Dom

Projekty

Elegancja i orientalizm

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-11-18
Elegancja i orientalizm

Egzotyka, szyk i wygoda – tak najprościej można opisać wnętrze, kryjące w sobie kolonialny styl. Współcześnie coraz częściej kolonializm nawiązuje do eleganckich realizacji międzynarodowych projektów wystroju wnętrz. Historycznie początków tego stylu należy upatrywać w XIX wieku, wówczas gdy brytyjskie posiadłości były lokowane w Afryce i Azji. Dziś dzięki łączeniu tradycyjnych angielskich elementów wystroju wnętrz z całkiem orientalnymi i afrykańskimi dodatkami, tworzy się doskonałe pomysły na aranżacje. Połączenie komfortu z elementami podróży uwydatniają oryginalny styl.

Minimalizm a orientalizm

Rattan, bambus, mahoń, palisander, a także akacja azjatycka – to najczęściej spotykane, a co więcej – w pełni naturalne materiały, służące do produkcji mebli. W tym stylu ważną rolę odgrywa używanie drewna egzotycznego, uwydatniającego oryginalność i ponadczasowość. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim masywność i unikalność. Liczne inspiracje z Anglii, Francji, Hiszpanii czy Portugalii sprawiają, że wnętrze nabiera eklektycznego klimatu. Ze względu na wykorzystywany materiał, głównie wykonuje się meble w ciemnych odcieniach, spowodowanych eksponowaniem orientu.
Ponadto zaobserwowaną tendencją jest celowe „postarzanie” produktów, które są zdobione elementami nawiązującymi do południowo-wschodniej Azji oraz Afryki. Meble kolonialne coraz częściej zaczęły się pojawiać w sklepach indyjskich, na targach staroci, a także na aukcjach internetowych. Projektanci zalecają jednak unikanie natłoku kolekcjonowania mebli, zwracając szczególną uwagę na minimalizm pomieszczeń.

Naturalnie w kolorach Ziemi

Śnieżna biel, brąz, beż, wanilia, zieleń – te kolory idealnie eksponują ciemne, drewniane meble, które utrzymują naturalny charakter stylu. Istotne jest utrzymanie ścian w jasnych, pastelowych kolorach, co doskonale kontrastuje z ciemnymi meblami. Najczęściej projektanci zalecają wstawianie drewnianych podłóg (z drewna bądź parkietu), co dodaje mieszkaniu oryginalnego klimatu. Utrzymanie stylowego wnętrza obligatoryjnie podkreślają drewniane belki (np. z bambusu), skrzętnie zaaranżowane na suficie.
Zatrzymać czas na chwilę
Stylowe dodatki wykorzystane w pomieszczeniach łączą dalekowschodni orient z europejskością. Toteż dla podróżujących osób pozyskane pamiątki w postaci np. wyrazistych posążków, czy naczyń, funkcjonalnie dopełniają całość. Oryginalną innowacją stanowi połączenie: minimum mebli i maksimum detali. Chęć dzielenia się pasją podróżowania odpowiednio znajduje wykorzystanie w wyposażeniu i dekoracji wnętrz. Wszak tajemniczy Daleki Wschód i wielobarwny Orient zawitał do setek polskich, ekskluzywnych domów.

Najważniejsze są detale

Zaskakujące, jak wyrazistego charakteru wnętrza mogą dodać: kość słoniowa, kolorowe szkiełka i koraliki. Styl kolonialny to przede wszystkim nagromadzenie unikalnych dodatków, podkreślających egzotykę. Firmy meblarskie coraz częściej reklamują naczynia o nieregularnym kształcie, porcelanowe zastawy, dekoracyjne frędzle, czy nawet dywany z motywami ptaków i kwiatów. Geometrycznie i kontrastowo zestawione wzory, podkreślają typowo afrykański tradycjonalizm.
Tykwy, plecionki, figurki. Ludzkie postacie, zwierzęta a nawet pojemniki efektownie podkreślają kolonializm. Dopełnieniem charakterystycznego wnętrza są odpowiednie rośliny, jak np. monstery, palmowce i oczywiście kaktusy. Kwiaty w jaskrawych odcieniach (storczyki) idealnie współgrają z naturą. Ważne jest w jakim klimacie utrzymane jest wnętrze. Może nim być gorący, egzotyczny klimat Afryki lub konserwatywna aranżacja europejskiej elegancji połączonej z egzotyką przywiezioną z podróży. To stanowi kwestię indywidualną, budującą swoisty urok i wdzięk mieszkania.
Ponadczasowość i praktyczność w jednym
Wysoka jakość mebli, eksponowanie dodatków i jasna tonacja odpowiednio kreują wyraźny charakter pomieszczeń. Styl kolonialny jest inspiracją designerskiej myśli europejskiej, wyeksponowanej w klasycznej elegancji i szyku. Zamknięta forma orientu i klasyki pozwalają na twórcze i odautorskie realizowanie marzeń o dobrym wnętrzu. Zaś przejawiająca się (głównie w meblach) praktyczność, buduje poczucie bezpieczeństwa i azylu we własnym domu.