Lifestyle

Gadżety

Przestrzeń dla kota i psa w mieszkaniu. Design z myślą o pupilach

Tekst ECO LIFE GROUP S.C. • Zdjęcia ECO LIFE GROUP S.C.

2020-02-03
Przestrzeń dla kota i psa w mieszkaniu. Design z myślą o pupilach

Przyjęcie do rodziny psa czy kota to ogromna radość, ale i szereg wyzwań, począwszy od zmiany trybu życia, po dostosowanie przestrzeni także do potrzeb czworonożnych domowników. Trzeba przy tym pogodzić kilka istotnych kwestii – komfort zwierzaków, nasze poczucie estetyki oraz… chęć ocalenia mebli i wartościowych przedmiotów przed niszczycielskimi zapędami pupila. Warto wziąć pod uwagę kilka sugestii, jak zorganizować przestrzeń, w której mieszkają też psy lub/i koty.

 

WŁASNE MIEJSCE

Nasz podopieczny, a szczególnie pies, musi mieć swoje miejsce do spania i odpoczynku. Powinno ono oczywiście być dostosowane do wielkości pupila, nie za małe, aby mógł wygodnie wypocząć. Legowisko należy ustawić w miejscu z jednej strony zacisznym, ale z drugiej – blisko domowników. Psy to zwierzęta stadne i odizolowanie ich od reszty rodziny będzie źródłem niepokoju, a nawet frustracji.

 

 

Na rynku mamy teraz bardzo duży wybór legowisk. Oprócz oczywistej kwestii wyglądu – model musi pasować do stylu i kolorystyki naszego mieszkania czy domu – warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz użyte materiały. Pamiętajmy, że pies po powrocie ze spaceru nie będzie idealnie czysty. Legowisko może się więc łatwo brudzić, zbierać sierść i – niestety – bakterie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest możliwość zdjęcia i uprania pokrycia w pralce, zamiast uciążliwego czyszczenia. Pomagają także powłoki antybakteryjne oraz hipoalergiczne materiały.

 

 

Obecnie na rynku dostępne są także legowiska ortopedyczne, bardzo wygodne i dostosowujące się do ułożenia ciała psa. Idealnie sprawdzą się w przypadku zwierzaków starszych i schorowanych lub po zabiegach ortopedycznych. Przydają się też wszelkiego rodzaju koce, które można narzucić na kanapę, jeśli pozwalamy psu na niej wypoczywać. Ochroni to mebel przed zadrapaniami, sierścią czy zabrudzeniami. Jeśli chodzi o koty, to najważniejszą sprawą jest przytulność i odizolowanie od bodźców z zewnątrz. Dla kota lepiej wybrać legowisko częściowo zamknięte, przypominające domek, najlepiej z miękkim wypełnieniem, pokryty miłym w dotyku materiałem. Koty to uwielbiają!

Pamiętajmy, aby legowiska nie ustawiać w pobliżu źródeł ciepła, np. kaloryfera, ani w miejscach narażonych na przeciąg.

 

 

PASUJĄCE ELEMENTY UKŁADANKI

Co oczywiste, nasz pupil musi pić i jeść, potrzebne będą więc miski. Bardzo częstym rozwiązaniem architektonicznym jest obecnie połączenie salonu oraz kuchni. Psie czy kocie naczynia umieszczone w kuchni stają się przez to częścią reprezentacyjnej przestrzeni wspólnej, w której przyjmujemy gości i sami najwięcej przebywamy. Tym ważniejsza jest ich estetyka oraz funkcjonalność – szczególnie łatwość utrzymania w czystości. Najlepiej sprawdzają się oczywiście miseczki metalowe, jednak ich design nie jest zadowalający dla osób przywiązujących dużą wagę do wystroju wnętrz. Dlatego lepiej postawić na ozdobną miskę z metalowym, wyjmowanym wkładem, który bez problemu można myć w zmywarce. Dodatkowo przydaje się mata. Ponieważ psy lubią rozrzucać jedzenie, zapobiegnie ona również przesuwaniu się misek.

 

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są serie produktów – miski, legowisko, koce, podkładki z tym samym deseniem. Wprowadzamy wtedy do naszej strefy dziennej tylko jeden dodatkowy wzór, co pomaga optycznie uporządkować przestrzeń i daje wrażenie spójności.

 

 

KOCIE SPRAWKI

Obecnie coraz więcej kotów pozostaje w domu, bez możliwości wyjścia na zewnątrz. Jest to dobre rozwiązanie, jednak kot niewychodzący nie ma możliwości ścierania pazurków i wspinania się w naturalnym środowisku. Aby nie robił tego na naszej kanapie czy innych meblach, musimy zainwestować w drapak. Ich wybór na rynku jest ogromny, warto jednak dobrze przyjrzeć się jakości i funkcjonalności. Po pierwsze, drapak nie może być za mały! Kot musi mieć możliwość „wyciągnąć się” na konstrukcji, w przeciwnym razie nie będzie chciał z niej korzystać. Poza tym, materiały i wykonanie powinny być solidne – zwróćmy uwagę na grubość sizalu, mocowanie elementów itp.

 

 

Rodzaj drapaka dobrze też dopasować do potrzeb naszego pupila – jedne koty są spokojniejsze, inne potrzebują wielu bodźców. Tym pierwszym wystarczy niewielki egzemplarz, najlepiej z zacisznym domkiem do spania, te drugie potrzebują znacznie bardziej rozbudowanego kociego mebla. Jego ustawienie to kolejny problem, z którym muszą zmierzyć się kociarze. Niestety nie mamy dobrych wieści – najczęściej to zwierzak decyduje o ustawieniu „swoich sprzętów”. Drapak dobrze jest postawić w miejscu, które nasz pupil lubi, w przeciwnym razie będzie stał nieużywany. Z tego względu warto wybrać model estetyczny, dopasowany kolorem i stylem do naszego wnętrza.

 

 

Pamiętajmy, że pies czy kot są z nami wiele lat. Warto dostosować naszą przestrzeń także do ich potrzeb, aby wszystkim – i ludziom, i zwierzakom – żyło się wygodniej oraz szczęśliwie.