Wnętrza

Pokój dziecka

Otoczenie wspomagające rozwój malucha

Tekst Liliana Kiekis-Kozica, FRANC GARDINER • Zdjęcia FRANC GARDINER

2014-03-27
Otoczenie wspomagające rozwój malucha

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie w jakim się znajdujemy ma duży wpływ na nasz nastrój, zachowanie, naukę i rozwój. Bodźce zewnętrzne oddziałują szczególnie mocno na dzieci, dlatego dekorując pokoik maluszka szczególną uwagę należy poświęcić doborowi odpowiednich kolorów i wzorów. Tym, którzy nie wiedzą jak udekorować ściany i meble w pokoju dziecięcym, dajemy kilka cennych wskazówek.

Dlaczego kolor jest tak ważny?
Barwy, z którymi stykasz się na co dzień mogą wpływać na Twoje samopoczucie. Jako osoba dorosła starasz się otaczać kolorami, które lubisz, ponieważ budzą one w Tobie pozytywne odczucia. Dzieci nie mają rozwiniętej świadomości, nie potrafią dokonać wyboru otaczających je przedmiotów, ich barw i kształtów. Umysł maluszka jest czysty, wolny od jakichkolwiek osądów. Urządzenie pokoju dziecka to duża odpowiedzialność – należy pamiętać, że elementy dekoracyjne to jedne z głównych bodźców do odkrywania świata przez Twojego malucha.
Inspiracje dla dobrego rozwoju dziecka
Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi mieć czas i chęci na dobór odpowiednich dodatków do dziecięcego pokoiku. Dlatego właśnie prezentujemy kilka ciekawych inspiracji. 
Błękitne marzenia
Jasna, stonowana kolorystyka idealnie nadaje się do pokoju malucha. Zwłaszcza we wcześniejszych etapach rozwoju dziecka ważne jest, aby łagodnie oswajać bobaska z otaczającym go światem. Dzięki pastelowym odcieniom błękitu wprowadzisz swoje dziecko do świata pięknych zwierzątek i różnorodnych przedmiotów. Twoje maleństwo szybko nauczy się rozpoznawać je i rozróżniać poszczególne kształty. 
Słodka kraina 
Idealne rozwiązanie do pokoju małej księżniczki. Delikatne róże nie przytłaczają, lecz prowadzają przyjazną atmosferę. Dzięki zastosowaniu standardowych wzorów i stonowanego motywu kolorystycznego, rozwiązanie stanowi idealną odpowiedź na potrzeby najmłodszych dzieci. Wystrój przynosi spokój i pozwala przygotować maleństwo na spotkanie z różnorodnością kształtów i kolorów. Wzbogacona subtelną kratką kolekcja przypadnie do gustu każdemu rodzicowi. 
Norka Liska Florka
Florek jest niezwykle sympatycznym liskiem – chytruskiem, który wraz z bardzo mądrą Sową gotowi są wesprzeć każdego malucha w rozwiązywaniu łamigłówek i zagadek. Lisia norka pełna jest przyjaznych mieszkańców lasu. Dzięki oswojeniu z postaciami zwierząt dziecko rozwija w sobie ciekawość świata. Bardziej zróżnicowane kolory i obecność leśnych stworzeń pobudzają chęć do nauki kształtów, nazw kolorów, czy układanek. Kolekcja ta świetnie sprawdzi się dla młodszych dzieci, powyżej pierwszego roku życia, ponieważ potrzebują one bardziej zróżnicowanych bodźców, by rozwijać się prawidłowo. 
Igraszki Sówki Grażki
Kolekcja o najbardziej wyrazistych kolorach, przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. W tym wieku Twoje dziecko zaczyna rozpoznawać swoje potrzeby, dlatego warto na tym etapie zastanowić się nad możliwością współtworzenia aranżacji wraz z maluchem. Zastosowanie głębokiego różu i innych kolorów w intensywnych odcieniach wpływa pozytywnie na poziom energii dziecka, motywując do twórczej zabawy i odkrywania świata.
Jeżowa Rodzinka
A gdyby tak pokój Twojego dziecka odwiedziła Jeżowa Rodzinka? Ta przesympatyczna grupa małych jeżyków to wspaniali przyjaciele, którzy oswajają dzieci z literkami. Aranżacja doskonale sprawdzi się w pokoju przedszkolaka, poznającego świat dziecięcej literatury i kształtującego własny charakter pisma. Pastelowe kolory nie prowokują do zwiększenia aktywności, lecz stymulują do skupienia i nauki. 
A może Twój pomysł…?
Każdy element wystroju pokoju widoczny w kolekcjach można zamówić na indywidualny wymiar oraz w dowolnej kolorystyce. Dodatkowo dzięki możliwości stworzenia rolety, tapety, naklejek czy abażuru według własnego pomysłu, możesz zamienić pokój maluszka w oryginalne i magiczne miejsce pełne inspiracji do twórczej zabawy. Wszystko, czego potrzebujesz, to Twoja wyobraźnia.
Bezpieczeństwo
Choć każdy rodzic chciałby stworzyć w pokoju dziecka miejsce pełne piękna i estetycznych doznań, priorytetem powinno pozostać bezpieczeństwo maluszka. Dzięki zastosowaniu specjalnych nadruków, nietoksycznych farb z atestami oraz mechanizmów, Twoje dziecko może cieszyć się każdą chwilą wspólnie z Tobą. Bez obaw o bezpieczeństwo i zdrowie tych, których kochasz. 
Kilka dobrych rad:
Wykorzystaj jasne tonacje kolorów – pastele i stonowane barwy wspomagają zrównoważony rozwój dziecka. Dostosuj dodatki do wieku – niemowlę ma inne potrzeby niż dzieci w wieku przedszkolnym. Tworząc wnętrze pokoju dziecięcego pamiętaj o tym.  Stymuluj wyobraźnię – otaczaj swoje maleństwo wesołymi postaciami, oraz innymi elementami wspomagającymi. Poświęć trochę czasu – pamiętaj: im bardziej sprzyjające rozwojowi dziecka miejsce stworzysz, tym lepszy start w dorosłe życie mu zapewnisz.