Lifestyle

Gadżety

Prążkowana ceramika. Wazony z motywem żłobień

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia Shutterstock

2019-07-12
Prążkowana ceramika. Wazony z motywem żłobień

Przymiotem eleganckich wnętrz wcale nie muszą być ornamentalne dekoracje ani kosztowne zdobienia. Czy to w przypadku wykończeń, mebli, czy detali zasada pozostaje ta sama – by stworzyć stylowy wystrój, warto wybierać klasyczne, proste formy. Taki charakter wyróżnia modne wazony okraszone jedynie subtelnym żłobieniem.

 

Minimalizm w dziedzinie ceramiki użytkowej to trend, który obserwujemy już od kilku sezonów. Zamiast kunsztownych naczyń, ostatnio chętniej sięgamy po te nieprzesadnie skomplikowane, o kształtach inspirowanych naturą lub przeciwnie – geometrycznymi figurami. W ugruntowaniu się tendencji w dużym stopniu pomogła popularność stylu skandynawskiego, dla którego typowe są ascetyczne, czasem nawet odrobinę rustykalne dodatki. Ważne miejsce wśród nich zajmują ceramiczna, porcelanowa i szklana zastawa – ta używana podczas posiłków, ale także pojawiająca się we wnętrzach w roli ozdobnego akcentu. To właśnie z przytulnym wystrojem rodem z Północy Europy kojarzymy urokliwe kompozycje słojów, butelek i wazonów, używanych nie tylko po to, by mogły w nich znaleźć się kwiaty, lecz także, aby samoistnie upiększały przestrzeń. Gros z nich to zupełnie gładkie egzemplarze, ale w tym asortymencie nie brakuje również żłobionych modeli, które okazały się wzorniczym przebojem.

 

 

PRADAWNE POCZĄTKI

Zabawa formą to dla osób zajmujących się szklanymi wyrobami tzw. chleb powszedni. Ciągle jednak twórcy potrafią zaskoczyć świeżym spojrzeniem na dobrze znany przedmiot, a nawet zachwycić kreatywnością. W wielu przypadkach sukces gwarantuje zestawienie nowych pomysłów z tradycją. Tak też stało się w przypadku wazonów o prążkowanej strukturze, które choć przypisane do współczesnego designu, mają swoje źródło w historii – i to tej najdawniejszej, sięgającej ery neolitu. Wtedy to człowiek odkrył możliwość obrabiania wilgotnej gliny w taki sposób, by móc uzyskiwać z niej szczelne pojemniki na żywność. Dostrzegł też potrzebę ich zdobienia – początkowo bardzo prostą metodą – techniką rycia. Powstałe w ten sposób żłobienia nadawały misom i dzbanom ciekawy wygląd, różnicując przy tym poszczególne egzemplarze. Dziś projektanci sztuki użytkowej powracają do pierwotnego obrazu ceramiki, modelując ją na wzór dawnych wytworów. Dysponując o wiele doskonalszą technologią i znajomością tajników pracy z różnego typu materią, kreują efektowne w swej prostocie formy, których główną ideą jest subtelne przyozdobienie korpusu podłużnym, poprzecznym, punktowym lub nieregularnie poprowadzonym szlakiem. Tak powstały deseń zamienia gładką powierzchnię w model z trójwymiarowym dekorem.

 

 

BOGACTWO OSZCZĘDNEGO WZORNICTWA

Atrybutem naczyń z motywem żłobionych rowków jest ich oszczędna ornamentyka, a z drugiej strony charakter tak stylowy, że wykreowane w ten sposób wazony postrzega się niczym dzieła sztuki – idealne do eksponowania w najbardziej reprezentacyjnych punktach wnętrza. Nie brakuje wśród nich ekskluzywnych wariantów, będących doskonałym pomysłem na prezent, jak i niebanalną ozdobę. Precyzja wykonania oraz rzemieślniczy kunszt nadają im artystyczną rangę. Z drugiej strony jednak wiele modeli pasuje także do codziennych stylizacji, gdzie nadrzędnym celem jest praktyczny wymiar, a nie fokus na gromadzenie prestiżowych elementów. Bez względu na tego rodzaju okoliczności, wprowadzając do wystroju ceramikę okraszoną prążkami, możemy liczyć na estetyczny rezultat. Znajdziemy wśród nich wersje błyszczące, szkliwione (także z modnym efektem spękań) lub pokryte matową powłoką o aksamitnej powierzchni. Te ostatnie najciekawiej wyglądają w ciemnej odsłonie – czarnej, grafitowej, szmaragdowej czy granatowej, ale też pastelowej. Pudrowy róż, subtelny błękit, gołębia szarość, rozbielona mięta – takie odcienie miło oglądać w porcelanowym wydaniu. Neutralna biel oczywiście nie ustępuje im miejsca, będąc bezpiecznym wyjściem w sytuacji, gdy chcemy uniknąć przytłaczającego wrażenia. Poza tym, designerzy chętnie eksperymentują ze szkłem – transparentne, przydymione, lekko zabarwione naczynia znakomicie sprawdzają się jako charakterystyczne detale. W wersji strukturalnej, z pazurem, prezentują się nowocześnie i świeżo.

 

 

Oprócz materiału i wykończenia liczy się także forma, jaką otrzymują wazony urozmaicane żłobieniem. Popularne są wśród nich zwłaszcza te o prostej walcowatej bryle i stałej średnicy. Ostatnio trendem stało się umieszczanie w ich wnętrzu pojedynczych tropikalnych liści. Charakteru nadaje się im więc przez włożenie doń pędu monstery, paproci czy gałązki eukaliptusa – roślin, które całkiem niedawno przebojem wtargnęły do mieszkań, by na dobre się w nich rozgościć. Poza tym klimat wielu stylizacji podkreślają pękate naczynia ze zwężaną szyjką, modele nawiązujące wyglądem do butelki, karafki, gąsiora na wino czy rustykalnego słoja, nietracące przy tym swej wyrafinowanej osobliwości. To przecież naczynia powstające przede wszystkim po to, by zdobić.