Lifestyle

Gadżety

Po co nam tablet

Tekst Wojciech Zych

2013-08-26
Po co nam tablet

Reakcje specjalistów branży komputerowej na pojawienie się w sprzedaży tabletów, tak jak w przypadku każdej nowości, były skrajne. Od określania go jako przerośnięty telefon czy wybrakowany notebook, po uznanie go za multimedialną rewolucję. Natomiast reakcje użytkowników były jednoznaczne - „wreszcie mam i nie oddam”.

 

 

Wygodny internet

Do czego służyć może taki tablet i czy warto wydać na niego  co najmniej kilkaset, a często i więcej złotych? Zastosowań jest naprawdę dużo, to naprawdę uniwersalne urządzenie. Zarówno mniejsze jak i większe tablety są bardzo wygodne w obsłudze - lekkie, cienkie i ergonomicznie zaprojektowane. Nie potrzebują ograniczających nas kabli, myszki czy zewnętrznej klawiatury. Nie muszą stać na stabilnej, równej powierzchni. Działają w pionie i poziomie, a dzięki najprostszej z możliwych formie obsługi – dotykowemu ekranowi – są wyjątkowo intuicyjne. Ich akumulatory wystarczają na kilka do kilkunastu godzin pracy. Wszystkie dostępne na rynku tablety są wyposażone  w moduły WiFi, pozwalające na dostęp do sieci bezprzewodowej. Te z wyższej półki, takie jak np.GALAXY Tab 2 3G,mają też moduły GSM, umożliwiające korzystanie z Internetu przez sieć telefonii komórkowej. Wszystko to sprawia, że na tablecie wygodnie skorzystamy z Internetu wszędzie –stojąc w tramwaju w drodze do pracy czy leżąc w domu na kanapie.

 

Mobilne biuro

Tablet to oczywiście nie tylko ekran do przeglądania Internetu. Co prawda, nie zastąpi klasycznego komputera czy notebooka osobom, które intensywnie pracują przy monitorze, ale idealnie nadaje się wspierania codziennej pracy. Zazwyczaj już w chwili zakupu na urządzeniu jest zainstalowany pakiet programów biurowych pozwalających na edycję plików typu Word, Excel czy PowerPoint, znajdziemy także program do edycji zdjęć. Ponadto tablet to  świetne narzędzie do indywidualnych, multimedialnych prezentacji.

Bardzo ważnym atutem tabletów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android jest integracja z usługami oferowanymi przez serwisy firmy Google. Obecnie to między innymi poczta elektroniczna Gmail, książka adresowa, kalendarz, lista zadań, dysk wirtualny, mapy, przeglądarka Chrome i wiele innych. Dane między platformami synchronizują się automatycznie, nic nie musimy robić ani o niczym pamiętać – jeśli zmienimy dane kontaktowe naszego kontrahenta w smartfonie, albo przesuniemy adres czy datę spotkania w komputerowym terminarzu, tablet sam zaktualizuje te informacje, gdy tylko połączy się z Internetem. Aktualne dane zawsze będziemy mieli pod ręką.

 

 

 

Całkiem spory telefon

Tablety z modułami 3G, mogą też działać jako telefony komórkowe. Jeśli dysponujemy tylko jedną kartą SIM umożliwiającą dostęp do Internetu, przełożenie jej z telefonu do tabletu nie pozbawi nas możliwości wykonania czy odebrania rozmowy. Ale tablety mają też inne ciekawe funkcje telekomunikacyjne. Oprócz obsługi komunikacji tekstowej typu e-mail, chat, sms czy choćby dostępu do serwisów społecznościowych typu Facebook czy Twitter, tablet umożliwia prowadzenie wideokonferencji. Prawie każdy jest wyposażony  w kamerę wideo, wystarczy zainstalować aplikację Skype czy Tango, skonfigurować ją i możemy nie tylko rozmawiać z całym światem, ale także prowadzić rozmowę widząc drugą osobę, przy czym prowadzenie wideo rozmowy z tabletu jest dużo bardziej wygodne i naturalne niż z telefonu czy notebooka.

 

 

Kamera z porządnym ekranem

Kamery przeznaczone do wideokonferencji zazwyczaj mają  parametry zbliżone do typowych kamer komputerowych. Choć zdarzają się wyjątki. Obecnie na rynku dostępne są też tablety kręcące  filmy w rozdzielczości HD - 1280x720. W zastosowaniach amatorskich, przy codziennym filmowaniu czy robieniu zdjęć sprawdza się znakomicie. Duży ekran i aplikacje do cyfrowej obróbki pozwalają też zupełnie sprawnie edytować nagrane filmy i zdjęcia przed wrzuceniem na Facebook’a, do e-maila czy do prezentacji.

 

 

 Gra, książka czy do kina?

Każdy tablet to źródło multimedialnej rozrywki. Na każdy model na pewno znajdziemy wiele gier, które przypadną nam czy naszym dzieciom do gustu. W internetowych sklepach, takich jak Google Play czy Samsung Apps, znajduje się ponad 600 tysięcy gier i aplikacji, które możemy pobierać według upodobań, z czego dużą część bezpłatnie. Tablety mogą nam też zapewnić rozrywkę innego typu. Coraz bardziej popularne stają się czytniki e-booków - elektronicznych książek i czasopism. W roli czytnika najlepiej sprawdzają się mniejsze, 7-calowe wersje urządzeń. Mniejszy tablet łatwiej się trzyma i obsługuje gdy stoimy w metrze albo tramwaju. Oprócz tego tablety świetnie sprawdzają się przy oglądaniu filmów, także tych HD i odtwarzaniu muzyki – wbudowane głośniki sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, a gdy to nie wystarcza, dzięki wyjściom audio, USB,  modułom Bluetooth i WiFi podłączyć możemy do zewnętrznych  systemów audio.

 

 

 GPS, Bluetooth, rysik, pilot

Wiele tabletów oprócz wymienionych już wcześniej rozszerzeń i udogodnień, ma jeszcze kilka unikalnych funkcji. Np.  chowany w obudowie rysik, dzięki któremu tablet możemy wykorzystywać  jak klasyczny notatnik. Rysikiem możemy odręcznie pisać, rysować, a także obsługiwać całe urządzenie. Kolejna z ciekawostek to uniwersalny pilot na podczerwień. Zainstalowane w tablecie oprogramowanie pozwala sterować urządzeniami takimi jak telewizory, odtwarzacze Blu-Ray, DVD/ CD i innym sprzętem RTV. Bardzo ciekawą funkcją, jest też możliwość dzielenia ekranu między dwie różne aplikacje. Dzięki temu w jednym oknie możemy oglądać  film lub prezentację, a w drugim np. zapisywać swoje spostrzeżenia.

Tablet szybko stał się urządzeniem tak niezbędnym jak komórka, czy laptop. Jednym jest on niezwykle przydatny w podróży, innym jako dodatkowe narzędzie w pracy, a jeszcze innym podczas leniuchowania w domu. Wiele osób zastanawia się dziś jak żyło wcześniej bez tabletu…