Lifestyle

Hotele i restauracje

Tekstylia w pokojach gościnnych

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia shutterstock

2017-11-22
Tekstylia w pokojach gościnnych

Troska o wykreowanie przytulnego wnętrza, do jakiego powraca się z przyjemnością, to domena nie tylko właścicieli prywatnych mieszkań bądź domów, ale także inwestorów sprawujących pieczę nad obiektami noclegowymi. Na przyjazny wystrój hotelu czy pensjonatu składa się szereg czynników. Oprócz sprzętów, wyposażenia oraz licznych udogodnień, znaczną rolę odgrywają tekstylne dodatki, bez których żadna aranżacja nie byłaby kompletna.

 

Tekstylia to nieodłączny element stylizacji wnętrz, stosowany zarówno w roli obić tapicerskich, zasłon, firan, obrusów, pościeli, dywanów, jak i rozmaitych drobnych akcesoriów. To jeden z głównych czynników nadających aranżacji charakterystyczny rys – w zależności od założonego celu potrafi znakomicie uszlachetniać, upiększać, wzbogacać, sublimować lub neutralizować adaptowaną przestrzeń. Niełatwo jednak dobrać takie materiały, które sprostają oczekiwaniom hotelowych decydentów, wpiszą się w gusta gości oraz nie będą przysparzały obsłudze kłopotów z utrzymaniem ich w czystości. Mimo że wśród rozbudowanej oferty producentów trudno wyselekcjonować najwłaściwsze rozwiązanie, warto szukać złotego środka.

 

tekstylia hotelowe

 

ŁĄCZĄC ESTETYKĘ Z PRAGMATYZMEM

Aranżacja hotelowego wnętrza składa się z kilku etapów, z których każdy ma równie istotne znaczenie. Chociaż wybór tekstyliów jest zazwyczaj jednym z ostatnich przystanków na drodze do całościowego wykończenia lokum przeznaczonego do użytku gości, nie powinniśmy go bagatelizować tym bardziej, że wymaga on jeszcze więcej uwagi niż domowe stylizacje. Poza koniecznością dostosowania tkanin do estetyki całości, zarządzający obiektami o charakterze komercyjnym są zobowiązani zadbać o obecność w tych przestrzeniach materiałów spełniających przepisy pożarowe oraz kategoryzacyjne, odpowiadające poszczególnym klasom hotelu. Według „Wymogów co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług, w tym usług gastronomicznych, dla hoteli i moteli”, będących załącznikiem do rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 2011 r., bez względu na standard obiektu w budynku noclegowym powinny znaleźć się firany, żaluzje lub rolety przepuszczające światło, a także zasłony, rolety lub żaluzje okienne zaciemniające. Dopuszczalne jest także zastosowanie elementów dekoracyjnych, wykonanych z tekstyliów. Tkaniny pojawiające się w hotelowym wnętrzu powinny charakteryzować się określonymi właściwościami, wynikającymi z normy PN-EN 13501-1, która dzieli wszelkie wyroby budowlane i wykończeniowe na klasy pod względem sposobu ich reagowania na ogień. Najodporniejsze są materiały z grupy A1, natomiast najbardziej podatne – surowce oznaczone symbolem F. Wśród dostępnych tkanin szukajmy więc tych wyróżniających się najwyższą ognioodpornością.

 

tekstylia w pokojach gościnnych

 

ŚWIEŻOŚĆ I HIGIENA

Bezpieczeństwo nie jest jedyną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, wyposażając pokoje gościnne. Równie istotne są właściwości zaciemniające, wygłuszające (poprawiające akustykę – tapety, kotary itp.) czy sprzyjające ochronie przed zanieczyszczeniami. Do wnętrz komercyjnych, charakteryzujących się wzmożoną rotacją osób, poleca się tkaniny uniemożliwiające rozwój drobnoustrojów. Chronią one gości przed przenoszeniem się zarazków, co w budynkach użyteczności publicznej jest zjawiskiem nieuniknionym. Innowację w kwestii higieny stanowią tkaniny aktywnie poprawiające jakość powietrza, działające jak katalizator, które dzięki zawartości metali szlachetnych eliminują nieprzyjemne, drażniące zapachy i szkodliwe substancje – przede wszystkim nikotynę oraz amoniak. To rozwiązanie przyjazne dla alergików, stosowane w postaci kotar zainstalowanych w newralgicznych punktach obiektów, działające nieprzerwanie przez całą dobę.

 

tekstylia w pokojach hotelowych

 

STYLOWA ARANŻACJA

Skupiając się na względach praktycznych i konieczności dostosowania rodzaju tkanin do normatywnych obostrzeń, w żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o ich estetyce. W zależności od tego, czy zależy nam na wykreowaniu przestrzeni uniwersalnej, w jakiej dobrze poczują się osoby o różnych gustach, czy wyraźnie zindywidualizowanej, o charakterystycznym, oryginalnym klimacie, będziemy dobierać inne tekstylia. Dekoratorzy wnętrz zalecają sięganie po jasne materiały, zdobione subtelnym deseniem bądź eleganckie dodatki w szlachetnym, ciemnym kolorze, jeżeli zaś pragniemy uzyskać wyjątkową kompozycję, sięgnijmy po odważne wzory. Właściwe będą zawsze modne motywy florystyczne i geometryczne. Najwięcej jednak zależy – podobnie jak w przypadku aranżacji przestrzeni mieszkalnych – od proporcji danego pomieszczenia, jego wymiarów oraz zaplanowanej stylistyki. Odpowiednio dobrane tkaniny pozwolą nam dowolnie manewrować wyrazem całości. Przykładowo, dzięki długim zasłonom w pionowe pasy optycznie podwyższymy wnętrze, jasna tapeta na nieoświetlonej ścianie wizualnie powiększy przestrzeń, natomiast wzorzyste desenie ożywią pokój gościnny.

 

tekstylia w hotelach wymagania

 

Tkaniny mające zdobić hotelowe kwatery to wbrew pozorom zagadnienie rozległe i dość złożone. Ich dobór wymaga wieloaspektowej analizy. Chociaż odnalezienie kompromisu pomiędzy komfortem i estetyką a utylitarnością oraz bezpieczeństwem na pierwszy rzut oka wydaje się karkołomnym zadaniem, producenci nowoczesnych tekstyliów udowadniają, że wszelkie te kwestie udaje się z powodzeniem połączyć. W efekcie powstają produkty znakomicie wpisujące się w potrzeby współczesnych obiektów oferujących pokoje gościnne.