Dom

Projekty

Małe mieszkanie – wielkie rozwiązania

Tekst Urszula Sowińska

2014-05-27
Małe mieszkanie – wielkie rozwiązania

Rozwiązań służących utrzymaniu porządku w domu jest wiele. Istnieje mnóstwo możliwości przetrzymywania niezbędnych rzeczy i codziennych, podręcznych dodatków. Pytanie, jak zaaranżować kuchnię, aby móc cieszyć się funkcjonalnością i komfortem jej porządku? Odpowiedź znajdą Państwo poniżej. W tym pomieszczeniu najwygodniej zastosować system zabudowanych mebli. Fronty szafek wykonane są najczęściej z drewna i zdobione poziomymi frezami. Kuchnia lubi porządek. Półki kuchenne, szafki, cargo, słowem wszystko, w czym można ukryć niezbędne do gotowania sprzęty. To właśnie za ich sprawą panuje porządek, a gotowanie staje się o wiele przyjemniejsze. Popularne głębokie szuflady z systemem cichego zamykania bezproblemowo zdają egzamin za każdym razem. Przykładowo mogą to być szklane, podświetlane spody górnych szafek, rozjaśniające cały blat - istnieje wiele sprawdzonych sposobów na przechowywanie drobiazgów w małym mieszkaniu. Już na etapie projektu kuchni należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie i wyposażenie szafek kuchennych. Podejmując pierwsze decyzje dotyczące urządzania kuchni, warto pamiętać, że zabudowa kuchenna sprzyja utrzymaniu porządku. Jeśli urządzamy kuchnię i zależy nam na dobrej organizacji miejsca pracy, to wydzielamy w niej trzy zasadnicze strefy: przechowywania, gotowania i zmywania. W każdej z nich mamy odpowiedni zestaw przedmiotów, które ułatwiają nam pracę.

 


Jak zatem zorganizować miejsce w szafkach, aby pomieścić niezbędny sprzęt? Paradoksalnie odpowiedź jest prosta. Rezerwujemy najgłębszą szafkę podblatową na garnki, tuż obok zlewu i piekarnika. Dobrym rozwiązaniem są szuflady różniące się wysokością lub cargo, z wysuwanymi koszami bądź przestrzennymi półkami. Montaż wiszących półek wymaga uprzedniego sprawdzenia siły ich udźwigu. Pamiętajmy, aby wybierać te, które wytrzymają obciążenie 20 kg. Zastawę stołową wygodniej jest umieścić nad blatem. Półki kuchenne są nieodzowne. To właśnie dzięki nim mamy wszystko pod ręką i w zasięgu wzroku. Nie tracimy cennego czasu na ciągłe przestawianie i przeszukiwanie kuchennych zakamarków. Utrzymując ład, możemy po potrzebne naczynie sięgnąć niemal z zamkniętymi oczami, nie przerywając innych czynności. Praktyczne półki stanowią również walory dekoracyjne i reprezentatywne. Można bowiem dzięki nim pochwalić się piękną zastawą czy modnymi akcesoriami kuchennymi. Kuchnia zyska na wartości, stanie się przytulniejsza i nabierze indywidualnego charakteru. Ciągła kontrola i systematyczne sprzątanie pomoże w utrzymaniu jej w należytym ładzie. Górne półki dodają kuchni lekkości, dlatego aby podkreślić tę zaletę, warto rozważyć podświetlenie ich tylnej krawędzi i cieszyć się wrażeniem mebli zawieszonych w powietrzu. W dobrze przemyślanej kuchni wszystkie sprzęty będą pod ręką, a sprzątanie przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Funkcjonalność kuchni zaczyna się od odpowiednio dobranej podłogi oraz zabezpieczonych ścian i dogodnego oświetlenia. Kuchenna podłoga powinna być łatwo zmywalna i odporna na plamy i zabarwienia. Dość istotną kwestią jest wytrzymałość, gdyż upuszczony przypadkowo garnek nie powinien naruszyć struktury powierzchni ani jej odkształcać. Projektanci polecają wyposażyć taką podłogę w dobrej jakości deski i płytki. Najczęściej spotyka się w kuchniach płytki, kojarzące się z łazienką lub charakteryzujące się dużymi taflami gresu z cienkimi fugami. Ostatnimi czasy panuje trend kuchni retro i eklektycznego mieszania estetyk, toteż wielu inwestorów wybiera płytki mozaikowe z bogatymi wzorami i zdobieniami.

 

 

Jeśli chodzi o ściany, to polecane jest używanie wysokiej klasy farb. Usuwanie plam z tapet wymaga użycia nawilżonej wodą szmatki, a do odświeżenia takich powierzchni stosuje się inwazyjne środki czystości. Ściany pomalowane zmywalną farbą są łatwe w utrzymaniu, jednak mocno zabrudzone powierzchnie wymagają dokładnego zamalowania. Niewielkie odpryski powstające w trakcie codziennego użytkowania można zmyć, jednak należy to robić delikatnie, aby uniknąć zróżnicowania odcienia kolor ściany. Jeśli mowa o kuchennym oświetleniu, to powinno ono ułatwiać wykonywanie codziennych czynności. Projektanci zalecają instalację światła bezpośrednio nad blatem. Coraz powszechniejsze staje się podwieszanie sufitów, lamp typu „oczka” lub dogodnie dobieranych elementów oświetlenia sufitowego. Poza podłogą, oświetleniem i innymi elementami wyposażenia kuchni niezwykle istotny jest kuchenny blat. Odpowiednio dobrany blat zapewniają wygodę gotowania na równej linii z piekarnikiem i lodówką. W bogatej ofercie producentów można znaleźć materiały wykonane z kamienia, laminatu i konglomeratów. Jeżeli inwestorzy dysponują dużym zasobem finansowym, warto zdecydować się na wybór kamiennych blatów kuchennych. Produkty te są nie tylko estetyczne, ale również niezwykle odporne i doskonale sprawdzają się przy gotowaniu i pieczeniu ciast. Blaty wykonane z konglomeratów można zintegrować ze zlewem. Z kolei przy blatach drewnianych należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym ich olejowaniu. Blaty z laminatu są odporne, tanie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Niewątpliwie rodzaj i wygląd blatu powinien współgrać ze zlewem i baterią. W ofertach sklepów można znaleźć zlewy ze stali nierdzewnej i innych tworzyw sztucznych (np. zlewy ceramiczne). Tego typu zlewy przypominają umywalki instalowane w łazienkach, a co ważniejsze, są łatwe utrzymaniu w czystości. Niezależnie od stylizacji i rodzaju kuchni, przy doborze kuchennych mebli powinniśmy kierować się kilkoma wskazówkami. Ważny jest rozkład mebli, które mogą znaleźć się na dwóch ścianach, tworząc literę L lub literę U. Rozplanowanie kuchni zależy od wielkości pomieszczenia, jakim dysponujemy i komfortu jej użytkowania. Z tego punktu widzenia najodpowiedniejszym wyborem będzie układ z jednym załamaniem mebli (z kształtem litery L). Tutaj dość istotne jest również rozmieszczenie mebli. Położenie niektórych sprzętów w kuchni względem siebie określa ciąg technologiczny, który odpowiada procesowi przygotowania posiłków. Przykładowo taki ciąg zaznacza się od lodówki, szafki na przechowywanie, poprzez zlewozmywak, roboczy blat, aż do kuchenki.
|Przy poszukiwaniu dodatkowego miejsca w kuchni nie możemy ograniczać się wyłącznie do organizacji półek. Powierzchnia robocza i dobrze dobrane meble wprowadzą komfort i przyjemne odczucie użytkowania tego pomieszczenia. Warto już na etapie projektowania zastanowić się nad rozplanowaniem przestrzeni kuchni, w której spędzamy dużą część wolnego czasu.