Wnętrza

Słońce, cytryna i złoto

Tekst Karolina Miszczuk

2016-03-31
Słońce, cytryna i złoto

Żółty to kolor podstawowy na kole barw. Jest energetyczny, pobudzający i niezwykle ciepły w odbiorze. Kojarzy się pozytywnie, często z wakacjami oraz odpoczynkiem w ciepłych krajach. Pasuje do większości aranżacji, jako akcent kolorystyczny, uzupełnienie stylizacji lub jego podstawa. Ze względu na swą dominującą naturę, powinien być wykorzystywany z umiarem i wyczuciem.

 

Obecnie żółty nie ma znaczącego znaczenia symbolicznego, choć od wieków był kojarzony z religią. W średniowieczu zastępował złoto, a od XII wieku zaczęto przypisywać mu negatywne znaczenie – oznaczał fałsz, zdradę, wrogość, złe zamiary, bezwstydność. Hitlerowcy nakazywali nosić Żydom żółte gwiazdy Dawida na ramieniu. Po wojnie jednak wszelkie nacechowane ujemnie skojarzenia przestały mieć znaczenie. Projektanci wizerunku medialnego nadają żółtemu cechy niezwykle pozytywne. Przykładowo, na widok tej barwy potencjalni klienci dostają sygnał do wydobycia twórczych myśli, podprogowy przekaz o przyspieszeniu metabolizmu. Oprócz tego, barwa żółta aktywizuje wspomnienia dobrych, udanych chwil czy zdarzeń – przypominamy sobie o odczuwanym wówczas szczęściu i czujemy pozytywne wibracje w mózgu. Podobnie jest z zastosowaniem żółtego we wnętrzach. Dodaje on energii, a także wprowadza w dobry nastrój. W zależności od pomieszczenia, używamy różnych odcieni tej barwy po to, by wywołać określone reakcje naszego organizmu.

 

Pastelowy żółty to kolor łazienkowy. Przełamie sterylną biel, tworząc nastrój relaksu i komfortu. Zastosowany w salonie czy sypialni, wycisza. Pozwala również odpocząć po ciężkim dniu. Ciepłe, słoneczne odcienie stosowane są najczęściej w pokojach dziennych. Dzięki nasyceniu rozświetlają mieszkanie, nadają mu ciekawego wyglądu, a także pasują do większości stylów w designie. Poleca się go również do pokoi nastolatków: sprzyjanie efektywnej pracy, obok wzrostu wiary we własne możliwości, stanowi podstawę do wzrostu pewności siebie oraz generowania pomysłów.

 

żółte dodatki

 

Żółty jest drugim kolorem, który doskonale odbija światło. Jego zastosowanie w małym czy niskim pomieszczeniu gwarantuje, że przestrzeń optycznie się powiększy i rozjaśni. Tek kolor - odpowiednio użyty - zapewni prowokującą nutę i żartobliwą wesołość. Mowa tu o wykończeniu mebli: kanarkowe obicie wyróżni mebel, nawet jeśli jego forma nie będzie wyszukana, a odmalowane krzesło lub front szafki przełamie poważny charakter pomieszczenia. Żółty równie dobrze prezentuje się na plastikowych lub szklanych sprzętach i przedmiotach.

 

Zestawienia kolorystyczne z żółtym są banalnie proste: żółty pasuje niemal do wszystkiego. Zatem niezależnie od koloru dominującego w pomieszczeniu, możemy pokusić się o wprowadzenie żółtego, pamiętając o umiarze. Złoty to również kolor, który należy stosować z rozsądkiem i wyczuciem. Jest to o tyle ważne, że nawet najmniejsza przesada może całkowicie zmienić piękną, gustowną aranżację w kiczowate, odpychające wnętrze.

 

Żółty a biały

Biały to bardzo plastyczny kolor. Przesadzone aranżacje w tym kolorze mogą dać wrażenie zimnego pałacu Królowej Śniegu. Dobrze więc stosować odcienie kości słoniowej czy écru: tak, by biały nie oślepiał, a odprężał. Żółty jako akcent w białej aranżacji sprawdzi się idealnie, a pomalowane na żółto ściany będą stanowiły piękne tło dla białych mebli.

 

żółta kuchnia

 

Żółty a zielony

To połączenie barw najlepiej stosować w dodatkach. Nie jest jednak błędem pomalować ściany w jednym z kolorów i uzupełnić go dodatkami w drugim. Należy pamiętać jednak, by do tego typu łączenia barw dodać trzeci kolor, który będzie generalną podstawą.

 

Żółty a błękitny

Nie należy przesadzić w tym połączeniu barw. Przez połączenie pastelowych barw uzyskamy blade i zimne w odbiorze pomieszczenie. Należy zatem zaplanować dopasowanie barw tak, by jeden z nich był dominujący, intensywny, a drugi – jedynie go uzupełniał w formie jasnego odcienia.

 

Żółty a brązowy

Drewno z kolorem żółtym to naturalne połączenie. Kolory ziemi, łącznie z intensywnymi brązami, świetnie harmonizują z żółciami. Możemy zatem zainwestować w meble z naturalnego drewna i połączyć je np. ze słoneczną sofą.

 

Żółty a czerwony i purpurowy

To połączenie barw może przywieść na myśl orientalną estetykę. I tak powinniśmy je odbierać. Orientalne połączenie barw, ażurowe ścianki działowe i zapach kadzidła mogą nas przenieść do Indii – słonecznych, barwnych, uśmiechniętych, przepełnionych gwarem, pachnących przyprawami oraz pieczonymi orzechami.

 

Żółty a czarny

Czarno-biała kratka w połączeniu z żółtym przeniesie nas w świat Alicji – do Krainy Czarów. Podobnie jak w przypadku połączenia zieleni i żółtego, w połączeniach czarnego z żółtym preferowany jest jeszcze trzeci kolor, jako podstawa aranżacji. Całkowicie czarne wnętrza z żółtymi dodatkami czy żółte wnętrza z czarnymi detalami nie sprawdzą się. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę podstawę z bieli czy szarości, możemy liczyć na ciekawe wnętrze wypełnione mocnymi czarnymi i żółtymi akcentami.

 

żółta łazienka

 

Żółty a pomarańczowy

Jedynie połączenie tych kolorów w dodatkach ma sens. Obie barwy są niezwykle intensywne i dominujące, dlatego warto zastanowić się jak sprytnie zaaranżować wnętrze, by dodatki przywoływały pozytywne wspomnienia o ciepłych wakacjach na plaży.

 

Żółty a szary

Uniwersalne szarości są bezkompromisowo jednymi z niewielu kolorów, które sprawdzają się w niemal każdej stylizacji. Bez znaczenia pozostaje tu rodzaj użytego materiału czy mebla. Szary jest również o tyle elastycznym kolorem, że może zostać zestawiony niemal z każdym kolorem, również żółtym. Możemy pójść w stronę słonecznego żółtego: intensywne dodatki rozświetlą wnętrze i przyciągną uwagę. Dodatki kanarkowożółte sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, gdzie przeważają proste, geometryczne formy. Żółty kanarkowy nie przyciągnie uwagi, tak jak słoneczny żółty, ale równie malowniczo wesprze aranżację