Design

Wydarzenia

Rozstrzygnięcie konkursu Inspirujący produkt „W zgodzie z naturą”

Tekst Galeria Wnętrz City Meble i Design Nature

2023-03-24
Rozstrzygnięcie konkursu Inspirujący produkt „W zgodzie z naturą”

Zakończyła się szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów, organizowanego przez trójmiejską Galerię Wnętrz City Meble. Tegoroczna edycja stawiała przed designerami zadanie zaprojektowania "mebla" wspierającego spotkania na łonie natury, w zgodzie z ideą oraz wartościami DesignNature!

 

Konkurs organizowany jest przez gdańską Galerię Wnętrz od 2017 roku. Przeznaczony jest dla studentów kierunków artystycznych,przede wszystkim wzornictwa i architektury wnętrz, w całej Polsce.

W tym roku istotną zmianą był nowy partner w Konkursie - społeczność DesignNature - zapoczątkowana przez Gosię i Tomka Rygalików.

Tegoroczny poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego po raz pierwszy w historii konkursu jury zdecydowało się przyznać ex aequo trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia.

 

W każdej z prac jury dostrzegło inny potencjał, dlatego zdecydowało się rozdzielić nagrodę na trzy projekty.

 

Wiktoria Rydellek za pracę „Sundial” w nagrodę pojedzie na tegoroczne targi Salone del Mobile w Mediolanie.
Jury uznało, że ta praca była najbardziej trafną odpowiedzią na tematykę konkursu. Doceniło jej czystą, prostą formę plastyczną, pozwalającą na różnorodność zastosowań i funkcji. Projekt nie narzuca sposobu użytkowania, jest bardzo otwartą formą, pozwalającą na dowolne wykorzystanie, pozostając jednocześnie w ciągłym kontakcie z naturą.

 

 

Paweł Mordeja z pracą „SCHO” otrzyma możliwość realizacji projektu na terenie kreatywnego kampusu DesignNature.
W projekcie doceniono wszechstronną funkcjonalność zamkniętą w archetypicznym kształcie schodków, pozwalającą na różne sposoby użytkowania, w zależności od konfiguracji. Jury zwróciło uwagę na dużą wartość socjalną projektu i nieograniczony potencjał jego realizacji.

 

 


Jury w projekcie Piotra Pryk „Archair: doceniło, że był to jedyny projekt, który bardzo rzetelnie przeszedł proces projektowy, od pomysłu do projektu, do fizycznej realizacji prototypu. Projekt jest jedynym z nadesłanych, który daje pewność, że projektowany przedmiot wygląda tak jak przedstawiony i będzie funkcjonalny i możliwy do zrealizowania. Ta praca zasłużyła na zaproszenie do udziału w Design Summer School w Sobolach w sezonie letnim 2023.

 

 

Jury przyznało również dwa wyróżnienia.

 

Maciej Szela z projektem „Strefa uważności” został wyróżniony za otwartość w myśleniu, co jest kategorią mebla, za wyjście poza myślenie związane z ustalonymi kategoriami mebla.

 

 

Natomiast w pracy Jana Wilczaka ‘Mebel plenerowy” uwagę jury zwróciła duża rola społeczna projektu, skupiająca ludzi oraz modularność, dająca nieograniczone możliwości konfiguracji przestrzeni do siedzenia razem.

 

W kapitule konkursowej zasiedli: Gosia Rygalik i Tomek Rygalik – przedstawiciele DesignNature, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Filip Ludka, partner konkursu, oraz reprezentanci Galerii Wnętrz City Meble, głównego organizatora.

 

Galeria Wnętrz City Meble została otwarta w Gdańsku w marcu 2017 r. na terenie, który od blisko stu lat związany jest z meblarstwem. Przed wojną mieściła się tam Gdańska Fabryka Mebli, a w ostatnim ćwierćwieczu centrum handlowe Top Meble, później Top Shopping. City Meble, największa galeria wnętrz w północnej Polsce, to około 80 lokali, zajmujących ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych. To przestrzeń, na której obok siebie pod jednym dachem znajdują się duże salony wnętrzarskie, wysoce wyspecjalizowane sklepy oraz showroomy sklepów internetowych, prezentujące swój bogaty asortyment. To miejsce, gdzie od początku do końca zaplanujesz i zrealizujesz swój pomysł na remont. Szeroki asortyment to wiele interesujących propozycji na wnętrze, ale i ogromna inspiracja dla tych, dla których wizja i pomysł na własne M nie jest wcale tak oczywista. Galeria posiada dużą bazę architektów i dekoratorów wnętrz, którzy pomogą klientowi zaprojektować jego przestrzeń oraz zaplanować zakupy zgodnie z posiadanym budżetem.

 

DesignNature to społeczność zapoczątkowana przez Gosię i Tomka Rygalików, oparta na wspólnych wartościach holistycznego, zrównoważonego projektowania, szacunku dla natury i apetytu na dobre życie - łącząca ludzi, organizacje i biznesy, mająca na celu stymulowanie wyjątkowych kreatywnych synergii. Poprzez edukację, innowacje i dobre życie działają na rzecz pozytywnych zmian. Sercem tych działań jest kreatywny kampus w Sobolach - miejsce z dala od zgiełku miasta, na łonie natury, sprzyjające interdyscyplinarnej pracy, w której kreatywność i błogi dobrostan są wspierane oraz integrowane.