Niecodzienna codzienność

Trawa kojarzy nam się najczęściej z zielonym, soczystym bieżnikiem wokół domu, otoczonym kolorowymi kwiatami i krzewami. Miłe oczom trawniki trzeba przycinać i pielęgnować. Dla osób lubiących eksperymenty ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w trawy kolorowe. Wiele odmian i kolorów pozwala na niecodzienne rozwiązania projektowe w ogrodzie.

Dostępne są różne rodzaje traw: w wielu barwach, kształtach i wielkościach. Ich wysokość waha się od kilku centymetrów do nawet 3-4 metrów.

Posadzenie ich kolejno wielkościami pozwala na uzyskanie nietypowego ogrodu, a kolory sprawiają, że nabiera on świeżego, zachwycającego wyglądu. Kępkowe niskie trawy możemy sadzić w większych grupach, dzięki czemu rabata będzie efektowna, a drobne rośliny cebulowe między kępkami będą mocnym, nietuzinkowym akcentem. Większe trawy najlepiej wyglądają przy strzyżonych na krótko trawnikach. Stanowią dla nich kontrast i niebywałe tło dla niskich kwiatków o mocnych kolorach. Wysokie trawy będą również wspaniałą zimową ozdobą, gdy pokryje je szron i śnieg.

Nie należy traw sadzać w cieniu. Dzięki pełnemu słońcu rosną one sztywne, o głębokiej barwie i przede wszystkim zdrowe. Z gleby należy usunąć wszelkie chwasty. Najodpowiedniejszym miejscem będzie sucha i słoneczna część ogrodu, ze względu na to, że trawy nie lubią podmokłych terenów. Wyjątek stanowią tu trawy pochodzące z bagien.

 

 

Rozstaw sadzenia zależy od rodzaju trawy. Najniższe z nich sadzamy w odstępach około 10 cm. Średnie nie mają takich ograniczeń, bo nie pozwalają roślinom ekspansywnym korzystać z ich terenu. Do małego ogrodu najmniej nadają się wysokie, duże trawy. Powinny być sadzone pojedynczo lub w odstępach około 4 m od siebie. Gatunki ekspansywne musimy ograniczyć w taki sposób, by nie rozrastały się na resztę ogrodu. Dobrym sposobem będzie umieszczenie ich w donicy zakopanej w ziemi lub ograniczyć je plastikową opaską umieszczoną 40 cm pod powierzchnią ziemi.

Kostrzewa popielata – festuca glauca

Trawa zimozielona ma cienkie liście i rośnie w kępach. Mrozoodporna kostrzewa może sięgać 20 cm wysokości i jest stosowana jako roślina okrywowa. Ze względu na swój półkolisty pokrój jest charakterystyczna i niezwykle dekoracyjna.

Hakonechloa wysmukła – hakonechloa macra aureola

Może sięgać do 50 cm wysokości. Charakteryzuje się żółto-zielonymi, przewieszającymi się liśćmi. Ma zachwycający przekrój i nadające lekkości kwiaty. Kwitni

e późnym latem i jesienią. Idealna na tarasy, balkony, a także na szpalery ścieżek ogrodowych.

Trawa pampasowa – cortaderia selloana

Trawa bylinowa o szarozielonych liściach mających ostre brzegi. Rośnie do wysokości 60 cm, gdy kwitnie, wiecha może sięgać nawet do 1 m. Powinna być zabezpieczana na zimę i sadzona w miejscach suchych i nasłonecznionych. Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby.

Imperata cylindryczna „Czerwony baron” - Imperata cylindrica „Red Baron”

Połowa blaszki tej odmiany byliny jest czerwona, a jesienią nawet głęboko purpurowa. Żyzna, przepuszczalna, wilgotna gleba i słoneczne stanowisko to główne wytyczne do obsadzenia ogrodu „Czerwonym baronem”. Wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Manna wodna „Variegata” - glyceria maxima „Variegata”

Dorasta do 70 cm wysokości i najlepsze warunki ma nad brzegami wód – oczek, strumieni. Lubi warunki bagienne i wilgotne rabaty czy nawet płytką wodę. Biało-żółtozielone liście są jej niezaprzeczalnym atutem. Najniższa z gatunku.

Trzęślica modra „Variegata” - molinia caerulea „Variegata”

Trawa rosnąca w gęstych kępach do sadzenia około dziesięciu sztuk razem. Lubi gleby wilgotne, próchnicze, kwaśne i niezbyt żyzne. Najlepiej prezentuje się w pobliżu wody: czka wodnego, jeziora, strumienia. Kwitnie od początku sierpnia do końca października.

Tatarak trawiasty „Ogon” - acorus gramineus „Ogon”

Ta wachlarzowa odmiana żółto-zielonej trawy naturalnie występuje w Azji i Japonii. Lubi bagnistą, mokrą glebę i słoneczne lub półcieniste stanowiska. Najlepiej sprawdza się jako ozdoba oczek wodnych i rabat bylinowych. Roślina zimotrwała również do uprawiania w donicach.

Trawy o dekoracyjnych liściach są niezwykle barwnymi i ciekawymi ozdobami ogrodu. Skalniaki, podwyższenia i na pozór chaotyczne rabaty są urozmaiceniem ogrodu. Dlatego warto zainteresować się barwnymi trawami. Są ciekawe i przełamują klasyczne myślenie o ogrodzie w kategoriach rabatek z kwiatami.

Wprowadzając dwu- lub trzybarwne zestawienia roślin, warto oprzeć całą aranżację właśnie na trawach. Żółte kwiaty, jak nieśmiertelniki, miłki, rudbekie czy słoneczniki szorstkie, będą wspaniale prezentować się w zestawieniu z krzewem berberysu (Berberys Thunberga „Aurea”) i żółtą hakonechloą. Dobrą ozdobą dla kostrzewy popielatej będą granatowe bratki i niebieskie chabry oraz wysoka barbula (Barbula klandońska - Caryopteris x clandonensis). Warto więc szukać inspiracji barwnych wśród traw. Mogą być one niezwykłe, niecodzienne i zachwycające – choć są jedynie trawami. • Zioła w ogrodzie

  Samodzielnie wyhodowane w ogrodzie zioła – świeża kolendra, rozmaryn, koperek czy mięta prosto z krzaczka – nie muszą być wyłącznie marzeniem. Oprócz uprawiania ziół w doniczkach na balkonie czy kuchennym parapecie, możemy również zasadzić je na rabatce. Najpopularniejsze i łatwe w uprawie są szczypiorek, pietruszka naciowa i wspomniany koperek. To także rośliny, bez których duża część (...)

  Czytaj dalej »
 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »

Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »