Dom

Projekty

Efektywnie urządzone wnętrze

Tekst Projektant wnętrz Piotr Redlisz-Redlicki • Zdjęcia www.DecoNova.pl

2014-01-13
Efektywnie urządzone wnętrze

Małe mieszkanie to olbrzymie wyzwanie. Nie inaczej było w przypadku kawalerki o powierzchni 26 m2 na Warszawskim Bemowie. Mieszkanie oddane było w stanie deweloperskim, surowe ściany, czyste wylewki i nie wykończona łazienka, idealne miejsce pracy dla architekta. Przy projektowaniu postawiliśmy na minimalizm, przestrzeń i elegancję. Musieliśmy stworzyć na 26 m2 wygodne miejsca do życia dla jednej osoby. W założeniu wstępnym mieliśmy zaprojektować mieszkanie dla inwestora, którego grupą docelową będzie wynajem kawalerki dla singla, osoby która ,,żyje w biegu”, nie ma na nic czasu ale lubi życie na wysokim poziomie i w dobrym standardzie. Tworząc w małym mieszkaniu wielkomiejski "apartament", zrezygnowaliśmy z większości przegród. Po naradzie z inwestorem postanowiliśmy pozbyć się ścian działowych wydzielających malutką, ciemną kuchnię i wąski, niefunkcjonalny korytarzyk. Z trzech pomieszczeń powstało jedno, w którym wydzieliliśmy strefy o różnych funkcjach (kuchnię oraz część dzienną i sypialną). W aranżacji tak małych powierzchni spory problem stanowi zazwyczaj łóżko, które bardzo trudno ukryć. Dlatego w tym przypadku zdecydowaliśmy o wstawieniu wygodnej, rozkładanej kanapy. W centralnej części mieszkania umieściliśmy funkcjonalny, duży bar z hokerami. Stawiając na wynajem dla singla, który często stołuje się na mieście, zrezygnowaliśmy z klasycznej części jadalnej. 

 

Małe mieszkanie to olbrzymie wyzwanie

W założeniu wstępnym mieliśmy zaprojektować mieszkanie dla inwestora, którego grupą docelową będzie wynajem kawalerki dla singla, osoby która ,,żyje  w biegu”, nie ma na nic czasu ale lubi życie na wysokim poziomie i w dobrym standardzie

 

Kawalerka została tak urządzona, że zabudowa kuchenna została połączona z zabudową telewizora oraz szafami, dzięki czemu mała przestrzeń wydaje się większa i jest w niej mnóstwo miejsca do przechowywania. Projektując, kierowaliśmy się zasadą, że w tak małym wnętrzu nie może być dużo mebli. Dlatego stworzona zabudowa, pełniąc różne funkcje została wykonana na zamówienie i jest meblem autorskim. Dla zachowania lekkości i jednocześnie delikatnego odróżnienia dwóch stref, stolarka części telewizyjnej została zamontowana około 20cm nad podłogą. W specjalnie przygotowanej wnęce znalazł się sprzęt RTV, dzięki kilku ciekawym rozwiązaniom zabudowa pozwoliła ukryć wszystkie przewody zasilające i kable głośnikowe. Efekt wizualny dopełnił telewizor z funkcją podświetlenia ściany oraz nastrojowe oświetlenie LED zamontowane wokół całego mebla.
Pomimo, że cała zabudowa została zrealizowana w kontrastowych barwach wcale nie musi zmniejszać optycznie powierzchni. Panujący we wnętrzu minimalizm i konsekwencja kolorystyczna sprawiają, że małe mieszkanie pozostało przestronne i jasne. Ciekawym trikiem było też założenie na ścianie w kuchni dużego lustra od samej ziemi do sufitu, stworzyło to głębię która pozytywnie wpływa na odbiór wnętrza, zastępuje też klasyczne lustro, które powinno znaleźć się w przedpokoju. W kilku miejscach zdecydowanie sprawdziły się powierzchnie wykończone w połysku. Odblaski światła nadają klimatu oraz wyglądają bardzo elegancko. Szyby pomiędzy blatem kuchennym a szafkami pełną właśnie takie zadanie. Całość wnętrza uzupełniają elementy w kolorach mocnej czerwieni, dodają życia i przykuwając uwagę w centralnej części baru.

 

Kawalerka została tak urządzona, że zabudowa kuchenna została połączona z zabudową telewizora oraz szafami, dzięki czemu mała przestrzeń wydaje się większa i jest w niej mnóstwo miejsca do  przechowywania

Łazienka była mała, dlatego została utrzymana w bieli, która optycznie powiększa pomieszczenie. Dodatkowo na całej ścianie zaplanowano lustro, które ma dawać taki sam efekt.

 

Łazienka była mała, dlatego została utrzymana w bieli, która optycznie powiększa pomieszczenie. Dodatkowo na całej ścianie zaplanowano lustro, które ma dawać taki sam efekt. Tak ascetyczny dobór kolorystyki i materiałów ma swoje zalety, bardzo dobrze znosi upływ czasu i zawsze pozostanie modny. Poza tym można dowolnie ożywiać taką przestrzeń, stosując dodatki w różnych kolorach. Dzięki dobrze rozplanowanej przestrzeni i delikatnemu przesunięciu drzwi udało się stworzyć wnękę, w której zmieściła się dość duża wanna o długości aż 180 cm. Centralnie umieszczona umywalka zapewnia poczucie harmonii i symetrii panującej we wnętrzu. W rogu zmieściła się pralka ale dla wygody użytkowania wybór padł na model ładowany od góry. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w ciasnej przestrzeni. Kawalerka była przygotowana dla inwestora który zamierza ją wynająć. Materiały w niej użyte musiały być odporne na zużycie, dawać dobry efekt stylistyczny oraz być w przystępnej cenie. Na podłodze, z racji odporności zastosowano gotową deskę z litego drewna egzotycznego, zabudowa stolarska wykonana została z laminatów wysokiej jakości. Nawet wewnątrz kuchni użyto systemów szuflad renomowanej firmy, zapewniającej wiele lat spokojnego użytkowania kuchni. W pełni zintegrowany sprzęt ADG nie rzuca się w oczy i gwarantuje pełną funkcjonalność. Wykończenie takiego mieszkania pod wynajem, w opcji "pod klucz" kosztowało około 1200zł / m2. Taki poziom inwestycji zapewnia dobry stosunek jakości do ceny, a co za tym idzie wysoką rentowność przedsięwzięcia.