Dom

Projekty

Otwarta przestrzeń dla światła

2013-09-18
Otwarta przestrzeń dla światła

Lofty - jeszcze do niedawna magazyny czy hale starych fabryk - dziś zaadoptowane, stają się oryginalnymi i modnymi mieszkaniami o wysokim standardzie. Te otwarte, duże przestrzenie, aby w pełni oddawały niepowtarzalny industrialny klimat, wymagają właściwej aranżacji, a w szczególności odpowiednio dostosowanego oświetlenia. 

Otwarte przestrzenie współczesnych loftów to miejsca, w których światło odgrywa niezwykle ważną rolę.


Moda na lofty dotarła do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Polega ona głównie na zaadoptowaniu starych, zapomnianych budowli poprzemysłowych, takich jak hale fabryczne i magazyny pod apartamenty o wysokim standardzie i industrialnym designie. Cechują się one dużą powierzchnią i nietypową wysokością, a w ich wnętrzach znajdują się surowe elementy konstrukcyjne, pozostawiające ślad po dawnym użytkowaniu. Ogromne przestrzenie, minimalistyczna kolorystka i proste meble stwarzają niezwykłe możliwości aranżacyjne. Otwarte przestrzenie współczesnych loftów to miejsca, w których światło odgrywa niezwykle ważną rolę. Odpowiednio dopasowane i rozmieszczone oprawy świetlne kreują bowiem niewidzialne granice dużych pomieszczeń oraz uwydatniają fakturę wykorzystanych materiałów i akcentują surowe dodatki. Oświetlenie loftów stawia przed ich użytkownikami duże wyzwanie. Nie jest bowiem łatwo dostosować stylistykę opraw świetlnych do charakteru postindustrialnego wnętrza, ze względu na jego dużą przestrzeń i pozostałe po dawnym użytkowaniu elementy konstrukcyjne. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto wybrać lampy utrzymane w modernistycznej, surowej estetyce i dopasować je do danej aranżacji pomieszczenia. W specyficzny klimat loftów doskonale wpiszą się oprawy świetlne stylizowane na wzór fabrycznych emaliowanych lamp, używanych dawniej w halach produkcyjnych. Charakter ascetycznie urządzonych wnętrz doskonale podkreślą wiszące lampy zamontowane na długich łańcuchach lub zawieszone bezpośrednio na kablach. W taką stylistykę warto również wkomponować lampy podłogowe z kloszem zawieszonym na wysokim, wygiętym u góry stelażu, które jeszcze bardziej upodabniają oprawy świetlne do przemysłowych latarni, rozświetlających hale i magazyny. 

Lampy, oprócz posiadania odpowiednich kształtów, powinny również swoją kolorystyką współgrać z surowością i prostotą postindustrialnego wnętrza. Oprawy oświetleniowe powinny występować w chłodnych barwach: odcieniach szarości, bieli, a także brązu i czerni. Uniwersalna gama barw pozwoli w łatwy sposób skomponować lampy zarówno z ciemnymi, jak też jasnymi kolorami ścian i przedmiotów wyposażenia. 

Odpowiednio dopasowane i rozmieszczone oprawy świetlne kreują bowiem niewidzialne granice dużych pomieszczeń oraz uwydatniają fakturę wykorzystanych materiałów i akcentują surowe dodatki.

 

Niewidoczne ściany

 

Wnętrza w stylu industrialnym to duże otwarte i półotwarte przestrzenie, potrzebują zatem odpowiedniej ilości światła. Ponieważ wnętrza takich rozmiarów nie posiadają ścianek działowych, powinniśmy za pomocą różnego rodzaju lamp wydzielić poszczególne strefy użytkowe i zaakcentować ich niewidzialne granice. W realizacji takiego zadania z pewnością pomogą kolekcje lamp wyposażone w różnego rodzaju oprawy oświetleniowe, zarówno zwisy, lampy podłogowe, jak też kinkiety i lampki biurkowe - bogactwo form zapewni bowiem realizację oryginalnych projektów. Długie wiszące lampy doskonale pasują do charakterystycznych dla loftów wysokich sufitów. Będą się zatem dobrze prezentować zawieszone na różnych wysokościach, dzięki czemu bez problemu oświetlimy stół lub wyspę w kuchni, wyznaczając tym samym część jadalną. W strefie wypoczynkowej natomiast powinniśmy zastosować lampy podłogowe oraz kinkiety. Umieszczając je koło fotela lub kanapy, stworzymy przytulny, kameralny kącik do relaksu. Dodatkowo zamontowane na ścianach kinkiety pomogą wyeksponować fakturę wykorzystanych materiałów i podkreślić surowy charakter dodatków. Doskonale sprawdzą się także w przestronnych korytarzach i klatkach schodowych, podkreślając ascetyczną stylistykę oraz tajemniczy klimat loftu. W miejscu do nauki i pracy możemy wykorzystać utrzymane w industrialnej stylistyce lampki biurkowe, zapewniające dogodną atmosferę do wykonywania wszelkich zadań. Typową scenerię postindustrialnych wnętrz tworzą ściany z nietynkowanej cegły, betonowe powierzchnie, a także widoczne instalacje, kable i rury. By podkreślić surowy charakter tych miejsc, możemy wyeksponować te fabryczne detale, montując w kilku miejscach mniejsze punkty świetlne. Ogromne przestrzenie loftów stwarzają niezwykłe możliwości aranżacyjne. Szczególną rolę w tych postindustrialnych wnętrzach odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie, które kreuje niewidzialne granice dużych pomieszczeń, a także podkreśla ascetyczny charakter wykorzystanych materiałów i dodatków. Warto wobec tego zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby zbudować w mieszkaniu niepowtarzalny klimat.