiek planował otwarcie własnego lokalu gastronomicznego zastanawiał się, co zapewniłoby mu sukces. Pochylając się na tym zagadnieniem, jako pierwsza przychodzi nam do głowy myśl o konkurencyjności na rynku. O ile jeszcze do niedawna definicję tego pojęcia sprowadzano do niskiej ceny w stosunku do jakości świadczonych usług, o tyle dzisiaj – poza kwestią finansową – na atrakcyjność obiektu o charakterze restauracyjnym składają się dodatkowo relacje personelu z klientem, wyjątkowy klimat, urozmaicone menu i przyjazne otoczenie. W wykreowaniu tego ostatniego pomogą rozsądnie dobrane meble, zapewniające gościom oczekiwaną wygodę, a jednocześnie gwarantujące uzyskanie spójnej aranżacji.

 

meble restauracyjne

 

Jak wiadomo, ludzkie gusta potrafią się diametralnie różnić. To, co zachwyca jednych, innym może wydawać się nieciekawe, dlatego niemożliwym jest stworzenie wystroju restauracji, który wpisałby się w preferencje wszystkich odwiedzających. Zanim więc zakupimy meble mające stanowić bazę całej aranżacji, zastanówmy się, do jakiej grupy odbiorców kierujemy swoją ofertę, a także jaki klimat planujemy nadać zajmowanemu lokalowi. Wówczas, korzystając z pomocy dekoratora lub architekta wnętrz, łatwiej wypracujemy najwłaściwsze rozwiązania dotyczące modeli stołów i krzeseł, jakie mają służyć naszym gościom. Wielu projektantów wskazuje na potrzebę śledzenia wzorniczych trendów, które kształtują nie tylko wygląd przestrzeni prywatnych, ale także z impetem wkraczają w świat architektury komercyjnej.

 

Obserwując aktualne tendencje w dziedzinie designu mebli restauracyjnych, dostrzec można dwa wyróżniające się nurty. Pierwszy z nich koncentruje się wokół pojęć takich jak futuryzm, ironia, lekkość, barwny minimalizm, zabawa stylem i nawiązuje do nowoczesnej estetyki, natomiast drugi odwołuje się do klasyki oraz najlepszych tradycji wzorniczych. Decyzja co do wyboru charakteru wyposażenia jest często podyktowana specjalizacją lokalu, bowiem w tej kwestii obowiązuje zasada łagodzenia kontrastów stylistycznych. Aranżując wnętrza w nowo powstałych budynkach, możemy czuć się bardziej uprawnieni do eksperymentalnych zestawień i zaskakujących form mebli, natomiast jeśli chodzi o obiekty historyczne, zazwyczaj właściciele starają się zachować ich wyjątkową aurę i – dzięki zastosowaniu stylizowanych sprzętów lub antyków – zaproponować swoim gościom symboliczną podróż w czasie.

 

meble do restauracji trendy

 

Meble restauracyjne powinna charakteryzować przede wszystkim ergonomiczna forma. Miękka linia oparć i głębokie siedziska to główny wyróżnik krzeseł znajdujących zastosowanie w branży gastronomicznej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowników, warto zainwestować w sprzęty z podłokietnikami. Ich dopełnieniem będą – korespondujące z wyrazem mebli – odpowiednio wyprofilowane stoły z obszernym blatem, dostosowanym wielkością do planowanej liczby osób, jaka miałaby przy nim zasiąść. Zarówno restauratorzy, jak i goście upodobali sobie szczególnie siedziska z wysokim oparciem, gwarantujące większą prywatność oraz kameralną atmosferę, co sprawdza się nie tylko podczas spotkań towarzyskich, ale także w chwilach, kiedy musimy wykorzystać czas spędzony w lokalu na pracę. W związku z tym w obiektach gastronomicznych – obok tradycyjnych krzeseł – pojawiają się miękkie, zabudowane sofy, które cieszą się dużą sympatią klientów i doskonale sprawdzają się w przypadku większych, kilkuosobowych grup.

 

meble restauracyjne design

 

Restauracje o nowoczesnym wystroju zaskarbiają sobie serca gości klimatem lekkości i świeżości, jaki uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów. Inwestorzy chętnie korzystają z wiedzy na temat psychologii barw oraz ich oddziaływania na odbiorców, co okazuje się istotnym czynnikiem marketingowym. W lokalach gastronomicznych po wielokroć widujemy meble utrzymane w intensywnych odcieniach, nierzadko nawiązujące formą do stylu pop-art. Plastikowe krzesła i stoliki występujące w restauracjach z coraz większą frekwencją, za sprawą oryginalnych designerskich projektów wykonywanych z tego popularnego tworzywa, nie kojarzą nam się już z nieszczególną jakością i uproszczoną bryłą. Dziś w przestrzeniach restauracyjnych pojawiają się modele dopracowane pod każdym względem. Główną zasadą przy ich wyborze jest bowiem troska o nienaganną estetykę. Spójną kompozycję uzyskamy, stosując sprzęty z jednej kolekcji. Producenci oferują korespondujące ze sobą hokery, siedziska, sofy, krzesła, jak i stoliki. Dzięki temu możemy stworzyć harmonijny wystrój przy wykorzystaniu mebli o różnorodnym przeznaczeniu.