Dom

Projekty

Klimat ulicy Ząbkowskiej

Tekst Ewelina Golinowska • Zdjęcia Ewelina Golinowska (EG projekt.pl) i Magdalena Ilm • Stylizacja Ewelina Golinowska (EG projekt.pl) oraz Magdalena

2013-10-08
Klimat ulicy Ząbkowskiej

Projekt tego nietypowego wnętrza zrealizowany został w 2012 roku. Mieszkanie mieści się w przedwojennej kamienicy z lat 1912-1913 na warszawskiej Pradze Północ przy ulicy Ząbkowskiej. Jest to czteropiętrowa kamienica, która jest zwieńczona charakterystycznymi blankami. Przed 1939 rokiem na parterze w przystosowanych pomieszczeniach sklepowych funkcjonowało niewielkie kino "Wrzos". Sama kamienica wpisuje się w klimat ulicy Ząbkowskiej, która jest kulturalną i architektoniczną wizytówką Pragi Północ. Właścicielką mieszkania jest młoda dynamiczna kobieta, której zależało na funkcjonalnym wnętrzu z oryginalnym charakterem i nietypowymi rozwiązaniami. Inwestorka zasugerowała biel oraz jasne odcienie szarości skontrastowane z rześkimi barwami. Kobieta dysponowała ograniczonym budżetem na wykończenie wnętrza w kwocie 50 tysięcy złotych. 
Całe mieszkanie to mieszanka stylów – połączenie starego z nowym. Przestrzeń została otwarta i doświetlona, poprzez wyburzenie kilku ścianek wnętrze zyskało współczesny wizerunek. Kuchnia została otwarta na salon, a jej ceglana ściana w nawiązuje do historycznego klimatu kamienicy. Skontrastowane z cegłą białe fronty kuchennych szafek nadają jej większej wyrazistości i współczesnego wyglądu. Uchwyty szafek kuchennych są przemieszane i niespójne, co nadaje im swoistej unikatowości. W kuchni nie ma szafek wiszących przez co kuchnia wydaje się bardziej stylowa. Zwieńczeniem kontrastów we wnętrzu są duże szklane żarówki wiszące na kablach w różnokolorowych oplotach.

 

Projekt tego nietypowego wnętrza zrealizowany został w 2012 roku.


W salonie rządzi biel skontrastowana z plamami soczystych kolorów. Kanapa nawiązująca do ludwikowskiego stylu, została obita rześkim, zielonym pluszem. Właścicielce zależało na użyciu starych rodzinnych mebli znalezionych na strychu. W salonie znalazły swoje miejsce stary drewniany stół oraz kilka różnych krzeseł, których wspólnym mianownikiem jest kolor biały oraz siedziska obite pomarańczowym pluszem. Tłem dla części jadalnianej jest duży, biały, prosty regał, który dla uzyskania większej lekkości został podniesiony na surowym, stalowym stelażu nawiązującym do stylu loftowego. Dwukolorowe fronty regału zostały ułożone w nieregularny wzór szachownicy. Loftowa lampa, w postaci przeźroczystego szklanego klosza na łańcuchu nadaje lekkości całemu salonowi i podkreśla przemysłowy styl regału jednocześnie kontrastując ze stylową kanapą i drewnianym stołem jadalnianym.
Sypialnia to dominacja czystej bieli. Zwiewna lampa w połączeniu z lekkimi białymi meblami sprawia, że przestrzeń wygląda świeżo i przestronnie, zachowując jednocześnie przytulny klimat. Pomiędzy dwiema 'tradycyjnymi' szafkami z zielonymi frontami znalazła się również skrzynka na owoce wykorzystana w niekonwencjonalny sposób - pomalowana na biało służy teraz jako dodatkowa półka. Kinkiety w przemysłowym stylu scalają klimat wnętrza a pomiędzy nimi ozdobne wieszaki na biżuterię podkreślają kobiecość w sypialni i neutralizują surowość loftowych kinkietów. 

Łazienka była dużym wyzwaniem dla projektantek ze względu na niewielki metraż oraz potrzebę wielofunkcyjności. Powstało Łazienka jest pomieszczeniem z bardzo charakterystyczną podłogą w formie mozaiki, która sprawia wrażenie przestrzenności i powiększa optycznie wnętrze dzięki swemu pop-artowskiemu wzorowi. Ze względu na mały metraż została w pełni wykorzystana wysokość pomieszczenia – we wnękach pod sufitem swe miejsce znalazły duże kosze wiklinowe w kolorze czarnym. Kolorystyka łączy monochromatycznie biel, szarości i czerń. 

Znaczną część mieszkania zajmuje wysoki korytarz o nieregularnym kształcie. Aby zneutralizować jego nieproporcjonalność pod sufitem zostały dodane duże wiszące górnicze lampy. Przez swój optyczny i fizyczny ciężar obniżyły pełną bieli, pustą przestrzeń. Kobiecym elementem w korytarzu są bardzo dekoracyjne, kolorowe wieszaki.

 

Mieszkanie mieści się w przedwojennej kamienicy z lat 1912-1913 na warszawskiej Pradze Północ przy ulicy Ząbkowskiej.