Dom

Projekty

Odświeżanie wyglądu domu

Tekst Marcelina Kowalczuk

2015-05-28
Odświeżanie wyglądu domu

Szybki remont i zmiana wyglądu domu tuż przed ważną uroczystością to nieprzemijający standard w wielu domach. Dobrze jest zapoznać się z trendami w czasie planowanej imprezy, by olśnić przybyłych gości znajomością rynku wnętrzarskiego i dobrym gustem.

Ściany

Kolor i faktura ścian mogą być dużym polem do popisu, jeśli mamy na to czas. Nawet zmiana koloru dwóch ścian wniesie do wnętrza element zaskoczenia. Jeśli nie planujemy dużych zmian w pomieszczeniach dobrze jest dobrać kolor ścian w taki sposób, by korespondował z obecnymi we wnętrzu przedmiotami i oświetleniem. Faktura ściany jest już bardziej skomplikowanym zabiegiem, a nadawanie określonego wzoru tynkowi to nie lada wyzwanie. Ściana w kolorowe paski jest dobrym rozwiązaniem do wnętrz, w których przeniesienie mebli jest kłopotliwe. Wówczas jedynie wystarczy zastosować taśmę budowlaną, pomalować fragmenty ściany i voila! – zmiana wnętrza gotowa.

Tapeta

Zaskakującą zmianę mogą stanowić również pionowe bądź poziome pasy tapety. Odpowiednio dobrany kolor tapety do ściany może dać niesamowite efekty. I tak na jednolitej ścianie świetnie sprawdzi się ozdobny pas w tym samym bądź zbliżonym kolorze ze złotymi ornamentami czy motywami geometrycznymi. Tapetowanie, podobnie jak malowanie całego pomieszczenia, jest formą czasochłonną i wymaga przestawiania mebli. Tapetę można również położyć tylko na jedną ścianę, co wniesie do pomieszczenia świeżość, a przy tym nie zaangażuje nas nadmiernie, a aranżacja wnętrza zyska na wyrazistości.

 

 

Mebel

Spacer po sklepach meblarskich i przeglądanie magazynów z designem wnętrz może zainspirować nas do zmiany wyglądu domu. Nowy kredens na przetwory przed zimą czy większy stół do jadalni przed świętami to gratka dla pomysłowych pań domu. Duża szafa czy nowy dywan mogą z powodzeniem odświeżyć wnętrze, a całkowita zamiana mebli w kuchni odmieni ją nie do poznania. Świetną odmianą jest... malowanie! Farba do mebli w ciekawym kolorze położona na fronty szafek całkiem odmieni oblicze salonu, kuchni czy pokoju dziecka. Choć jest to pomysł ciekawy i inspirujący, tak jest również szalenie ryzykowny i wymaga niemałej uwagi.

Tapicerka

Meble tapicerowane niezwykle łatwo odświeżyć. Nowa tapicerka zamówiona u tapicera to wydatek, jednak zamówienie odpowiedniego obicia może nam zagwarantować niezwykły wygląd i stosowne dopasowanie do zasłon czy dywanu. W odnawianiu wyglądu można też zająć się samemu obiciami: taborety i krzesła nie są dużym wyzwaniem, a odrobina pracy to również ciekawe wykorzystanie czasu spędzanego z dzieckiem. Obicie sofy czy szezlonga to już bardziej zaawansowana praca i dobrze jest powierzyć ją specjaliście. Odmiana mebla przez nadanie mu nowego wymiaru jest ciekawym rozwiązaniem i świetnie odmieni wnętrze.

 

 

Narzuty

Jesienne i zimowe wieczory czy kolędowanie w gronie najbliższych podczas świąt to okazja do owinięcia się fantazyjnym pledem czy kocem, siedząc przed kominkiem. Narzuty na łóżka mogą być właśnie pledami czy kocami, choć wybór różnorodnych narzut jest również nieograniczony. Narzuty stanowią niecodzienną odmianę wnętrza stosunkowo niskim kosztem. Jesienne barwne liście, zimowe płatki śniegu czy mikołaje w saniach to ciekawe i zabawne rozwiązania do naszych wnętrz. Przez to, że określają one styl, jaki chcemy pokazać, warto, aby również inne dodatki zawierały się w koncepcji, jaką prezentuje narzuta.

Dodatki

Detale stanowią uwieńczenie każdego wnętrza. Dobrze skomponowane dodatki są jak perła w koronie: niezbyt widoczne, ale stanowią uzupełnienie nadające osobliwego sznytu. Zamiana figurek na półce z książkami czy ustawienie innego wazonu na stole w jadalni to gwarancja na niebywałą zmianę. Zmiana obrusów, serwet, dywanów czy żyrandola to w zasadzie niewielka ingerencja w aranżację mieszkania. Zauważyć można jednak, że nawet wymiana jednego elementu zmienia podejście i odczucia osoby przebywającej we wnętrzu i pozwala na poczucie inności i nowości. Niewielkie zmiany mogą wpływać na gości równie silnie jak całkowity remont wnętrza.

Ozdoby tematyczne

Choinka na Boże Narodzenie, zajączki w rzeżusze przed Wielkanocą czy – zgodnie z amerykańskim trendem – dynie przed Haloween to ciekawe propozycje na odmienienie zwykłego codziennego wnętrza na daną imprezę. Tematyczne hawajskie parasolki i girlandy kwiatów, ozdoby ślubne nawiązujące do bukietu panny młodej i urodzinowe balony to przykłady trafnych i inspirujących pomysłów na aranżację tematyczną na ślub, imprezę, urodziny, święto rodzinne czy imprezę firmową. Jednak bez względu na imprezę i jej okoliczności, konieczny jest umiar i zwrócenie uwagi na szczegóły: każdy element powinien mieć swoje miejsce.