Lifestyle

Hotele i restauracje

Tradycja i nowoczesność w Hotelu Dębowy Biowellness&SPA

Tekst Hotel Dębowy Biowellness&SPA www.hoteldebowy.pl • Zdjęcia Hotel Dębowy Biowellness&SPA www.hoteldebowy.pl

2018-04-25
Tradycja i nowoczesność w Hotelu Dębowy Biowellness&SPA

Hotel Dębowy Biowellness&SPA, zlokalizowany u podnóża Gór Sowich, to kompleks budynków otoczonych 10-cio hektarowym parkiem, z których dwa – Pałac Dębowy oraz Rezydencja Dębowa**** – to zabytkowe wille, wybudowane na początku XX wieku. 15 lat temu budynki przeszły generalny remont i zostały przystosowane pod usługi hotelowe. Na terenie zbudowano także salę weselną, willę oraz zewnętrzną, nowoczesną Strefę Biowellness z naturalnie uzdatnianym Biostawem Kąpielowym. Hotel Dębowy stał się miejscem, gdzie historia i XX-wieczne architektoniczne detale przeplatają się z nowoczesnością.

 

hotel dębowy pokoje

 

Pałac Dębowy, w którym obecnie mieści się 20 pokoi, restauracja oraz recepcja hotelu, powstawał w latach 1901-1904, pod kierownictwemK. Bertholda z Niemczy. Budowa odbywała się na zlecenie przedsiębiorcy z Bielawy – Wolfganga Dieriga, który chciał wybudować dom swojej rodzinie. Berthold zadbał o każdy szczegół budynku, co można zauważyć w ozdobnych dodatkach, starannie odnowionych przez obecnych właścicieli. Na szczególną uwagę zasługuje kolorowy witraż, przedstawiający lecące ptaki na tle górskiego krajobrazu, który zdobi i oświetla główną klatkę schodową. Został on wykonany w 1903 roku we Wrocławiu przez Adolpha Seilera – mistrza szklarskiego. Pokoje, w których znajdują się łóżka z baldachimami czy stylowymi obiciami, a także schody z mocno rzeźbionymi balustradami, podkreślają neorenesansowy klimat hotelu. Spacerując po wnętrzu budynku, koniecznie należy spojrzeć pod nogi, ponieważ stąpa się po oryginalnej, wzorzystej posadzce, odnowionej w czasie niedawnych remontów. Będąc w Sali Kredensowej Restauracji Ogrodowej, warto przyjrzeć się dębowej zabudowie kuchennej z oryginalnymi kowalskimi okuciami na jednej ze ścian. Z kolei na zewnątrz można podziwiać zabytkowe tympanony.

 

hotel dębowy restauracja

 

Po wojnie

Po 1945 roku, zważając na panujący w regionie mikroklimat, obiekt wraz z przyległymi budynkami mieszkalno-gospodarczymi przekształcono w placówkę leczniczą, należącą do Państwowego Zespołu Prewentoriów, gdzie leczono dzieci z chorób płuc. Prewentorium zamknięto w 2000 roku. Rok później teren został sprzedany obecnym właścicielom. – W 2007 roku kompleks pałacowo-parkowy został wpisany do rejestru zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje bindaż, czyli aleja obustronnie obsadzona drzewami, których pędy splatają się nad drogą, tworząc sklepienie, znajdujący się na terenie 10-cio hektarowego parku. W samym parku przeważa trawa, co jest charakterystyczne dla ogrodów angielskich – mówi Monika Kwiędacz, właścicielka Hotelu Dębowy Biowellness&SPA.

 

apartament hotel dębowy

 

Rezydencja Dębowa****

Drugim zabytkowym obiektem, należącym do całego kompleksu, jest czterogwiazdkowa Rezydencja Dębowa. To dawna willa fabrykanta Heinza Rosenberga, wybudowana w 1904 roku, pod kierownictwem E. Webera. Jej bryła to unikatowa kompozycja architektury modernistycznej i elementów stylu secesyjnego. Posiada bogate detale architektoniczne w formie opasek okiennych, wzorników, rozet i płaskorzeźb z girlandami. Walory estetyczne oraz architektoniczne to idealny przykład nurtu Jugendstil, który rozwijał się na początku XX wieku i charakteryzował się użyciem płynnych, falistych linii oraz abstrakcyjną bądź roślinną ornamentacją. W Rezydencji Dębowej**** mieści się 14 nowocześnie urządzonych pokoi oraz sale bankietowo-konferencyjne. W stylowych pomieszczeniach organizowane są bankiety, wesela i konferencje.

 

hotel dębowy rezydencja

 

Wczoraj i dziś

Właściciele Dębowego dbają o zachowanie dawnych detali, które oddają ducha minionych epok, ale wprowadzają również nowoczesne elementy. Do najnowszych koncepcji można zaliczyć unikatowe SPA, które kompleksowo wykorzystuje właściwości miodu, innowacyjne senseSPA z łaźnią do okładów i peelingów, a także Apiforium, czyli saunową strefę regeneracji i redukcji stresu.

 

hotel dębowy sala konferencyjna

 

Nowym właścicielom zależało na tym, aby podkreślić ponadczasowe piękno budynków, poprzez pieczołowite odrestaurowanie elementów dawnej architektury. Dzięki temu w hotelu panuje niepowtarzalny i zabytkowy klimat, który przenika się z nowoczesnością.