Murki gabinowe

Murki gabionowe - zrób to sam, podziwiaj z innymi

 

Droga od projektu ogrodu z prawdziwego zdarzenia do jego wykonania nie musi być żmudna, a jej skrócenie i ułatwienie może iść w parze z najwyższą jakością efektu końcowego i dbałością o najmniejsze nawet szczegóły. Doskonałym tego dowodem są murki gabionowe.

 


Murek gabionowy w Twoim ogrodzie może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy.

 

W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, możesz wypełnić murek gabionowy:

- Białymi otoczakami, które będą przywodzić na myśl klimat śródziemnomorskich wakacji

- korą drzewa lub suchymi gałęziami i pniami drzew, które nie tylko doskonale zamaskują zapach kompostu, ale przeniosą Cię wprost do pachnącego lasu

- kamieniami bazaltowymi, które niosą wspomnienie gorąca i blasku wulkanu

- łupinami orzecha kokosowego lub łodygami bambusa, które dodadzą Twojemu ogrodowi kuszącej egzotyki

-kolorowym szkłem

Przy drobniejszym wypełnieniu warto do skonstruowania murku gabionowego wybrać panele o mniejszych oczkach lub częściowo przesłonić panele specjalnymi przesłonami.

 


Zrób to sam…


Murek gabionowy z łatwością wykonasz z paneli, które montuje się na specjalnych prostokątnych słupach, tworząc przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami.

Murki gabionowe należy zawsze montować na słupach do zabetonowania, nigdy na podstawach. Słupy muszą być zawsze 50 cm dłuższe od wysokości panelu.

Panele przymocowuje się do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą.

 


Przestrzenie powstałe między równoległymi panelami należy wypełniać wybranym materiałem równomiernie i systematycznie, od dołu do góry.By zapobiec wybrzuszeniom w murkach gabionowych, należy zapewnić jednakowe odstępy między równoległymi panelami, używając rozpórek. Zakłada się je sukcesywnie w miarę wypełniania przestrzeni wybranym materiałem.

Panele można dodatkowo przesłaniać pikselami lub taśmą (szczególnie przy wypełnieniu o małych rozmiarach, np. drobne kamyki czy kora drzewa)Aby murek gabionowy był stabilny i odporny na nawet silne podmuchy wiatru, jego wysokość nie może przekraczać 200 cm.


…podziwiaj z innymi


Zbudowany według powyższej instrukcji murek gabionowy będzie oryginalnym elementem małej architektury ogrodowej, który nada Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Wybierając elementy najwyższej jakości, murek latami będzie zachwycać i przyciągać wzrok Twoich gości.

 

www.ogradzamy.pl. • Zioła w ogrodzie

  Samodzielnie wyhodowane w ogrodzie zioła – świeża kolendra, rozmaryn, koperek czy mięta prosto z krzaczka – nie muszą być wyłącznie marzeniem. Oprócz uprawiania ziół w doniczkach na balkonie czy kuchennym parapecie, możemy również zasadzić je na rabatce. Najpopularniejsze i łatwe w uprawie są szczypiorek, pietruszka naciowa i wspomniany koperek. To także rośliny, bez których duża część (...)

  Czytaj dalej »
 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »

Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »