Lifestyle

Podróże

Nowa Papiernia

Tekst Nowa Papiernia • Zdjęcia Nowa Papiernia

2014-03-13
Nowa Papiernia

Nowy Jork, Londyn, Wiedeń, Berlin i Wrocław, co łączy te miasta? - lofty. Od lat 60-tych przemysłowe, zabytkowe budynki zmienia się z powodzeniem w wyjątkową przestrzeń do życia. Dawniej lofty wybierali głównie artyści, urządzając w nich mieszkania, pracownie i wystawy. Ich klimat i wyróżniającą się w przestrzeni miejskiej architekturę można odnaleźć także w Polsce. Atmosfera loftowej przestrzeni przyciąga ludzi, dla których mieszkanie musi mieć własny charakter i styl.

 

Każdy projekt loftu jest niepowtarzalny i sam w sobie niezwykły, ale są w Polsce miejsca, od których możemy oczekiwać znacznie więcej. Należy do nich Nowa Papiernia - kompleks stylowych loftów i apartamentów, które powstają we Wrocławiu w obiektach zabytkowej fabryki papieru z 1889 roku.

Ideą inwestora Red Real Estate Development było naturalne połączenie nowoczesnego designu i zaawansowanych technologii z zabytkową architekturą fabryki. Ta koncepcja pozwoliła osiągnąć efekt wyjątkowy – oryginalną bryłę, komfort użytkowania oraz piękno formy - wszystko połączone sztuką designu.

Artur Szczepaniak - główny projektant - "W realizacji tego projektu przyświecała nam myśl, że skoro czas zmienił dzieło dawnych mistrzów budowania, to my dokonamy wyboru jego zmiany tak, aby przeszłość współgrała z teraźniejszością. Chcieliśmy, aby mieszkańcy czuli komfort przebywania w tej przestrzeni, żeby mogli korzystać z nowoczesnych osiągnięć technicznych i technologicznych."

 

 Ideą inwestora Red Real Estate Development było naturalne połączenie nowoczesnego designu i zaawansowanych technologii z zabytkową architekturą fabryki.

 

ARCHITEKTURA

Przemysł papierniczy we Wrocławiu rozwinął się pod koniec XIX wieku. Wówczas zbudowana została pierwsza oficyna, gdzie miała mieścić się linia produkcyjna. Jednak niespełna rok później niejaki Henschel przygotował zupełnie nowy projekt zarówno drukarni, jak i fabryki papieru. Ogromna działka - mieszcząca się przy ulicy Kościuszki - była stale rozbudowywana. W 1903 roku u frontu dotychczasowych zabudowań powstała nowa kamienica. Autorem projektu był znany architekt Max Günther. Wysokie okna, surowa zabytkowa cegła murów, blisko 4m łukowe stropy, detale gzymsów i schodów tworzą charakter fabryki papieru. Ten imponujący architektonicznie fragment miasta stał się bazą dla projektu loftów Nowa Papiernia, który w pełni wykorzystuje potencjał tego miejsca i przywraca mu dawną świetność. Nowoczesna linia architektoniczna wpisana w historyczną bryłę daje wrażenie harmonii i spójnej wizji. Naszą uwagę zwraca część kompleksu New Line - to mieszkania zaprojektowane z niezwykłą dbałością o szczegóły, utrzymane w klimacie zabytkowej przestrzeni tworzą w połączeniu z rewitalizowaną fabryką miejsce wyjątkowe. Atmosfera, którą stworzyli tu projektanci, przywołuje nowojorskie lofty Manhattanu. Zielone patio - oaza spokoju w centrum miasta i bliskość terenów zielonych, czyni z Nowej Papierni miejsce dobre do życia.

 

Industrialny klimat wnętrz Nowej Papierni pozwala na pełną swobodę w aranżacji i daje się dowolnie formować.

 

PIĘKNO FORMY I SZTUKA DESIGNU

Industrialny klimat wnętrz Nowej Papierni pozwala na pełną swobodę w aranżacji i daje się dowolnie formować. Zadbano tu o każdy architektoniczny detal, a do części New Line przeniesione zostały charakterystyczne dla przemysłowych budynków elementy. W Nowej Papierni znajdziemy kolumny nabite nitami, surową oczyszczoną cegłę, stropy odcinkowe Kleina, beton i siatkę architektoniczną. Doświetlone wysokimi oknami przestronne wnętrza,

ceglane ściany i głęboka czerń stalowych konstrukcji fasady tworzą wyjątkowy klimat dla

sztuki projektowania.

Swoją inspirację odnajdują tu także artyści. Z Nową Papiernią współpracuje ściśle designer Oskar Zięta, a jego nowoczesne meble z pracowni Zieta Prozessdesign podkreślają charakter wnętrz.

Przestrzeń Nowej Papierni stała się także plenerem dla młodych miłośników fotografii, którzy realizowali swoją wizję designu w 300 m pomieszczeniu z łukowymi stropami. W obiektywie uchwycili intrygujące przedmioty na tle

surowych wnętrz.

W Nowej Papierni zaskakuje szczególna plastyczność mieszkań, części wspólnej i bezpośredniego otoczenia kompleksu. W zasadzie każda wizja aranżacyjna pozostaje w harmonii z architekturą i klimatem miejsca. Wnętrza ciepłe i przytulne, miękkie tkaniny i drewno, są tu równie naturalne, jak nowoczesny połysk metalu i szkła.

 

W Nowej Papierni zaskakuje szczególna plastyczność mieszkań, części wspólnej i bezpośredniego otoczenia kompleksu.

 

KOMFORT

Najwyższa jakość materiałów, oryginalna struktura podłóg, ściany z cegły, innowacyjne rozwiązania technologiczne spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. W standardzie wykończenia części New Line znalazła się wyjątkowa podłoga w kilkudziesięciu wzorach, beton architektoniczny i 96 rodzajów cegły na ściany. W stare i nowe mury wkomponowane zostaną zaawansowane technologicznie instalacje: światłowodowy Internet, wideofony, system odprowadzania skroplin. Hybrydowa wentylacja Aereco VBP Higro steruje przepływem powietrza i wilgotnością w pomieszczeniu, dzięki czemu pozwala oszczędzić do 50% energii. O bezpieczeństwo dba zaawansowany monitoring.

Właśnie ten mariaż współczesnych oczekiwań z bogactwem historii, stanowi o sile i uroku Nowej Papierni. Imponuje nam skala i rozmach inwestycji, a jednocześnie ujmuje stonowanie projektu i szacunek dla zabytkowej architektury. Nowa Papiernia oferuje klasyczne lofty oraz oryginalny kompleks New Line, który czerpie z loftów to, co najlepsze. Budynek dodatkowo kusi najnowocześniejszą technologią budowlaną i materiałami wysokiej jakości. Z tarasów górnych kondygnacji ponad dachami okolicznych kamienic rozpościera się panorama Wrocławia.

Kompleks loftów i apartamentów, które prezentujemy, to obraz współczesnego rynku, oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów, którzy chcą się wyróżnić, nie zatracając swojego stylu.