Dom

Projekty

Meble drewniane

Tekst Magda Pawluk

2015-05-05
Meble drewniane

Meble, w które wyposażamy nasze wnętrza, pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Są sercem stylizacji, jej punktem centralnym, dlatego aranżując mieszkanie, warto postawić na jak najwyższą jakość oraz atrakcyjną prezencję sprzętów. Takimi cechami z pewnością charakteryzują się, nieustannie darzone ogromnym uznaniem, meble drewniane. Meble wykonane z drewna posiadają wielowiekową, niezwykle bogatą tradycję.

Na przestrzeni różnych epok ewoluowały od bardzo prymitywnych i prostych po wyszukane, eleganckie, nowoczesne formy. Pierwsze sprzęty tego rodzaju wytwarzano już w starożytnym Egipcie, o czym świadczą liczne drewniane przedmioty odnalezione w grobowcu faraona Tutanchamona z około 1350 r. p.n.e. Zmieniała się technika ich produkcji, sposób wykańczania i zdobienia, ale niezmiennie stanowią najbardziej popularny rodzaj domowych sprzętów. Nie wyparły ich ani meble metalowe, ani plastikowe. Obecnie nadaje im się zróżnicowaną formę, zależnie od typu mebla, jego przeznaczenia i stylistyki, w jaką powinien się wpisywać.

MEBLE NA LATA

Drewniane meble cechuje bardzo wysoka jakość. Są solidne i trwałe, dzięki czemu mogą nam z powodzeniem służyć przez wiele lat. Drewno jest materiałem wytrzymałym i odpornym. Jego właściwości jako surowca do produkcji mogą być jednak zróżnicowane, ponieważ zależą między innymi: od gatunku, wieku drzewa, a nawet warunków, w jakich rosło (wilgotności, czynników atmosferycznych). Drewno jest stosunkowo miękkim surowcem, co pozwala nadawać różne formy i kształty wytwarzanym z niego meblom. Spośród mebli wytwarzanych z drewna, ze względu na sposób produkcji i obróbki, wyróżnia się trzy typy tego rodzaju sprzętów: stolarskie, toczone oraz rzeźbione.

Meble drewniane cechują się znacznie wyższą jakością niż zalewające obecnie rynek sprzęty wykonane ze sklejki. Ponadto mają swój niepowtarzalny charakter. Każdy mebel jest unikalny, posiada cechy indywidualne, co związane jest z jednostkowym ułożeniem słojów, sęków i śladów odciśniętych przez czynniki zewnętrzne.

DZISIEJSZE SPRZĘTY

Współczesne meble drewniane mają coraz bardziej innowacyjne formy, dzięki czemu idealnie pasują do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Sprzęty drewniane doskonale komponują się ze szkłem, stanowiącym przeciwwagę dla elementów wykonanych z naturalnego surowca. W efekcie otrzymywane są stylowe meble, odpowiednie do nowoczesnych mieszkań. Zdobione oraz rzeźbione szafy, łóżka, stoły i krzesła wspaniale wpiszą się we wnętrza w stylu klasycznym, glamour czy rosyjskim. Z kolei proste, nieco prymitywne, sprawiające wrażenie niewykończonych, sprzęty odnajdą swoje miejsce w przestrzeni o charakterze rustykalnym. Dobrze dobrane meble drewniane sprawdzą się w każdym wnętrzu. Ich niekwestionowaną zaletą jest zdolność ocieplenia klimatu pomieszczenia. Ponadto nadają każdemu pomieszczeniu elegancji i wrażenia wytworności.

Dzisiejsze meble drewniane charakteryzuje wysoki poziom funkcjonalności oraz uniwersalność. Komody, szafy, stoły, biblioteczki czy toaletki wykonane z drewna z pewnością będą udanym elementem aranżacji. Dodatkowo, jako wyprodukowane z naturalnego materiału, są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Nie uwalniają szkodliwych substancji, a ponadto, dzięki właściwościom higroskopijnym korzystnie wpływają na utrzymanie dobrego klimatu powietrza, a w rezultacie na nasze samopoczucie.

Najpopularniejsze od wielu lat na rynku meblarskim pozostają niezmiennie wyroby z drewna sosny, dębu, buku, a także orzecha. Sprzęty sosnowe charakteryzuje jasna barwa i wrażenie lekkości, a jednocześnie solidność. Dąb natomiast jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia oraz niezwykle dekoracyjnym, co zawdzięcza żółto-czerwonej barwie. Podobne właściwości posiada buk. Jest to surowiec o wysokiej jakości i trwałości. Wyróżnia go intensywny ciemny czerwono-brązowy kolor. Z kolei orzech to średnio twarde drewno, ale wykazujące dużą odporność mechaniczną. Meble wykonane z orzecha są eleganckie i mogą mieć różne odcienie brązu – od jasnego po bardzo ciemne.

ANTYKI

Wielu właścicieli czterech ścian szczególnie upodobało sobie drewniane antyki jako podstawowy element wyposażenia własnego locum lub jako pojedynczy, wyrazisty akcent dopełniający koncepcję stylistyczną przestrzeni.

Zabytkowe meble to sprzęty, które oprócz jakości estetycznej i niebanalnych walorów wizualnych, niosą ze sobą ogromną wartość historyczną. Pieczołowicie zdobione, wykończone z dbałością o efektowne szczegóły oraz najwyższą jakość, wprawiają w zachwyt. Idealnie sprawdzają się w roli wyposażenia salonu czy gabinetu. Jednak znacznie częściej sięgamy po drewniane meble stylizowane na dawne. To za sprawą dużo korzystniejszej ceny zakupu i mniejszych trudności związanych z potrzebą ich odpowiedniego konserwowania. Solidnie wykonana replika może z powodzeniem imitować kosztowny antyk, a jej dodatkową zaletą jest fakt, iż jako wykonana z młodego drewna, będzie nam mogła służyć dłużej niż zabytkowy drewniany mebel.

Elegancki wygląd, funkcjonalność, wysoka jakość i trwałość to główne cechy wyróżniające meble drewniane na tle pozostałych rodzajów dostępnych na rynku. Wnętrze umeblowane takimi sprzętami z pewnością zyska na atrakcyjności. Dobierając właściwy gatunek drewna, z jakiego powstały meble, stworzymy spójną lub wyrazistą kompozycję.