Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Między kuchnią a salonem

Tekst Karolina Miszczuk

2014-12-16
Między kuchnią a salonem

Miejsce spotkań z bliskimi i przyjaciółmi, przechowalnia naczyń, miejsce codziennych posiłków. Jadalnia może być funkcjonalnym, przestronnym pomieszczeniem, wydzielonym miejscem w rozległej kuchni lub idealnym rozwiązaniem na letni taras. Stanowi doskonały łącznik między poranną kuchnią i popołudniowym salonem

O jadalni można powiedzieć wszystko oprócz tego, że może być nudna albo zbędna. Mała jadalnia w wydzielonym miejscu jest urocza i odmienia oblicze kuchni, a przestronna – udostępnia dodatkową przestrzeń aranżacyjną. Charakter jadalni zależy od wyglądu domu, a przede wszystkim wyglądu kuchni. Najczęściej jadalnia połączona jest właśnie z kuchnią, choć nie wyklucza to otwarcia jej na salon czy uczynienia z jadalni pomieszczenia przejściowego z korytarza. Otwarcie jadalni na salon czy kuchnię pozwala na optyczne powiększenie wnętrza, a zamknięcie pomieszczenia przeszkleniem czy ścianą działową udostępnia dodatkową przestrzeń pionową na obrazy i ozdoby.
Duża jadalnia jest korzystna, gdy często przyjmujemy gości czy mamy dużą rodzinę. W przestronnym pomieszczeniu mieści się stół i komplet krzeseł. Najczęściej ich ilość zawiera się między 6 a 20. Dobrym rozwiązaniem jest rozkładany stół - mamy wtedy możliwość odpowiedniego dostosowania przestrzeni od ilości osób. Funkcjonalne będzie również zaopatrzenie dużej jadalni w komplet szafek lub regałów. Dobrze jest w takim pomieszczeniu wyeksponować przepiękne serwisy obiadowe lub wręcz przeciwnie – doskonale je zamaskować za zamkniętym drzwiczkami designerskich szafek współgrających stylem ze stołem i krzesłami.


Mała wydzielona przestrzeń jadalniana jest idealna, gdy wystarczy nam niewiele miejsca na stół i krzesła, a wszelkie naczynia mamy ulokowane w przestronnej kuchni. Dobrze jest w takiej sytuacji jadalnię umiejscowić tuż obok kuchni, najlepiej zaraz obok wyspy. Nie jest to regułą, ponieważ równie dobrze stół z krzesłami możemy postawić przy jednej ze ścian, a nad stołem zainstalować półki. Nie ma więc jednej konkretnej reguły na umiejscowienie małej jadalni, choć jej miejsce jest uwarunkowane naszymi potrzebami. Poranna kawa do śniadania smakuje inaczej przy stole koło okna, z którego możemy oglądać budzącą się do życia okolicę, a inaczej gdy siedzimy naprzeciw ceglanej ściany z korkową tablicą z przypiętymi informacjami.
Wyposażenie jadalni jest sprawą kluczową. Bez względu na wymiary pomieszczenia, w którym nasza jadalnia ma się znajdować, takie elementy jak krzesła i stół muszą się w niej znaleźć. Niewielki barek na serwis kawowy czy tacę po obiadowym daniu również powinien znaleźć tam swoje miejsce, choć nie jest to konieczne, gdy jadalnia jest otwarta na kuchnię i można bez trudu przenieść potrawy. Wiadomo jednak, że podanie posiłku czy deseru na tacy jest efektowne i przyczynia się do celebracji posiłku. Przytulności pomieszczeniu nadają również liczne dodatki: świeczniki, wazony z kwiatami, wysokie doniczkowe rośliny kandelabry, żyrandole, podstawki, serwety, obrusy, dekoracyjne misy na owoce czy patery na ciasta.
Stół to główny element jadalni. Bez względu na wielkość pomieszczenia i jego styl dobrze jest, by stół był solidny i umożliwiał zjedzenie posiłku w komfortowej atmosferze bez zbędnego wysiłku.
Stół dopasowujemy głównie do potrzeb: jeśli zamierzamy często przyjmować gości, warto zastanowić się nad stołem drewnianym lub z drewnianym czy wiórowym blatem. Metalowe nogi stołu będą solidne, a drewno idealnie wpasuje się w każde pomieszczenie, umożliwiając w przyszłości zmianę wyglądu stołu. Przy małych przestrzeniach lub w przypadku, gdy gości miewamy sporadycznie, warto zastanowić się nad stołem rozkładanym. Sklepy meblowe często mają w ofercie takie modele, łatwo więc znaleźć coś do swojej jadalni.
Krzesła są, obok stołu, kluczowymi elementami jadalni. Dobrze jest, gdy nogi krzeseł pasują do nóg stołu, zamykając kompozycję. Nie jest to jednak regułą, a najważniejsze jest, by krzesła były wygodne i stabilne. Wysokość krzeseł najlepiej dopasować w taki sposób, abyśmy mogli swobodnie korzystać ze sztućców. Krzesła z wysokimi oparciami pasują do wysokich pomieszczeń, w niskich jadalniach niepotrzebnie zmniejszają przestrzeń. Podłokietniki z kolei niepotrzebnie zabierają przestrzeń po bokach stołu, która jest istotna przy dużej liczbie osób wokół stołu i ograniczonej powierzchni. Wygodna tapicerka krzeseł dopełnia komfort jadalni.


Szafki i półki są opcjonalnym udogodnieniem w jadalni. Możliwość szybkiego wyciągnięcia zastawy stołowej dla niespodziewanych gości zapewniają szafki poustawiane pod ścianami. Przezroczyste, szklane drzwiczki szafek eksponują pięknie zdobione porcelany, a dodatkowe półki pozwalają na uporządkowanie zastawy stołowej.
Dobrze jest również posiadać półki w jadalni na sztućce przechowywane w walizkach czy pudełkach. Warto wówczas zastanowić się nad szafkami z pełnymi drzwiczkami. Według pomysłów naszych babć możemy również zawiesić talerze na ścianach, które posłużą za ozdobę w miejsce obrazów.
Dodatki, jak wazony patery czy donice, są idealnym uzupełnieniem do jadalni. Świeże kwiaty w wazonie dopasowanym do charakteru pomieszczenia ocieplą wnętrze i dodadzą mu uroku.
Patery na ciasta i owoce w stylu zastawy stołowej malowniczo zaprezentują się na przyjęciu i dodadzą ekstrawagancji pomieszczeniu. Świeczniki ze świecami zapewnią romantyczny i tajemniczy klimat.
Znaczącym dodatkiem są również obrusy, serwety i bieżniki. Śnieżnobiałe obrusy nadają się na każdą okazję, więc aranżację obrusa do danego wnętrza zapewnia bieżnik we wzory zbliżone do tapety czy obić krzeseł. Serwety natomiast doskonale sprawdzają się na co dzień, nadając uroku całej aranżacji jadalni bez narzucania ciężkiej elegancji.
Oświetlenie w jadalni najlepiej zaplanować w formie lampy nad stołem w kształcie zależnym od kształtu blatu. Nie należy przesadzać z oświetleniem, gdy stół stoi blisko okna, natomiast do wysokich pomieszczeń warto zastanowić się nad kinkietami i oświetleniem ściennym. Ciepłe światło żarówki zdecydowanie umili posiłek i nie zmęczy oczu przed całodzienną pracą i przyczyni się do ich odpoczynku po pracy. Warto również zaopiekować się wykończeniem okien. Widok za oknem powinien uzupełniać wnętrze i nie odciągać uwagi od osób w pomieszczeniu. Okno z zasłonami może znakomicie zamykać wnętrze i idealnie współgrać ze stołem i znajdującymi się na nim przedmiotami.


Bez względu na styl we wnętrzu, najważniejsze jest nasze zadowolenie z jadalni. Jest ona miejscem rodzinnych spotkań, może więc być połączeniem charakterystycznych cech każdego z domowników. Uzyskuje wówczas nietypowy wygląd, a my posiadamy niezwykłe połączenie kolorów, faktur i materiałów. Dobrze jest więc zainwestować odpowiednią ilość czasu na znalezienie idealnego rozwiązania do naszej unikalnej jadalni. Przytulna i dobrze zaprojektowana jadalnia jest kluczem do funkcjonalnego i przyjemnego spędzania czasu w gronie bliskich.