Dom

Projekty

Rodem z Chesterfield

Tekst Robert Marszewski

2015-05-19
Rodem z Chesterfield

Określany mianem eleganckiego i wyrafinowanego. W stylu tym nie brakuje również przepychu, ale także gustownego wyważenia. We wnętrzach Chesterfield nic nie dzieje się przypadkowo, a cała stylizacja jest swoistym dziełem sztuki.

 

Mówiąc o stylu gabinetowym, myślimy – najwyższa półka. Styl ten od dawna był odpowiedzią na wymagania angielskich lordów i ich żon. Przełom XIX i XX wieku rozpoczął niesłabnącą sławę tego stylu, którym zachwycamy się do dziś. Wyrafinowane rzemiosło całej serii mebli zawdzięcza swój początek osobie Philipa Dormera Standhope, czwartego lorda Chesterfield. Był on osiemnastowiecznym politykiem oraz dyplomatą i przez meble chciał pokazać dumę w sprzętach godnych prawdziwego dżentelmena.

Najważniejszym elementem tego stylu jest kanapa. Jej podstawę stanowi ciemne drewno, a uzupełnieniem jest miękka skórzana tapicerka, w kolorze zgniłej zieleni z pikowaniem i szerokimi guzikami. Całość zaokrąglona jest gustownymi podłokietnikami. Kanapa to główny mebel salonów i pokoi, zawsze niepokojąco elegancka, przywołująca na myśl luksusowe angielskie kluby dla mężczyzn, gdzie pije się whisky, pali cygara i prowadzi rozważania na temat sytuacji geopolitycznej.

Przedmioty zdobiące pomieszczenia w stylu gabinetowym to przede wszystkim eleganckie wełniane lub jedwabne dywany zdobione ornamentami, stoły do szachów i globusy. Obecnie wiele unowocześnień i pomysłów pozwala na uczynienie tych przedmiotów funkcjonalnymi: w globusie możemy mieć sprytnie ukryty barek, a standardowa biblioteczka Chesterfield nie musi być od góry do dołu wypełniona książkami. Zastępować je mogą bibeloty z podróży. Biurka i komody, podobnie jak pozostałe meble, mają zazwyczaj proste formy, a dostojnego charakteru i nieco klasycznego stylu nabierają po dodaniu okuć czy delikatnych żłobień.

Ściany zazwyczaj zdobią drewniane belki oraz kinkiety. W przestronnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na wielkoformatową mapę świata w barwach vintage, nadających jej zabytkowego charakteru. Charakterystycznym materiałem na zasłony, obrusy i narzuty w tym stylu są gęsto tkane, grube wełny. Żakardowe zasłony z lekkiej bawełny pojawiają się jako równowaga dla ciężkich skórzanych obić mebli lub właśnie zasłon.

Dominującymi kolorami we wnętrzach Chesterfield są barwy ziemi. Brązy i beże to standardowe kolory na ścianach. Ciemne barwy mogą pomniejszać optycznie pomieszczenie, ale odpowiednio wyważone proporcje i duży dopływ światła dziennego mogą wynagrodzić zmęczenie oczu ciemnym wnętrzem. Zastosowanie jasnego dywanu z ciemnymi ornamentami, może rozjaśnić wnętrze, ale powieszenie stonowanych długich zasłon pozwoli na optyczne podwyższenie pomieszczenia.

Wnętrza Chesterfield są zawsze zaaranżowane z gustem i wyważeniem form. Wszystkie elementy mają konkretne miejsce i tworzą spójną całość. Kryształowe karafki, szklanki, globusy, pamiątki z podróży, mapy w drewnianych ramach to tylko część z elementów, jakie możemy znaleźć w gabinetowych wnętrzach. Dodatkowymi ozdobami są tu drewniane modele aut lub samolotów, gabinetowe lampy z klasycznym zielonym kloszem, klepsydry, szkła powiększające lub zegary. Urozmaiceniem mogą być również stare woluminy w skórzanych oprawach i kolekcje motyli czy znaczków w pięknych klasycznych ramach.

Pomieszczenia w stylu gabinetowym są przeznaczone głównie dla osób o wyszukanym guście i dużej cierpliwości do wnętrz, ponieważ ciemne meble i ściany mogą przytłaczać, a niewytrwali nie wytrzymają długo w takim wnętrzu. Styl Chesterfield skierowany jest również do osób z naturą podróżnika: wyselekcjonowane pamiątki z różnych stron świata uczynią wnętrze miłym i wypełnią je wspomnieniami.

Obecnie pojawia się wiele nawiązań do stylu Chesterfield i do samej sofy. Potężne, masywne biurka z charakterystycznymi lampkami możemy spotkać również teraz. Łączone najczęściej z biblioteczką, stanowią niezwykłe połączenie stylu gabinetowego z nowoczesną technologią (komputerami, telewizorami). Sofa jest nadal głównym elementem wnętrza, ale w nowej stylizacji, w jasnym pomieszczeniu stanowi ciekawe połączenie, a dodatkowo nadaje niepowtarzalnego uroku.

Wbrew pozorom styl gabinetowy możemy zastosować również w innych pomieszczeniach. Przestronna kuchnia, wyposażona w ciemne meble i wyspę w podobnym stylu będzie prezentowała się pięknie. Bogate marmury na podłogach sprawdzą się na podłodze korytarza czy w łazience, a dzięki obiciom skórzanym w kolorze zgniłej zieleni, możemy zgrabnie połączyć pomieszczenia za pomocą ławeczek, podnóżków, puf, szezlongów czy zagłówków.

Spośród wielu aranżacji Chesterfield możemy wyróżnić dwa rodzaje: wnętrza w stylu gabinetowym i wnętrza z motywami Chesterfield. W pierwszym przypadku są to wnętrza typowe dla tego stylu: masywne meble, drogie jedwabne dywany, ciemne ściany, pozłacane kinkiety, masy książek na pólkach i lekki półmrok w pomieszczeniu.

Drugi rodzaj wyróżnia się tym, że pojawiają się w nim jedynie elementy stylu Chesterfield, jak wspominana wcześniej pikowana kanapa, lampka z zielonym abażurem, biblioteczka czy globus w stylu vintage. Nie jest to jednak wnętrze przesycone naturą stylu Chesterfield, a bardziej zainspirowane, lub posiadające w wyposażeniu jeden element stylu. Często są to wnętrza eklektyczne czy fusion, w których łączone są cechy kilku stylów.