Wnętrza

Salon

Inspiracje na mały salon

Tekst Ewelina Golinowska • Zdjęcia EG Projekt

2014-05-27
 Inspiracje na mały salon

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem każdego mieszkania. Tutaj przyjmujemy gości, wypoczywamy, oglądając telewizję bądź czytając książki. Często salon połączony jest z aneksem kuchennym i jadalnią, wówczas staje się centralną częścią mieszkania, gdzie spędzamy największą ilość czasu. Taki układ jest przede wszystkim typowy dla małych mieszkań, wówczas łączymy właśnie przestrzeń kuchenną z salonem tak, aby nie stracić miejsca na podział tych dwóch przestrzeni. Najważniejszą rzeczą dla każdego salonu jest jego funkcjonalność. Musi on spełniać podstawowe standardy komfortu oraz, przede wszystkim, preferencji jego użytkowników, które są bardzo różne. Zacznijmy od tego, co powinno się znaleźć w salonie. Podstawową rzeczą jest sofa, która musi być wygodna. Kolejnym kryterium jest kształt - o ile pozwala nam na to przestrzeń, może być to sofa narożna. Jeśli jednak tej przestrzeni mamy niewiele, wówczas sofa powinna być mała, wygodna - taka, do której można przystawić dostawkę w formie pufy. Taka pufa może posiadać schowek, co znakomicie sprawdza się w małej przestrzeni. Spełnia ona dwie funkcje - jest przedłużeniem sofy, a zarazem schowkiem na przeróżne rzeczy, które chcemy ukryć. Tuż obok sofy powinien stać stolik kawowy, który jest gwarantem komfortowo spędzanego wolnego czasu. Stolik kawowy może mieć rożne kształty, jednak w niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdza się jego mały, okrągły bądź kwadratowy rodzaj. Dobrze, jeśli taki stolik posiada też półkę pod blatem, wówczas można tam schować niepotrzebne szpargały, jak magazyny, których nie chcemy zostawiać na wierzchu.

 

 

Ponadto, dobrym pomysłem na wnętrze salonu jest pomysłowe zaaranżowanie mebla - czy to z książkami, czy ze sprzętem - który znajduje się obok telewizora. Najlepiej, jeśli taki mebel zawiera wiele funkcji. Jest to przydatne przede wszystkim w małym wnętrzu, gdzie mamy niewiele miejsca i chcemy wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Mebel taki może być częściowo otwarty - na półkach stawiamy wówczas książki, a w zamkniętych częściach chowamy rzeczy, których nie chcemy zostawiać na widoku. Przykładowo, ściana między salonem a sypialnią może zostać sprytnie podzielona między oba pomieszczenia i w ten sposób zostanie w pełni wykorzystana. Ponadto wąskie wnęki z półkami od strony salonu mogą być wykorzystanie na książki oraz na schowanie sprzętów RTV oraz innych gadżetów. Natomiast za ścianą z tv, wnęka może zostać wykorzystana na szafę, o głębokości półek, które widnieją od strony salonu. Taki zabieg pozwoli na pełne wykorzystanie przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Meble na książki mogą też mieć najróżniejszą kompozycję półek. Wszystko zależy od fantazji właściciela mieszkania czy fachowca, który projektuje taki regał. Podobnie jak na zaprezentowanych fotografiach, cała ściana zostaje zaaranżowana na regał z książkami, gdzie półki tworzą nieregularne kształty, co nadaje temu meblowi niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo, oprócz książek, możemy w nim zmieścić wazony na kwiaty i przegródki na płyty CD. Taki mebel, oprócz tego, że tworzy charakter wnętrza, jest doskonałym miejscem do magazynowania rzeczy właścicieli. Oprócz sofy oraz wyżej wspomnianych elementów będących w salonie, znajduje się stół jadalniany, który staje się coraz bardziej popularny w tym wnętrzu. W małym salonie nie zawsze możemy sobie pozwolić na pełnowymiarowy stół jadalniany, dlatego przy takich powierzchniach proponuję kompaktową aranżację. Tak jak w przykładach pokazanych na zdjęciach, regały znajdujące się w głębi wnętrza od części salonowej mogą być przeznaczone na książki, a od strony kuchni - na artykuły kuchenne. 

 

 

Twórczym rozwiązaniem jest pomysł na odpowiednią aranżację oświetlenia. Najlepiej jest, jeśli centralnie nad stołem jadalnianym zawiśnie lampa dekoracyjna, która dodatkowo uatrakcyjni wnętrze. Dobrze jest, jeśli wpisuje się ona w klimat całego wnętrza, gdyż wówczas staje się jego dopełnieniem. Oświetlenie w małym salonie jest bardzo ważnym elementem. W takim wnętrzu należy je równomiernie umieścić tak, aby salon był dobrze wyeksponowany. Rozwiązanie to przynosi miejsce na lampę stojącą, która podobnie jak ta nad stołem, może być elementem dekoracyjnym samym w sobie. Obecnie na rynku jest bardzo wiele takich lamp, które przyciągają swoją oryginalnością i niebanalnością. Skupmy się też na podstawowym sprzęcie, jakim jest telewizor - główny element wyposażenia salonu dla wielu wnętrz. Przeważnie wisi on na ścianie, za sprawą schowanych kabli w kanale pod tynkiem, co pozwala nam zachować porządek i ład z kablami zasilającymi ten sprzęt. Zakładając, że wokół niego nie ma zabudowy meblowej, jedynie szafka RTV, do dyspozycji mamy całą wolną ścianę którą możemy dowolnie zaaranżować. Można ją wzbogacić na wiele sposobów, między innymi nadając jej fakturę cegły, kładąc na niej np. cegiełki w kolorze białym, bądź możemy pomalować je na jeden z wybranych kolorów. Są one wówczas tłem dla telewizora i jednocześnie nadają ścianie charakteru. Taka ściana może wówczas być ciekawie podświetlona przez reflektorki zamontowane w suficie w równych odległościach, skierowane punktowo na ścianę z cegiełkami bądź gzyms przysufitowy skonstruowany z kartonu gipsu, spod którego wybija się światło ledowe. Takie oświetlenie dodaje klimatu np. podczas oglądania telewizji. Elementem, który dopełni styl wnętrza, jest wybranie jednego dominującego koloru. Zależy to oczywiście od tego, jaki charakter ma dane wnętrze oraz np. kiedy mamy przewagę bieli. Dobrze jest wówczas podkreślić wnętrze dodatkowym żywym kolorem - granatem, turkusem bądź pomarańczem. Kolory mogą się również pojawić na krzesłach przy stole, gdzie każde z nich może być w innym żywym kolorze. Wszystko zależy od temperamentu właściciela salonu.
Podsumowując, aranżacja małego salonu kryje wiele możliwości, jak również pułapek, w które możemy wpaść. Każdy szczegół takiego wnętrza musi być dobrze przemyślany pod względem funkcjonalnym, a na koniec powinien też zadowolić swoją estetyką tak, aby użytkownik był w pełni usatysfakcjonowany, przebywając w takim wnętrzu.