Lifestyle

Gadżety

Pokolenie Coffee Lovers w natarciu

Tekst Kinga Zwierzchowska

2013-08-23
Pokolenie Coffee Lovers w natarciu

Jeszcze kilkanaście lat temu ekspres do kawy był bardziej kojarzony z kawiarnią, restauracją niż z domowym zaciszem. Na luksus aromatycznego czarnego espresso mogli sobie pozwolić naprawdę nieliczni. Trudno także było znaleźć prawdziwych smakoszy kaw mlecznych…

Polska, Warszawa - kilkanaście lat wcześniej…

Typowy Warszawiak wybiera czarną i mocną kawę, a na polskich stołach króluje Sahara, Pedros i inne mieszanki kaw nierozpuszczalnych. Powoli, bardzo powoli na rynku pojawiają się pierwsze kawy rozpuszczalne, a Polacy zaczynają dodawać do nich mleko i doceniać smak kaw mlecznych. Pierwszym kawom mlecznym daleko jeszcze jednak do dzisiejszych wariacji cappuccino,  caffelatte czy latte macchiato….

 

 

Czy ktoś mógł wtedy przewidzieć, że nie minie nawet kilkanaście lat, a cała istota picia kawy przewróci się do góry nogami?  Kiedyś piliśmy kawę po to, aby się dobudzić – najczęściej rano, w domu czarną z duża ilością cukru. Dzisiaj kawę pijemy z różnych powodów: by dodać sobie energii, podtrzymać stosunki towarzyskie i dla relaksu – co więcej: pijemy głównie kawy mleczne. Kawa staje się doskonałym pretekstem do spotkań towarzyskich, rodzinnych a co za tym idzie staje się synonimem rozrywki.  Nie to jest jednak największa zmiana, jaka zaszła w polskim społeczeństwie – największą rewolucją jest to, że kawę mleczną pijemy z … ekspresów w naszych domach.

Dokładnie tak – ekspresy do kawy na stałe zadomowiły się w polskich mieszkaniach i blokach stając się ich nieodłącznym elementem. Jak Polska długa i szeroka tak wiele różnych i rodzajów i marek można znaleźć pod dachami polskich domostw – dlatego właśnie w tym artykule skupimy się na przedstawieniu tych najważniejszych kategorii ekspresów, a tym samym pozwolimy sobie na stworzenie małego Vademecum ekspresów do kawy.

Rynek ekspresów do kawy to jeden z najsilniej rozwijających się segmentów małego AGD w Polsce.  Na półkach sklepowych panuje dzisiaj ogromna dywersyfikacja ekspresów do kawy -  wzbogacanych regularnie przez producentów o coraz to nowe funkcje i możliwości.

 

Dobrą wiadomością dla miłośników „małej czarnej” jest to, że idąc do sklepu, naprawdę mają w czym wybierać. Kierując się zasobnością portfela i upodobaniami estetycznymi każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą zaletą ekspresów jest ich wszechstronność, nie tylko pod względem funkcji, ale też designu i kształtu. W zależności od potrzeb konsument może zdecydować się na model do zabudowy, wolnostojący, przelewowy lub ciśnieniowy, automatyczny lub manualny – a to tylko niektóre z możliwości. Najważniejsze, że dobry ekspres z powodzeniem zastąpi nie tylko zalane wrzątkiem „fusy”, ale również kawiarnię za rogiem.

 

 

Podstawowy podział ekspresów opiera się na sposobie parzenia kawy – tym samym wyróżniamy  trzy podstawowe grupy, które różnią się budową, funkcjami oraz sposobem działania. Oto one:

 

Ekspresy przelewowe są najprostszymi ekspresami pozwalającymi na przygotowanie tylko jednego rodzaju kawy.  Ich działanie jest także nadzwyczaj proste: woda podgrzewana jest przez grzałkę, a następnie zostaje przelana do komory zasypowej. Następnie przepływa przez filtr, w którym umieszczona jest wcześniej zmielona kawa. Gorąca woda jest filtrowana, a gotowa kawa zostaje przelana do szklanego dzbanka.

Ekspresy kombinowane są sprawdzonym i jakże praktycznym połączeniem ekspresu ciśnieniowego i przelewowego tym samym pozwalają przygotować zarówno kawę filtrowaną, espresso i cappuccino. Są tym samym dobrym rozwiązaniem  wszędzie tam, gdzie w jednym czasie wiele osób chciałoby się napić kawy – m.in. w biurach czy hotelach.

Ekspresy ciśnieniowe oferują dużo więcej możliwości niż ekspresy przelewowe i kombinowane (przelewowo-ciśnieniowe). Za ich pomocą przygotujemy m.in.: prawdziwe włoskie espresso, a także wachlarz kaw mlecznych: cappuccino, caffelatte i latte macchiato. Są najliczniejszą grupą urządzeń do przyrządzania kawy - mają swoje podgrupy i kolejne kategorie, które różnią się m.in.: wysokością ciśnienia, sposobem montażu i obsługą.

 

 

Biorąc pod uwagę wysokość ciśnienia ekspresy ciśnieniowe dzielimy na:

 • ekspresy niskociśnieniowe wytwarzające ciśnienie o wartości około 3-4 barów. W ekspresach niskociśnieniowych para wodna powstaje w hermetycznie zamkniętym zbiorniku, co pozwala na wytworzenie się tzw. hydrociśnienia, powodującego wtłoczenie wody do filtra wcześniej wypełnionego zmielonymi ziarnami.

 

 • ekspresy wysokociśnieniowe  posiadające specjalną pompę wytwarzającą ciśnienie o wartości 15-18 barów. Pod wpływem ciśnienia gorąca woda podgrzana uprzednio przez grzałkę jest wtłaczana silnym strumieniem do bloku zaparzającego.

 

Ze względu na sposób obsługi ekspresy ciśnieniowe dzielimy na:

 

 • ekspresy ciśnieniowe ręczne potocznie zwane też manualnymi lub kolbowymi.  W zależności od budowy pozwalają na  przygotowanie jednej bądź dwóch filiżanek espresso.  Do powyższej grupy zaliczamy zarówno modele wysoko- jak i niskociśnieniowe. W niektórych ekspresach kolbowych możemy stosować zarówno kawę mieloną jak i kawę w saszetkach E.S.E ( Easy Serving Espresso) – jej plusem jest perfekcyjnie odmierzona ilość kawy niezbędnej do przygotowania idealnego espresso. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w ekspresach manualnych jest specjalny adapter filtr crema, umożliwiający przygotowanie kawy z charakterystyczną kremową pianką w kolorze orzechowym.

 

Większość modeli ręcznych, posiada  praktyczną dyszę do spieniania mleka, umożliwiającą przygotowanie cappuccino lub jak w przypadku modelu EC 850M – automatyczny system spieniania mleka IFD, który pozwala na przygotowanie zarówno cappuccino jak i latte macchiato.

 

 • ekspresy ciśnieniowe automatyczne są najbardziej technologicznie zaawansowanymi urządzeniami służącymi do przygotowania kawy. Co ciekawe – właśnie w przypadku tych modeli  obsługa jest najprostsza.  Jest to także jedna z największych grup obejmująca wyłącznie ekspresy wysokociśnieniowe (min. 15 barów) i dzieląca się na kilka podkategorii. Wybierając ekspres automatyczny warto zwrócić uwagę na szereg funkcji, które dany model posiada – funkcji, które w znaczny sposób ułatwią nam jego codzienne użytkowanie i tym samym sprawią, że będziemy się cieszyć smakiem wybornej kawy. Do najważniejszych z nich należą:
 • Automatyczny system spieniania mleka IFD (patent marki De’Longhi) pozwalający na przygotowanie kawy za pomocą tylko jednego przycisku. System IFD oparto na odpowiednich proporcjach mleka, powietrza i pary - naciśnięcie jednego przycisku pozwala przygotować gorące i spienione mleko do cappuccino, latte macchiato czy caffelatte. Dzbanek z zimnym mlekiem umieszcza się w ekspresie, a po naciśnięciu przycisku mleko i kawa przygotowywane są jedno po drugim i wlewane do filiżanki.

 

 

 

 • System Cappuccino – niektóre ekspresy automatyczne wyposażone są w specjalną dyszę, za pomocą której można samemu podgrzać i spienić mleko. Wystarczy zanurzyć końcówkę dyszy w dzbanku z zimnym mlekiem, odkręcić pokrętło pary i już po chwili kremowa pianka z mleka będzie gotowa.

 

 • Bezprzewodowy system zaparzania – sprawia, że kawa za każdym razem przygotowywana jest ze świeżo zmielonych ziaren. Odpowiednia konstrukcja oraz kompaktowe wymiary modułu zaparzacza gwarantują optymalną dystrybucję ciepła, a co za tym idzie idealną temperaturę przygotowania kawy espresso. Moduł zaparzacza można w prosty sposób wyjąć, co umożliwia łatwe czyszczenie wnętrza ekspresu.

 

 • Wbudowany młynek żarnowy – wszystkie ekspresy automatyczne De’Longhi wyposażone są w żarnowe młynki do kawy, dzięki czemu napar, który w nich przygotowujemy jest zawsze świeży i aromatyczny. 13-stopniowa regulacja zmielenia daje możliwość odpowiedniego ustawienia młynka w celu uzyskania kawy espresso o idealnej konsystencji i z kremową pianką na powierzchni.

 

 • System grzewczy Termoblok – (przepływowy ogrzewacz wody) rodzaj systemu grzewczego, którego podstawę stanowi wysokociśnieniowa pompa, która prowadzi wodę do przedziału, gdzie jest ona natychmiastowo ogrzewana do temperatury 85-95°C. Gwarantuje to bardzo szybki proces podgrzewania wody (ok 30 sekund) oraz gwarantuje stałą, idealną temperaturę parzenia espresso.

 

 • Dwa termobloki w modelach z systemem IFD – zastosowanie dwóch termobloków przynosi duże korzyści ponieważ każdy z nich odpowiada za inną funkcję. Jeden podgrzewa wodę do parzenia kawy (ok 85-95°C), drugi do przygotowania pary (120°C). Nie występuje różnica temperatur na termobloku przez co kawa jest zawsze parzona w optymalnej temperaturze i nie występuje proces przepalenia lub niedoparzenia kawy. Dodatkowo skraca to czas przygotowania kawy mlecznej oraz zapobiega zbieraniu się nadmiaru wody w tacce ociekowej po przygotowaniu kawy mlecznej.

 

 • Funkcja CLEAN w pojemnikach na mleko w ekspresach z systemem IFD – sprawia, że utrzymanie układu spieniana mleka w czystości jest bardzo proste. Wystarczy jedynie nacisnąć przycisk ‘clean’ znajdujący się na pojemniku. Nie musimy o tym pamiętać ponieważ ekspres zawsze kiedy zajdzie taka potrzeba pokaże odpowiednią informację na wyświetlaczu. Dzbanek z mlekiem to olbrzymi komfort użytkowania ponieważ można przechowywać go w lodówce oraz myć w zmywarce
 • Obsługa od frontu – większość czynności, które należy wykonać przy obsłudze ekspresu możliwa jest od frontu, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania oraz sprawia, że możemy ustawić go blisko ściany. Wyjmowany od frontu pojemnik na fusy z tacką ociekową, pojemnik na wodę oraz zaparzacz.
 • regulowana wysokość adaptera do kawy – ułatwia przygotowanie różnego rodzaju kawy. Dzięki regulacji wysokości adaptera mamy możliwość korzystania zarówno z  małych i poręcznych filiżanek do espresso czy cappuccino, ale również wysokich szklanek do cafelatte lub latte macchiato.

 

 • Funkcja MOJA KAWA – pozwala na zaprogramowanie i zapamiętanie parametrów ulubionej kawy. Możemy ustawić ilość kawy, wody oraz temperaturę naparu.

 

 • Funkcja STATYSTYKI – jest to funkcja wgrana do modeli z menu ekranowym (wyświetlacz LCD) pozwalająca na sprawdzenie „przebiegu” ekspresu, tzn. ilość zaparzonych kaw, ilość litrów wody i litrów mleka które przepłynęły przez ekspres, ilość użytych filtrów oraz ilość przeprowadzonych procesów odkamieniania.

 

 • Czujnik 72 godzin – funkcja, która dba abyśmy nie doprowadzili do zapleśnienia krążków po kawie znajdujących się w pojemniku na fusy. Jeśli zaparzymy jedną kawę i nie będziemy używać ekspresu przez kilka dni, zostaniemy poinformowani przez urządzenie o konieczności opróżnienia pojemnika na fusy po upływie 72 h.

 

 • Automatyczny program oczyszczania i odkamieniania – ekspres po każdym włączeniu i wyłączeniu oczyszcza się poprzez przepłukanie systemu zaparzającego i elementów przez które przepływa kawa do filiżanki.  Odkamienianie  jest programem automatycznym, który wystarczy uruchomić w menu, następnie wlać płyn do odkamieniania i wodę do zbiornika, a resztę czynności wykona ekspres.

 

 • Przycisk MILK – funkcja, która sprawia radość najczęściej najmłodszym, ponieważ pozwala na szybkie przygotowanie gorącego mleka do kakao lub samego gorącego mleka

 

Inną podkategorią ekspresów ciśnieniowych są ekspresy kapsułkowe, nazywane często ekspresami dla singli, które cieszą się coraz większa popularnością na naszym rynku.  Ekspresy kapsułkowe pozwalają na jeszcze szybsze i łatwiejsze przygotowanie ulubionej kawy przy użyciu specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą różniących się między sobą intensywnością i smakiem. Warto pamiętać, że wspomniane kapsułki są pakowane próżniowo, dzięki czemu zachowują świeżość i aromatyczność. Kapsułki ułatwiają nie tylko samo przygotowanie kawy (możemy wybrać wersje espresso lub lungo),  ale również czyszczenie ekspresu – wystarczy tylko raz na jakiś czas usunąć zużyte kapsułki ze specjalnego pojemnika w ekspresie.

 

 

 

Gdy już wybierzemy ekspres idealny, szyty na miarę naszych potrzeb to nie zapomnijmy o jednej ważnej rzeczy – czyszczenie i konserwacja to podstawowy obowiązek każdego właściciela ekspresu. Choć część modeli została wyposażona w automatyczne funkcje czyszczenia, to tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić osoby dbającej o urządzenie – to właśnie od użytkowników zależy to, jak długo ekspres będzie sprawny i czy zaparzona w nim kawa będzie godna polecenia.

Wbrew pozorom konserwacja ekspresu jest sprawą dość łatwą i nie czasochłonną. Wiele elementów ekspresu można łatwo zdemontować i umyć nawet w zmywarce. W przypadku ekspresów automatycznych producenci poszli o krok dalej – ekspres sygnalizuje np. konieczność opróżnienia pojemnika na fusy, przeprowadzenia odkamieniania a następnie automatycznie ten proces przeprowadza.

Cóż możemy powiedzieć więcej … Enjoy Your Coffee!