Dom

Porady

Ochrona przed włamaniami

Tekst Marcelina Kowalczuk

2015-07-21
Ochrona przed włamaniami

Jest wiele sposobów na zapewnienie sobie spokoju i uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji spowodowanych włamaniem do naszego mieszkania niepożądanych osób. Coraz skuteczniejsze alarmy i dokładniejszy monitoring skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei. Nowoczesne systemy antywłamaniowe połączone są zwykle z systemem zarządzania całym domem.

 

Rozwiązania

Dostępność nowoczesnych systemów alarmowych i niezwykły wybór przyprawić mogą o zawrót głowy. Dobrze jest na początku określić, czego wymagamy od takiego systemu i czemu on ma służyć. Jeśli zdecydujemy się na inteligentny system zarządzania domem, dobrze jest z góry określić podstawowe funkcje, jakie będą nam potrzebne.

 

 

Analiza warunków

Dobrym początkiem w wyborze odpowiedniej metody antywłamaniowej jest przeanalizowanie potencjalnych możliwości bezprawnego dostania się do naszego domu. Wszelkie okna są idealną drogą dla włamywacza, a szyby nie stanowią żadnej przeszkody. Balkon jest doskonałym pomostem do naszego domu, a zwykłe drzwi wejściowe to żaden problem dla włamywacza. Odpowiednie zabezpieczenie powinno łączyć się również z reakcjami otoczenia. Dobrze jest, gdy sygnały alarmowe poinformują sąsiadów podczas naszej nieobecności. Ilość i wielkość roślin wokół domu, bliskość ulicy i zabudowań sąsiadów są niezwykle ważne: potencjalnego złodzieja odstraszyć może fakt, że ktoś go zobaczy lub że nie będzie mógł uciec przez gąszcz żywopłotu.

 

Metody zabezpieczeń

Folia antywłamaniowa na szybach to niezwykłe rozwiązanie. Pozwala utrzymać w ramach szybę, nawet gdy zostanie rozbita. Dzięki temu możemy mieć pewność, że włamywacz będzie miał utrudnione zadanie z wejściem do naszego domu, a dodatkowo zabezpieczymy zdrowie naszych bliskich przed skaleczeniem, gdy szyba przypadkowo ulegnie zniszczeniu.

 

Kolejnym sposobem na złodzieja są rolety antywłamaniowe. Pozwalają na spokojny sen w niebezpiecznej dzielnicy, czy podczas długiego wyjazdu. Na co dzień doskonale chronią przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

 

Kraty są ryzykowne i nieco nieestetyczne. Odpowiednio zamontowane są dobrym sposobem na zatrzymanie złodzieja przed wejściem do naszego domu. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń okienna czy parapet skuteczne odciągną wzrok przechodniów od krat.

 

systemy antywłamaniowe monitoring

 

Drzwi antywłamaniowe

Nowoczesne drzwi metalowe z dodatkowymi zamkami skutecznie uniemożliwią lub spowolnią włamanie. By nie wyglądały zbyt surowo, producenci prześcigają się w wymyślaniu opasek drzwiowych czy portali podkreślających styl drzwi. Dodatkowe panele ozdobne nadają drzwiom antywłamaniowym łagodnego i niepozornego wyglądu.

 

Kamery od lat są znanym i cenionym narzędziem w przeciwdziałaniu włamaniom. Zastosowanie monitoringu umożliwia zidentyfikowanie niechcianego gościa na naszej posesji i w domu. Wysoka rozdzielczość zdjęć czy filmów pozwoli na łatwe potwierdzenie tożsamości włamywacza. Pamiętać należy jednak o umieszczeniu ostrzeżenia o monitoringu na posesji i w domu, by uniknąć nieprzyjemności.

 

Na rynku dostępne są także czujki w kilku rodzajach:

• pasywne czujki podczerwieni (PIR) - reagują na zmianę promieniowana podczerwonego, które jest emitowane przez obiekty o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia;

• czujki mikrofalowe - wysyłają falę elektromagnetyczną i odbierają falę odbitą;

• czujki ultradźwiękowe - wykorzystują fale akustyczne i reagują na ruchy powietrza;

• czujki wibracyjne - reagują na wstrząsy i drgania na powierzchni, gdzie zostały zainstalowane.

 

Czujki te mają za zadanie wyczuć drgania, ruch powietrza, namierzyć niechcianego gościa czy zidentyfikować niepożądane działania przy oknach i drzwiach.

 

Inteligentny dom

Zarządzanie domem za pomocą jednego urządzenia nie było możliwe wcześniej. Obecnie nowoczesne systemy inteligentne monitorują pracę różnych urządzeń w domu, zabezpieczają okna i drzwi. Możemy je zaprogramować tak, by podczas naszej nieobecności włączały i wyłączały światła w domu lub nawet uruchamiały telewizor. System taki łączy wiele urządzeń i można go zaplanować już na etapie budowy domu. Podłączenie odkurzacza centralnego i najważniejszych urządzeń pozwoli na optymalne ich wykorzystanie. Jest to kosztowna, ale – w perspektywie czasu – opłacalna inwestycja.

 

system antywłamaniowy