Wnętrza

Salon

Stylowy design i tapicerska precyzja. Najmodniejsze fotele, sofy i narożniki

Tekst PAULINA MAJEWSKA • Zdjęcia PUSZMAN.COM

2019-02-22
Stylowy design i tapicerska precyzja. Najmodniejsze fotele, sofy i narożniki

Showroomy uznanych marek są dla miłośników wnętrzarskich trendów tym, czym pokazy odzieżowych kolekcji dla amatorów mody. Stanowią przede wszystkim źródło inspiracji, a także wiedzy na temat nowości i popularnych tendencji. Które z idei należą obecnie do najbardziej pożądanych, jeśli chodzi o design mebli wypoczynkowych?

 

Chociaż mówi się, że wzornictwo nie podlega prawidłom czasu, a dobry projekt jest w stanie skutecznie oprzeć się upływowi lat, nietrudno zauważyć dokonujące się co rusz w tej dziedzinie estetyczne zwroty akcji. Niemal co sezon lansowane są kolejne kanony, które często wyznaczają kierunek, w jakim podążamy, urządzając nasze mieszkania. Dotyczy to m.in. salonu – przestrzeni do użytkowania i podziwiania.

 

 

UNOWOCZEŚNIONA KLASYKA

Ostatnio bardzo polubiliśmy eleganckie zestawy wypoczynkowe. Inspirowane stylem modern classic kanapy, fotele oraz towarzyszące im niskie pufy znakomicie odnajdują się we wnętrzach, gwarantując estetykę najwyższych lotów oraz wyjątkowy komfort. Ich domeną jest czerpanie tego, co najlepsze z tradycji i nowoczesności, a następnie zestawianie obu jakości w spójną całość. Ducha tego nurtu w pełni odzwierciedlają meble o mięsistych korpusach, lecz wsparte na wąskich nóżkach, czasem zwieńczonych złotymi skarpetkami – niepozornym detalem o szykownym wyrazie. Tapicerkom nadaje się z kolei klasyczne odcienie – neutralne (typu biel, szarość, czerń) albo głęboko nasycone, takie jak szmaragdowa zieleń, grafit, granat, fiolet czy brąz. Szczególnie luksusowo prezentują się zwłaszcza w skórzanym lub aksamitnym, mieniącym się pod wpływem światła wydaniu. Cechą wielu z nich jest także pikowane obicie, i to nie tylko na płaszczyźnie oparcia oraz siedziska, lecz także po zewnętrznej stronie boczków. Linie przeszyć mogą biec w znacznych odległościach albo blisko siebie, a przecinając się pod określonym kątem, tworzą określony deseń w układzie pionowym, poziomym lub ukośnym. Takie wykończenie to domena wielu wypoczynkowych mebli, jednak najbardziej typowa jest dla sof i foteli w stylu pałacowym, wyróżniających się wysokimi nóżkami, strzelistym oparciem (często o pofalowanym profilu, z tzw. „uszami”) oraz podłokietnikami zakończonymi ozdobnym wałkiem.

 

 

 

 

PIĘKNO Z PÓŁNOCY

Kolejnym wyraźnym wzorniczym trendem, który utrzymuje się na szczytach popularności już od wielu lat, jest estetyka skandynawska. Subtelna, nienachalna i dążąca do harmonii doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Wszystko za sprawą sztandarowych dla nurtu scandi naturalnych barw, materiałów oraz prostoty. Lekkie sofki, nieco masywniejsze kanapy czy eteryczne fotele to wygodne siedziska, które nie przytłaczają przestrzeni, ale pięknie ją uzupełniają. Niemała w tym zasługa palety kolorów, jakie cieszą się w tym przypadku największym uznaniem. Tapicerka mebli w stylu z północnych krańców Europy celuje w odcienie ziemi – od bieli, beżu, przez szarości, po granaty. Jej znakiem rozpoznawczym są także pastelowe róże i chłodne błękity, a ostatnio do gamy tonów dołączyły też modne musztardowe żółcie. Zamiast kanciastej formy, wypoczynkowe sprzęty otrzymują zaokrąglone krawędzie, a rolę ich podstawy należycie pełnią wysokie, cienkie, ale stabilne drewniane nóżki.

 

 

W KLIMACIE LAT 60.

Wiele zbieżności ze stylem skandynawskim znajdziemy także wśród projektów nawiązujących do designu z lat 60. – czasów, gdy liczyła się przede wszystkim funkcjonalność. Prostota formy oraz lekki stelaż to jej podstawowe wyznaczniki. W tej grupie asortymentu znajdziemy więc zwłaszcza niewielkie sofy i fotele tapicerowane materiałami w ciepłych kolorach retro, czyli pomarańczach, brązach, żółciach, przygaszonej czerwieni lub oliwkowej zieleni. Prym wiodą w tym przypadku tkaniny o wyraźnych splotach lub charakterystycznych deseniach, np. ciągle modna pepitka, jak i dodatki w postaci guzików czy poduch w dopasowanych lub kontrastowych odcieniach.

 

 

KOMFORT NA MIARĘ CZASÓW

Odmienną specyfiką wyróżniają się natomiast nowoczesne, awangardowe meble, wśród których prym wiodą ostatnio narożniki. Obszerne i masywne składają się z szeregu modułów tworzących wygodny, wieloosobowy model, na którym często może jednocześnie wypoczywać cała rodzina. Są one projektowane w taki sposób, by umożliwiały relaks w pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej. Posiadają wyprofilowane oparcia, ruchome zagłówki oraz podłokietniki, jakie bez trudu dostosujemy do indywidualnych potrzeb. O doskonałej jakości kanap czy foteli świadczą też wykonane z tapicerską precyzją detale, np. ozdobne przeszycia, lamówki, oraz zastosowane materiały, na czele z elastyczną pianką i bezproblemowymi w czyszczeniu tkaninami obiciowymi. Eleganckie, praktyczne, komfortowe stają się dumą gospodarzy, a także głównym miejscem spotkań domowników.