Wnętrza

Prezentacje

Zimowy dom betonem malowany

Tekst Ewa Pokorska pracowniacoco.pl • Zdjęcia Łukasz Markowicz lukaszmarkowicz.com • Stylizacja CoCo Pracownia Projektowania Wnętrz

2016-12-21
Zimowy dom betonem malowany

Beton i szkło jednoznacznie kojarzą się z chłodnymi, neutralnymi wnętrzami biurowców czy hal fabrycznych. Czy możliwe jest wykorzystanie tych materiałów do stworzenia przytulnego, bezpiecznego i tchnącego ciepłem nowoczesnego domu jednorodzinnego? Okazuje się, że połączenie nowoczesnych surowców z barwnymi akcentami, naturalnym drewnem oraz rozświetloną przestrzenią to niezwykle udany przepis na nietuzinkowy projekt komfortowego lokum mieszkalnego dla rodziny z dziećmi.

 

Głównymi wyznacznikami podczas tworzenia projektu przestrzeni nowoczesnego domu były jego funkcjonalność, otwartość oraz wygoda. To elementy składowe ważne dla właścicieli urządzanych wnętrz. Przestrzeń zaplanowano zaaranżować tak, by rodzina z dwójką małych dzieci czuła się w niej przytulnie. Nie chciano jednak rezygnować z nowoczesnych materiałów, takich jak szło i beton. Budynek miał być również bezpieczny, mimo dużej ilości przeszkleń otwierających wnętrza na dość ruchliwe otoczenie domu.

 

 

dom z betonu i szkła

 

Dodatki grają w stylizacji nowoczesnego domu kluczową rolę – to one decydują o ociepleniu, wydawałoby się, zimnych wnętrz parteru. W jego przestrzeni dominantą są bowiem barwy szare oraz chłodne materiały wykończeniowe. Podstawowy surowiec to beton, który znajduje się zarówno na podłodze, jak i na ścianach otwartej strefy domu. Podłoga całego parteru pokryta została żywicą epoksydową o strukturze betonu. To bezspoinowe tworzywo jest neutralne optycznie i – co najważniejsze – funkcjonalne, na czym zależało właścicielom.

 

nowoczesny dom

 

Finalne wrażenie przytulności szarej, chłodnej kolorystycznie ramy podłogowo-ściennej uzyskane zostało poprzez detale. O ich cieple nie decyduje jednak barwa, a struktury i zastosowane materiały. Grafitowa, wygodna kanapa wykończona ciepłą w dotyku, grubą tkaniną, szare, ciężkie, ale miękko układające się zasłony, białe, drewniane fronty kuchenne uzupełnione o miętowo-zielone, ciepłe w odbiorze szkło hartowane, zabezpieczające betonową ścianę przed zabrudzeniami. Jedna żółta poduszka wprowadzająca żywą barwę do wnętrza, drewniany stół i stolik kawowy – to elementy, które budują przytulną atmosferę nowoczesnego domu ze szkła i betonu.

 

Drewniane schody prowadzą bowiem na prywatne piętro, którego podłoga wykończona jest ciepłą, drewnianą deską. Ten drugi bieg schodów należy więc optycznie do przestrzeni, jaką zastaniemy na górze i tym samym dzieli dom na dwie wyraźne strefy. Nie jest to jednak podział drastyczny. Lekkie schody korespondują bowiem z drewnianym, umieszczonym naprzeciwko stołem jadalnianym. Podobnie ściana klatki schodowej zapewnia płynne przejście między tym, co widzimy na dole, a pokrywą pionowej płaszczyzny górnej kondygnacji. Została ona pokryta gładkimi panelami 3D w formie kwadratów. Panele stanowiące wykończenie ściany schodowej widocznej z perspektywy wnętrza parteru zostały pokryte – podobnie jak ściany – betonowym tynkiem, natomiast im wyżej, tym większa część komponentów została pomalowana białą farbą, by w końcu u góry zlać się z białymi powierzchniami prywatnych pomieszczeń. Całość jawi się więc niczym pasujące do siebie, biało-szare, logicznie poukładane klocki, przywołujące na myśl popularną kiedyś grę Tetris. To płynne i ciekawe wizualnie „przejście” między dolną a górną przestrzenią wnętrz kusi, by zajrzeć do pomieszczeń właścicieli, ale te niech pozostaną ich prywatną, zamkniętą przed ciekawymi gośćmi strefą...

 

nowoczesny dom w polsce